Віктор Пономарчук
  • Країна
    Україна
Віктор Пономарчук
4656

Віктор Пономарчук

Віктор Пономарчук – вінницький бізнесмен, який інвестує в розвиток української інфраструктури

Віктор Пономарчук - Фото 1

Віктор Пономарчук – вінничанин, засновник і голова ради директорів промислової групи ViOil. Один з найбільших платників податків і роботодавців Вінничини, провідний виробник масложирової продукції в Україні. Виробничі потужності заснованої Пономарчуком групи ViOil сконцентровані в різних регіонах України, а продукція експортується до країн Європи, Близького Сходу, Південно-Східної Азії та Африки.

1. Біографія
2. Освіта
3. Сім'я
4. Кар'єра
5. Співпраця з європейськими фінансовими структурами
6. Рейтинги
7. Чотири секрети успіху бізнесмена Пономарчука

Біографія

Віктор Пономарчук провів дитячі та юнацькі роки у Вінниці. Його батько – військовий, учасник Другої світової війни, а мати – бухгалтер. Батьки поховані у Вінниці.

У дитинстві Пономарчук відвідував художню школу, захоплювався точними науками, особливо математикою. З підліткових років працював і заробляв собі на життя, зокрема виготовляв мозаїчні панно.

Освіта

Вищу освіту одержав у Вінницькому політехнічному інституті за фахом інженера-телемеханіка. Має науковий ступінь кандидата технічних наук.

У перші пострадянські роки вів активну наукову діяльність, однак відчувши нові економічні реалії і побачивши перспективи розвитку економіки незалежної Україні, зайнявся розбудовою власного бізнесу.

Диплом автоматика-телемеханіка здобув у Вінницькому політехнічному інституті.

Сім'я

Одружений, має дорослого сина. Син Віктора Пономарчука продовжує сімейну справу і працює у промисловій групі ViOil.

Кар'єра

У 1990-х роках розпочав власний бізнес. Перед тим, як відкрити першу власну компанію, досліджував усі перспективні сфери, в тому числі й сільське господарство, а також займався біржовою і брокерською діяльністю.

У 1997 році разом зі шкільними друзями створив холдинг «КМТ», який займався бізнесом, пов'язаним з нерухомістю, машинобудуванням, а також гуртовою торгівлею, включаючи продаж олієї та рослинних жирів. Пономарчуку належало 50% капіталу холдингу.

У 1998 році холдинг «КМТ» придбав два масложирові комбінати (МЖК) — Вінницький і Чернівецький. На момент купівлі обидва МЖК були неплатоспроможними. Компанії Пономарчука першими в Україні почали переробляти низькосортний ріпак на технічні потреби і сформували попит на ріпак. Крім того, завезли велику партію високоякісного французького насіння і безкоштовно роздали його серед фермерів, аби підвищити якість сировини для виробництва продукції.

Компанія Віктора Пономарчука однією з перших у країні стала випускати брендовану олію "Віолія" у пластикових пляшках. Продукція поставлялася на експорт до країн СНД, Середньої Азії (Казахстан, Киргизстан) та країн Балтії. Перші 25 цистерн з олією Чернівецького комбінату було відвантажено до Литви 1998 року.

У 2006 році Пономарчук вийшов зі складу засновників холдингу «КМТ», створивши на базі його агропідрозділу власну промислову групу, до складу якої на початку увійшли 2 масложирові комбінати та 7 елеваторів для зберігання соняшнику та ріпаку. Нове дітище підприємця отримало назву ViOil.

Бізнесмен зумів передбачити перспективність подальшого розвитку маслопереробки. За два роки після створення нової групи підприємств обсяги виробництва соняшнику у регіоні збільшились у п'ять разів.

Окрім соняшника та ріпаку, компанія почала займатися виробництвом соєвої олії та шроту (побічний продукт маслоекстракційного виробництва, який виходить після екстрагування жиру з насіння олійних рослин органічними розчинниками у дистиляторах та випарниках).

Попри зірвані угоди з двома американськими інвестиційними фондами, кризу 2008 року компанії Пономарчука пережили успішно – завдяки виваженій кредитній політиці й високому рівню платоспроможності, а також тісній співпраці з фермерськими господарствами. Це дозволило підприємцю завантажити заводи сировиною у складний період, коли банки перестали кредитувати аграріїв.

Таким чином, під час економічної кризи Пономарчук не тільки не втратив свій бізнес, а й зумів навіть провести модернізацію виробництва, а також придбати кілька елеваторів.

У сезоні 2008/2009 років промислова група виробила та відправила на експорт 130 тисяч тонн олії. Якщо до цього року ViOil замикала десятку найбільших виробників в Україні, то відтепер перемістилася на шосте місце.

У 2010 році група компаній ViOil вийшла на китайський ринок, поставивши до Піднебесної 30 тисяч тонн олії. До 2014 року ця цифра збільшилася майже вдвічі. Загалом на початку 2010-х підприємство Віктора Пономарчука продавало майже 190 тисяч тонн.

У 2013 році на території комбінату у Вінниці було збудовано олійноекстракційний завод. Проектна потужність заводу дозволяла за добу переробляти майже дві тисячі тонн соняшника. Це допомогло промисловій групі Віктора Пономарчука збільшити власне виробництво утричі. У 2015 році Vioil також утричі збільшила потужності з переробки сої.

Наразі у ViOil працюють дві тисячі працівників. Група має тринадцять зерносховищ. Більшість продукції експортується за кордон. Наразі компанія Віктора Пономарчука щорічно продає близько 300 тисяч тонн соняшникової та ріпакової олії у 60 країнах світу, у тому числі Туреччину, Індію та Китай.

У 2018 році половину виробленої ріпакової олії було експортовано до Китаю, друга частина – до країн Європейського Союзу. Група входить до трійки найбільших виробників соняшникової олії в Україні.

У 2019 році промислова група ViOil експортувала 19,37 тисяч тонн соєвого шроту, з часткою ринку 4,91%.

Загалом Віктор Пономарчук володіє 26 підприємствами, розташованими у різних регіонах України.

Бізнесмен є кінцевим бенефіціаром ПрАТ ЧМЖК, яке займається виробництвом рослинних олій та шротів; ТОВ “Агроінтер” (займається оптовою торгівлею молочними продуктами, яйцями, олією та жирами); "Ді енд ай еволюшн" (виробляє масла та жири); а також Вінницького холодокомбінату та ПрАТ “Корделівський обласний міжгосподарський комбікормовий завод”, що має одне із найбільших зерносховищ у Вінницькій області.

Віктор Пономарчук - Фото 2

Співпраця з європейськими фінансовими структурами

Група компаній Віктора Пономарчука активно співпрацює з міжнародними фінансовими інституціями та європейськими кредиторами, що свідчить про високий ступінь довіри й прозорості бізнесу.

У 2015 році промислова група ViOil отримала синдикований кредит у розмірі 40 млн доларів від ЄБРР та ING Bank N.V для поповнення оборотного капіталу.

У 2017 році синдикат європейських банків надав групі компаній передекспортне фінансування у розмірі 80 млн доларів для задоволення потреб в оборотному капіталі на 2017/18 маркетинговий рік.

Віктор Пономарчук - Фото 3

Рейтинги

2016 рік – третє місце в рейтингу топ-10 виробників рослинної олії; восьме та десяте місце у оп-10 експортерів соняшникової олії.

2017 рік – третє місце у рейтингу топ-15 виробників шроту в Україні; десяте місце у топ-15 виробників рафінованої соняшникової олії в Україні; третє місце у топ-10 виробників ріпакової олії в Україні; десяте місце у топ-20 виробників соєвої олії; третє місце у топ-15 заводів-виробників нерафінованої соняшникової олії в Україні.

2018 рік – п'яте місце у топ-10 експортерів соєвого шроту з України.

За версією журналу «Фокус» у 2020 році Віктор Пономарчук посів 90 місце у рейтингу топ-100 найуспішніших бізнесменів України зі статками у 85 млн доларів.

Чотири секрети успіху бізнесмена Пономарчука

Підприємець першим кроком на шляху до успіху називає створення такого бізнесу, який завтра працюватиме краще ніж сьогодні.

Він сам зайнявся тією сферою бізнесу, яка довгий час не була затребувана, і досягла в ній висот.

Другим важливим моментом є увага до всіх деталей та нюансів, розгляд питання з усіх боків. Віктор Пономарчук кілька разів на місяць приїжджає на завод, щоб особисто дізнатися, як відбувається робота на його підприємстві.

Третім кроком бізнесмен називає делегування повноважень. Побудова великого бізнесу неможлива, якщо власник зациклений на операційній діяльності.

Четвертим та найважливішим, на думку підприємця, кроком є ​​постійне навчання, у тому числі і на власних помилках.

Згадки про персону