Віталій Ковальчук: довірена особа Порошенка, який увійшов в політику завдяки тестю
Віталій Ковальчук до недавнього часу був одним з найвпливовіших чиновників України. Шлях в політику йому пробив батько першої дружини, яку Віталій, побудувавши хорошу кар'єру, проміняв на депутатку БПП. Бувши "сірим кардиналом" Банкової і довіреною особою Петра Порошенка, він неодноразово був замішаний в різних схемах, махінаціях і рейдерстві.
- Біографія
- Сім'я
- Освіта
- Кар'єра
- Бізнес
- Політика
- Компромат
- Політичні інтриги
- Рейдерські справи
- Роман на стороні і розлучення
- Декларація
Біографія
Ковальчук Віталій Анатолійович народився 23 травня 1969 року в Києві.
Сім'я
Одружений вже вдруге. Вперше одружився з Оленою Куратченко - бізнес-леді і дочкою наближеного до Леоніда Кучми чиновника. В кінці 90-х батько Олени був першим віце-прем'єр-міністром України, а потім став радником президента Кучми і головою Запорізької ОДА. Говорять, саме впливовий тесть допоміг молодому Віталію прийти в бізнес і політику.
Однак, проживши зі своєю першою дружиною 23 роки і виховуючи трьох дітей, пішов до іншої. На цей раз його обраницею стала депутат БПП Наталія Агафонова.
Ходять слухи, що Агафонова вже давно була його коханкою, що і стало причиною розлучення. Друга дружина чиновника також раніше була у шлюбі, виховує двох дітей. Як і Віталій, вона має юридичну освіту. Крім того, дружить з Юлією Льовочкіною і любить носити брендові сумочки.
Освіта
Вищу освіту в сфері юриспруденції отримав у Київському національному університеті ім. Т. Г. Шевченка. Через кілька років закінчив Національну академію держуправління при Президентові України.
Кар'єра
Бізнес
На початку своєї кар'єри Віталій Ковальчук працював в акціонерному банку "INKO", де пройшов шлях від юрисконсульта до начальника юридичного відділу. Потім перейшов в українсько-американську компанію "Байп Ко., ЛТД", де отримав посаду заступника гендиректора і адміністративного керівника.
У 1997 змінив три підприємства: з січня по квітень працював начальником юридичного департаменту в "Недержавному фінансово-промисловому пенсійному фонді", з квітня по червень працював начальником відділу цінних паперів в "Українській державній кредитно-інвестиційній компанії", а з червня вже до вересня 1999 року був віце-президентом в Інвестиційній компанії "Нафтаенерго Інвест". Крім того, з вересня 97-го по 2001 рік Віталій Ковальчук обіймав посаду гендиректора Всеукраїнського фонду підтримки регіональних ініціатив.
На початку 2000-х бізнесмен очолював ТОВ "Факторинговий будинок", акціонерний холдинг "Укрнафтопродукт", а також українсько-американську консалтингову компанію "Фарго".
З 2007 до 2010 року був заступником голови Голосіївської райдержадміністрації, після чого влаштувався заступником директора в Клініку генетики і репродукції "Вікторія", яка належить його першій дружині.
Політика
У 2012 році Віталій Ковальчук очолив Центральний виконавчий комітет партії "УДАР", взявши під контроль виборчий штаб Віталія Кличка. У тому ж році пройшов у Раду в якості народного депутата. Перебував у Комітеті з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та безпеки.
З 2014 року почав працювати при Петрі Порошенку. Спочатку очолив його виборчий штаб на дострокових парламентських виборах. Потім отримав посаду в Адміністрації Президента (заступником глави АПУ).
Спостерігаючи за стрімким просуванням молодого політика по кар'єрних сходах, депутат Івано-Франківської міськради і колишній член партії "УДАР" Юрій Соловей заявив, що Ковальчук офіційно очолює "УДАР", а неофіційно займається розподілом високих державних посад. Соловйов також зазначив, що чиновник має спільні справи з групою скандального олігарха Дмитра Фірташа.
На початку 2016 року Адміністрація Президента намагалася просунути кандидатуру Віталія Ковальчука на посаду першого віце-прем'єра, що викликало багато суперечок. У підсумку, наближений до Порошенка чиновник у травні 2016 року став представником президента в Кабміні.
Незабаром стало відомо, що Ковальчук керує партією "Наш край" (про це повідомив нардеп Ярослав Москаленко), яка протягом довгого часу була пов'язана з АПУ. На думку політологів, за допомогою своєї довіреної особи Порошенко намагався зменшити вплив Опозиційного блоку на схід України, а також зберегти репутацію, яка похитнулася через включення до своїх лав колишніх "регіоналів".
У 2017 році керівництво партією "Наш край" формально взяв на себе нардеп Ігор Кононенко, а Ковальчук продовжив працювати в Адміністрації Президента. У травні 2019 року, напередодні інавгурації нового президента, подав у відставку.
Компромат
Політичні інтриги
Спочатку він умовив Віталія Кличка зняти свою кандидатуру з президентських перегонів, а потім особисто очолив виборчий штаб Порошенко.
Крім того, він брав участь в "історичній зустрічі", яка проходила таємно у Відні 22 квітня 2014 року. На ній олігархи Дмитро Фірташ і Сергій Льовочкін, бувши спонсорами "УДАРу", разом з Віталієм Кличком обговорювали подальшу співпрацю з майбутнім президентом.
Як повідомляють ЗМІ, саме Ковальчук розробив схеми, завдяки яким Порошенко вже в першому турі здобув впевнену перемогу, набравши 54% голосів. Кажуть, чиновник зробив так, що Петро Олексійович фактично був єдиним кандидатом від "майданівців", тому його перемога при хорошому маркетингу була очевидною.
За даними деяких джерел, Ковальчук також доклав багато сил, щоб Юлія Тимошенко програла вибори, оскільки вона була основним конкурентом Порошенка.
Попри те, що, займаючись просуванням Порошенка і його найближчих соратників до влади, Ковальчук сильно з ним зблизився, він пішов далі і організував новому президенту парламентський блок. Річ у тому, що рейтинг пропрезидентської партії "Солідарність" навіть перед виборами не перевищував 10%, тому Ковальчук провернув ще одну аферу: публічно заявив, що "УДАР" приєднується до "Солідарності", а сам Кличко очолить блок на парламентських виборах. При цьому Кличко, бувши мером Києва, не збирався залишати свою посаду, тому сильно розлютився через таку заяву Ковальчука. Тільки ось зробити нічого не зміг, оскільки процес об'єднання двох партій вже пішов, і партія Кличка завдяки цій афері перейшла до Порошенка. Звісно, відносини між чиновниками зіпсувалися, але Ковальчук не сильно переживав, оскільки після цього став довіреною особою новообраного президента.
Рейдерські справи
Так, використавши у своїх цілях банкрутство банку "Форум", Ковальчук заволодів будівлею і ділянкою бізнесмена Вадима Блошка, який здавав їх в оренду Посольству Греції в Україні.
Рыч в тому, що в 2008 році Блошко взяв у банку кредит, заклавши дві ділянки і будинок. Хоча вартість наданої під заставу нерухомості могла покрити більше половини боргу, у 2014 році "Форум" заблокував рахунки бізнесмена, тут же передавши борг в 47 мільйонів гривень підприємству "Статистика Реєстрація Інвест", яке, в свою чергу, швидко продало нерухомість фірмі дружини Ковальчука "Каунт-Про". Попри те, що вартість заставного майна підприємця була оцінена в 130 мільйонів гривень, дружина чиновника придбала його всього за 78 тисяч гривень.
На початку 2017 року Мін'юст скасував рішення про передачу майна фірмі "Каунт-Про" на підставі незаконності даної операції, компанія Олени Ковальчук продовжує судитися і користуватися "віджатим" майном.
Роман на стороні і розлучення
В кінці 2018 року стало відомо, що 49-річний Віталій Ковальчук, який працював при Президентові України, розлучився зі своєю першою дружиною. Новина для багатьох стала несподіванкою, адже з Оленою чиновник прожив у шлюбі 23 роки.
Після цього Олена Ковальчук написала на своїй сторінці в Фейсбук, що тепер уже колишній чоловік шантажує її дітьми. Нагадаємо, що Ковальчуки виховували трьох дітей: синів Володимира і Матвія, а також дочку Поліну.
Мабуть, боротьба йшла за майно, якого на Олену записано чимало: величезна квартира в Києві площею 200 кв.м, два паркувальних місця, кілька іномарок. Крім того, у спільній власності екс-подружжя знаходиться особняк в Козині під Києвом площею 1143 кв.м і велика ділянка землі.
У відповідь на шантаж Олена оголосила колишньому чоловіку війну, про що повідомила в Фейсбуці.
Ходять чутки, що причиною розлучення стала коханка Ковальчука. Уже через рік чиновник одружився з 41-річною депутаткою від БПП Наталією Агафоновою.
Декларація
За даними електронної декларації за 2017 рік, дохід першого заступника глави Адміністрації Президента України Віталія Ковальчука склав 430 тисяч гривень. При цьому, загальний дохід його дружини досяг майже 4 мільйони гривень.
Крім значного доходу, на Олену була записана величезна квартира в Києві площею 200 кв.м (оцінюється приблизно в 8 мільйонів гривень) і два паркомісця в столиці загальною вартістю півмільйона гривень. Так, на відміну від чоловіка, Олена мала значні заощадження: 265 000 доларів, 202 000 євро і 95 000 гривень готівкою, а також 1,9 мільйона гривень і 400 доларів на банківських рахунках.
Спільно подружжя володіло особняком і двома ділянками в Козині, автомобілями Lexus RX 200T 2016 р.в., Toyota RAV4 2003 р.в. і Toyota Land Cruiser 2014 р.в., які вони купували в рік їх випуску, а також гаражем в Києві на 82 кв.м.
З цінного майна Ковальчук задекларував двоє брендових годинників від Chaumet Paris і Zenith, і картину. Небайдужа до дорогих аксесуарів і дружина чиновника: є у неї наручні годинники марки Cartier і Chanel, кілька пар брендових прикрас, шуба і дві картини.