Віктор Пшонка
  • Дата народження
    6 лютого 1954
  • Країна
    Україна
  • Соцмережі
Віктор Пшонка
4689

Віктор Пшонка

Пшонка Віктор Павлович: генпрокурор часів Януковича

Пшонка Віктор Павлович – колишній генпрокурор-утікач, соратник і кум Віктора Януковича, проти якого відкрито кілька кримінальних справ. Славиться любов’ю до розкоші.

  1. Біографія
  2. Сім’я
  3. Освіта
  4. Кар’єра
  5. Компромат
  6. Статки 
  7. Відео

Біографія

Віктор Пшонка народився 6 лютого 1954 року в селі Сергіївка Слов’янського району Сталінської області (нині Донеччина) в родині робітників.

Сім’я

Віктор Пшонка мав дружину Ольгу Геннадіївну, яка було депутаткою від “Партії Регіонів” свого часу. Подружжя має сина Артема, який народився 1976 року.

Син теж був задіяний у політиці. Як і мати, був депутатом від “Партії Регіонів”. У 2015 році його оголосили у розшук. Звинувачувався в розтраті майна у особливо великих розмірах та у зловживанні службовим становищем.

У 2014 році стало відомо про розлучення прокурора-втікача. Подейкують, що він розлучився з Ольгою заради московської світської левиці.

Освіта

Віктор Пшонка має вищу освіту. Закінчив Харківський юридичний інститут. Перед цим пройшов службу в лавах Радянської армії. 

Кар’єра

Закінчивши виш, Віктор Пшонка почав у 1980 році працювати слідчим. Зовсім скоро він став помічником прокурора в Краматорську (Донецька область). 

У 1986 році Пшонка став прокурором міста Краматорськ. Обіймав цю посаду більше десяти років. 

Далі отримав посаду заступника прокурора Донецької області і, згодом, прокурора Донеччини. Останню посаду обіймав з 1998 по 2003 рік. Крім того, Пшонка на той час – член Генеральної прокуратури України.

Пшонка в Генеральній прокуратурі

У 2003 році Віктора Пшонку призначили заступником генерального прокурора України. На посаді він здійснював нагляд за роботою Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки України, податкової поліції та інших органів. Зокрема слідкував за дотриманням законності в інституціях.

Віктор Пшонка пішов з генпрокуратури в 2004 році за власним бажанням. Проте скоро повернувся.

У 2010 році Віктор Пшонка став генеральним прокурором України. Його призначення підтримали 292 народні депутати. 

Перебуваючи на посту генерального прокурора України, Віктор Пшонка ініціював деякі нововведення. Зокрема в 2012 році Генпрокуратура ввела Єдиний реєстр досудових розслідувань – спеціальну систему, в якій можна реєструвати скарги на правопорушення. 

Також на часів Пшонки-генпрокурора був прийнятий Кодекс професійної етики й поведінки. Пшонка підтримав створення Дніпровської екологічної прокуратури. 

2014 рік став переломним в кар’єрі Віктора Пшонки. У парламенті виразили недовіру до генпрокурора, що в свою чергу потягнуло за собою відставку Пшонки. Рішення підтримали нардепи від фракцій “Батьківщина”, “Удар”, “Свобода” та велика кількість позафракційних депутатів.

Бізнес

Офіційно Віктор Пшонка ніяким бізнесом не володів так само, як і члени його родини. Більше того, син Віктора Пшонки свого часу входив до списку “бездомних” народних депутатів. Він не мав свого житла й жив у готелі “Київ”. Дружина Пшонки мала статус домогосподарки. 

Однак, за даними “Схем”, родина Пшонки має ювелірний бізнес. Спершу він вівся в Краматорську, згодом його вивезли в Крим. 

Ювелірний бізнес родини в Краматорську був зареєстрований на Михайла Бурова – помічника сина Пшонки, коли той був народним обранцем. У Криму ж ТОВ “Ювелірний завод “Золотий стандарт” відкрила дружина Бурова – Євгенія. 

До Революції гідності Віктор Пшонка та його син керували кількома підприємствами в Краматорську: “Золото”, “Бомонд преміум”, “Укрзолото”. Після того, як на Донбасі розпочалися воєнні дії, багатьом ювелірам довелося припинити бізнес. Не стали винятком і Пшонки.

Віктор Пшонка зараз

Чим нині займається та де перебуває Віктор Пшонка – невідомо. Востаннє він публічно з’являвся 13 квітня 2014 року. Тоді в Ростові-на-Дону він разом із колишнім президентом України Віктором Януковичем проводив пресконференцію.

Найімовірніше, як пишуть ЗМІ, що Пшонка зараз перебуває в Росії. У 2017 році він засвітився у Дорогомиловському суді Москви. Там розглядали позов колишнього регіонала Володимира Олійника.

Компромат

Пшонка і Янукович

Віктора Пшонку називають членом так званої “перевіреної когорти” Януковича. Зліт їхньої кар’єри так само, як і падіння, припали на один час. Так, коли Янукович став губернатором на Донеччині, Пшонка став прокурором тієї самої області. Потім вони одночасно перебралися до Києва, де Янукович став прем’єром, а Пшонка – заступником генпрокурора. За президентства Януковича Віктор Пшонка очолив Генеральну прокуратуру України.

Із огляду на все це, варто зауважити, що Янукович та Пшонка – куми. Президент-утікач хрестив сина Пшонки Артема.

Віктора Пшонку називають прокурорською тінню Януковича.

Про те, наскiльки Пшонка був важливий для Януковича, свідчить також той факт, що очільнки ГПУ Піскун кілька разів намагався звільнити Пшонку (коли той ще не був генпрокурором). Однак звільнення завжди гальмував Віктор Янукович. 

Втеча з України

Після відставки Віктор Пшонка намагався втекти в Росію. У лютому 2014 року Пшонку з наближеними до нього людьми бачили в аеропорту Донецька. Тоді їм заборонили виїзд з України. Однак, скориставшись особистою охороною, Пшонка зміг покинути територію України.

Згодом його з Януковичем та іншими соратниками бачили в московському ресторані – через тиждень після інциденту.

Кримінальні справи

Проти Віктора Пшонки відкрили кілька кримінальних проваджень. Наприкінці лютого 2014 року Генпрокуратура України вимагала затримання Пшонки від МВС та СБУ. Колишнього прокурора підозрювали у масових вбивствах на Майдані

Вже на початку березня проти Віктора та Артема Пшонок були впроваджені фінансові санкції з боку Європейського Союзу і Канади. Батько й син оскаржували рішення в Європейському суді в Люксембурзі – вимагали скасувати санкції проти них. Тоді виплив той факт, що Віктор Пшонка та його син Артем є громадянами Російської Федерації.

Першу кримінальну справу проти Віктора Пшонки відкрили в квітні 2014 року – за фактом заволодіння бюджетними коштами в особливо великих розмірах, які були виділені для будівництва нового приміщення прокуратури. Наприкінці квітня колишнього генпрокурора оголосили в міжнародний розшук.

Згодом проти Віктора та Артема Пшонок було відкрито кримінальне провадження за фактом зловживання службовим становищем. Пшонку звинувачували у відкритті низки кримінальних справ проти інших осіб з ціллю заволодіння земельними ділянками. Справи в основному стосувалися осіб із агрофірми Корнацьких. 

Ще одну кримінальну справу проти Пшонки відкрили пізніше – за фактом заволодіння коштами акціонерного товариства “Банк Перший”.

Шик і блиск в усьому

Про любов Пшонки до розкоші свідчать семикімнатні робочі апартаменти, які він мав за часів свого прокурорства. Туди входили не тільки офіційні приміщення, а й окрема кімната для паління, спортзал, кухня та навіть невеликий спа-салон. 

Інтер’єр апартаментів Пшонки вражав блиском. Для оздоблення використані дорогі матеріали: оксамит, червоне дерево, позолота. До деяких прихованих приміщень Віктор Пшонка діставався особистим ліфтом.

Золото Пшонки

“Схеми” взялися за розслідування бізнесу родини Пшонок. Розслідування отримало назву “Золото Пшонки”. Як ми вже писали, ювелірний бізнес Пшонок офіційно не був зареєстрований на членів родини. 

Сліди колишнього генпрокурора виявили в анексованому Криму – діючий ювелірний бізнес, який родина Пшонки перевезла з України. 

Справа Александрова

Ігор Олександров – керівник телекомпанії, у вбивстві якого звинувачували Юрія Вередюка. За деякими даними, Віктор Пшонка за вказівками тодішнього генпрокурора Потебенька займався фальсифікаціями вини Вередюка. 

 Пшонка усіляко сприяв тому, щоб кримінальну справу Вередюка скоріше передали до суду. Крім того, він вимагав від своїх підлеглих, аби ті не звертали увагу на те, що пишуть у ЗМІ (про те, що Вередюк не міг скоїти цей злочин). 

Подейкують, що злочин навмисно не розкривали, оскільки стосунок до нього мав син Пшонки Артем. Вбитий Александров в ефірі однієї з програм збирався показати компрометуючі фото Артема. Наприклад, там, де він обіймається з бандитами “17 дільниці”.

Пограбування маєтку Пшонки

Після втечі Віктора Пшонки з України його маєток почали грабувати. У 2018 році ЗМІ писали, що від нього лишилися тільки стіни. 

Українці спершу просто ходили до маєтку подивитися. Вони навіть знімали взуття заходячи. Однак скоро маєток почали обносити. Там гуляв вітер, були повикручувані розетки й навіть позривані підвіконня. Що саме покради з маєтку – невідомо, оскільки опис майна ніхто не проводив. 

Спершу маєток охороняли люди в масках, потім вже їх зняли. Але не говорили, хто їх уповноважив стерегти приміщення. Озеро Пшонки згодом облюбували рибалки. Зберегти маєток намагалися й волонтери, які чекали рішення суду щодо цього, поки сім’я Пшонки знаходиться в розшуку. 

У 2018 році у маєтку Пшонки процвітав тільки хлів. Там сторожі розводили худобу для себе. А за рибалку в озері брали 120 гривень з охочих. 

Статки

За 2010 рік Віктор Пшонка заробив більш ніж 850 тисяч гривень. Загалом його сім’я за рік отримала дохід в сумі майже півтора мільйона гривень. 

Віктор Пшонка володів розкішним маєтком, у середині якого після втечі генпрокурора виявили багато коштовних речей: ювелірних виробів, ікон, витворів мистецтва, портретів тощо. Пшонка не соромився позувати для картин.

У маєтку, як і в робочих апартаментах Пшонки, скрізь блиск і розкіш: все в золотих тонах, пишне й грандіозне. Дорогі меблі й оздоблення. 

Як нині живе Пшонка та які має статки – невідомо. Відомо лиш те, що після втечі його слід виявили в Криму – там продовжив існування ювелірний бізнес родини. 

Відео

Згадки про персону