Шокін Віктор Миколайович: колишній генпрокурор, звільнений нібито за вказівкою з США
Шокін Віктор Миколайович — генпрокурор, якого критикували за низьку ефективність роботи відомства і гальмування резонансних справ. За його словами, він позбувся посади під тиском ексвіцепрезидента США Джозефа Байдена.
Біографія
Віктор Миколайович Шокін народився 4 листопада 1952 року у місті Київ.
Освіта
Після закінчення школи Віктор вступив в сільськогосподарську академію (1970). Однак, провчившись два роки, залишив виш. Через рік Шокіна призвали до радянської армії. Після демобілізації, Віктор перебрався до Харкова, де закінчив юридичний інститут.
Сім'я
Колишній генпрокурор у розлученні. Офіційно своїх дітей не має. У деяких ЗМІ повідомляють, що у Шокіна є донька Тетяна Горностаєва, заступниця прокурора Одеської області. Сама Тетяна заявила, що не є його біологічною дочкою. "Деякий час він був чоловіком моєї матері, але вже більше десяти років, як цього шлюбу не існує", — заявила Горностаєва порталу "368.media".
Журналісти передачі "Схеми" повідомляли, що Шокін знаходиться в цивільному шлюбі з заступницею головного лікаря "Феофанії" Оксаною Гриневич, яка народила від нього дівчинку Вероніку-Анастасію.
За даними представників преси, "Оксана Гриневич була прописана в декількох об'єктах нерухомості, безпосередньо пов'язаних з Шокіним".
Про те, що Вероніка-Анастасія Гриневич є донькою колишнього генерального прокурора вказує договір про дарування майна, який потрапив до журналістів. У ньому зазначено, що Шокін передає доньці житловий будинок і земельну ділянку.
Кар'єра
Віктор влаштувався працювати у прокуратуру відразу після закінчення інституту в 1980 році. Протягом чотирнадцяти років був слідчим, з 1994 року обіймав керівні посади. У 1998 році перейшов на роботу до Генеральної прокуратури. Через три роки його було звільнено. В інтерв'ю "Українській правді", Шокін розповів, що причиною стало його небажання вести кримінальну справу проти Юлії Тимошенко.
Уже в 2002 році після того, як генпрокурором став Святослав Піскун, Шокін повернувся на роботу на посаді його заступника. Потім, протягом семи років (2007-2014) він був на пенсії.
Після Євромайдану його прокурорська кар'єра знову була реанімована. На початку 2015 року він очолив Генпрокуратуру, а також увійшов до складу РНБО. Через рік, у березні місяці, Віктор подав у відставку, проте ще два місяці провів у кріслі генпрокурора.
З квітня 2016-го Віктор на пенсії. Намагався через суд поновитися на посаді генпрокурора.
У різні роки Віктор Шокін вів кримінальні справи проти топових політиків, чиновників та олігархів, в тому числі проти Бориса Колесникова, Олександра Єфремова, генерала Пукача, Ігоря Коломойського.
Компромат
За час роботи на посаді Генерального прокурора неодноразово піддавався критиці з боку ЗМІ за низьку ефективність роботи Генеральної прокуратури, гальмування резонансних справ і т.п.
На початку 2020 року ексгенпрокурор в інтерв'ю Рудольфу Джуліані розповів, що змушений був піти з Генпрокуратури під тиском колишнього віцепрезидента США Джозефа Байдена.
За словами Шокіна, Байден погрожував президенту Порошенку не надати кредит Україні, якщо Шокін залишиться у кріслі генпрокурора.
Тиск на українську владу Шокін пов'язує з діяльністю компанії Burisma, по якій він проводив кримінальне розслідування. Причетними до цієї компанії був син Байдена, Хантер.
В опублікованих нардепом Деркачем аудіозаписах телефонної розмови між Порошенком і Байденом, обговорювалася також відставка Шокіна. "У випадку, якщо у вас буде новий уряд і новий генеральний прокурор, я буду готовий до публічного підписання зобов'язань на 1 мільярд доларів", - говорить Байден.
Журналісти "Схеми" відзначали, що Шокін переоформив на цивільну дружину елітне нерухоме майно в Україні та Чехії. За припущенням журналістів, Шокін і Гриневич не оформляють офіційно своїх відносин, щоб не "світити" незадеклароване майно. Адже якщо вони були б у шлюбі, то Шокіну довелося би декларувати елітну нерухомість, яку він собі, згідно з прибутками, дозволити не міг.
"Громадські антикорупційні активісти відзначають: під його керівництвом очікуваного оновлення прокуратури і повного розслідування резонансних злочинів так і не відбулося. І питання до ексгенпрокурора виникають і після його відставки. Зокрема, й тому, що спосіб життя Шокіна і його сім'ї, схоже, не зовсім відповідає офіційним доходам генпрокурора на пенсії".
Декларація
В останній раз Віктор Шокін подавав електронну декларацію у квітні 2017 року.
У колишнього топ чиновника була квартира (155,9 кв.м.) та гараж (18 кв.м.) в Києві, земельна ділянка (4750 кв.м.) та житловий будинок (172,5 кв.м.) в селі Ленди на Київщині. У селі Забір'я Шокін орендував земельну (801 кв.м.) та лісову (383 кв.м.) ділянки.
У 2016 році у якості зарплати генпрокурора Шокін отримав 180 тисяч гривень. Пенсія склала 150 тисяч. Готівковими коштами він задекларував 2,2 мільйона гривень, 83 тисячі доларів і 7,5 тисячі доларів.