Віталій Кропачев
  • Дата народження
    4 жовтня 1973
  • Країна
    Україна
Віталій Кропачев
3437

Віталій Кропачев

Кропачов Віталій Валерійович: "наглядач" за вугільною галуззю часів Януковича

Віталій Валерійович Кропачов - екс-регіонал, який, попри старанне зображення патріота України, має славу корупційного чиновника з сумнівним минулим.

1. Біографія
2. Сім'я
3. Освіта
4. Кар'єра
5. Компромат
6. Статки і джерела доходів

Біографія

Кропачов Віталій народився 4 жовтня 1973 року в Торезі Донецької області. Не публічна, але вельми впливова людина на Донбасі. Донецький бізнесмен і політик, до сфери інтересів якого входить вугільна промисловість.

Сім'я

Оскільки біографія чиновника обмежується лише кількома фразами щодо його діяльності, даних про сім'ю Кропачова знайти не вдалося.

Освіта

За інформацією деяких ЗМІ, має вищу освіту, проте який ВНЗ закінчив - невідомо.

Кар'єра

Свого часу очолював "Торезький завод наплавочних твердих сплавів".

У 2010 році обраний депутатом Донецької облради в Торезі, де займався питаннями комунальної власності.

Фінансово брав участь у формуванні скандальних батальйонів "Шахтарськ" і "Торнадо", до лав яких записався звичайним міліціонером. 

У нинішній час продовжує розвивати вугільний бізнес, намагаючись посунути з українського ринку ДТЕК Ахметова.

Компромат

Ще кілька років тому Віталій Карпачова був керівником Торезького заводу наплавочних твердих сплавів в невеликому шахтарському містечку на Донеччині. Пізніше зайнявся власним бізнесом у вугільній сфері.

За даними видання "Олігарх", за часів Януковича Кропачов контролював підприємство з транспортування вугілля "Шахтерсктранс", очолював Торезьку міську організацію Партії регіонів, а також був депутатом Донецької облради від "регіоналів".

Хоча після розгрому Партії регіонів Кропачов зробив публічну заяву проти "ДНР", певний час він все-таки підтримував політпереконання свого регіону. Під час чергових президентських виборів у 2014 році увійшов до списку довірених осіб Михайла Добкіна, який раніше брав участь в організації з'їзду депутатів-сепаратистів південно-східних регіонів України і Криму в Харкові, і був єдиним кандидатом на пост глави держави від ПР.

Після того, як до влади прийшов Петро Порошенко, Кропачов без будь-якої партії вирішив балотуватися в нардепи по округу №53. Однак пройти в Раду бізнесменові так і не вдалося: за нього проголосувало всього 27 осіб, а вибори виграла людина Іванющенка та Аврамова - Олег Недава.

Коли ж Корпачев повернувся на батьківщину, його чекали чергові неприємності: окупанти захопили його бізнес. "Всі мої об'єкти (а у мене був добре налагоджений бізнес)" націоналізували "за прямою вказівкою Захарченко і "міністра доходів і зборів ДНР" Тимофєєва на прізвисько Ташкент", - розповів він в інтерв'ю газеті "Факти" за 2015 рік.

У той період Кропачов вже був відомий як один із засновників одіозного формування "Шахтарськ", який пізніше розформували за мародерство, а на його базі разом з Онищенком створили ще більш скандальний батальйон "Торнадо"

Як передає видання "Хто є хто", члени підрозділу, основна частина яких були колишніми злочинцями-ув'язненими, звинувачувалися в примусовому утриманні і насильницьких тортурах людей, а також у відвертих розбоях і мародерстві. Командував батальйоном давній знайомий і діловий партнер Віталія Кропачова Руслан Онищенко.  

Незабаром після того, як головний військовий прокурор України Анатолій Матіос в прямому ефірі "Шустер Live" оприлюднив злочини батальйону, глава МВС Арсен Аваков розформував "Торнадо".

Кажуть, під час цих подій Кропачова познайомився з радником Авакова Антоном Геращенком, який пізніше допоміг йому налагодити зв'язки з високопоставленими київськими чиновниками. З чуток, Кропачова порекомендували Ігорю Кононенко, який контролював ПЕК від президентського табору. У той час Кононенко якраз шукав заміну нардепу від БПП Сергію Тригубенко, який негласно був "наглядачем" за вугільною галуззю держави. Очевидно, Кропачов і Кононенко порозумілися, оскільки з середини 2016 року першого почали активно піарити як "експерта з питань енергетичного ринку".

Отримавши контроль над державною шахтою "Краснолиманська", яка була головним постачальником вугілля на "Центренерго", Кропачов зайнявся створенням вертикально-інтегрованого холдингу, подібно ДТЕК Ріната Ахметова.

Спочатку під керівництвом Кропачова опинилась вище згадана шахта "Краснолиманська", потім же він почав підминати під себе інші великі вугільні держпідприємства.

Звичайно ж, багатомільйонні тендери, які вони організовували, вигравали компанії, пов'язані з тим же Кропачовим: "Тріалтрейд", "Доненергоекспорт", "Універсал Інвест-Строй". Сам він на той час уже міцно влаштувався в Києві (винаймав офіс по сусідству з Міністерством енергетики та вугільної промисловості).

Як розповів "ОЛІГАРХУ" один із його джерел у вугільній галузі, Кропачов став для Кононенка тим, ким свого часу став для Януковича-молодшого Сергій Курченко - а саме він розробляв злочинні схеми і направляв потоки у вигідні їм русла.

В рамках реалізації своєї стратегії Кропачов почав скуповувати вугільні активи Олександра Януковича, який втік до Росії. Ще в 2016 році він отримав контроль над трьома вуглезбагачувальними фабриками Януковича-молодшого - "Комсомольська", "Україна" та "Росія". Тоді ж завів своїх людей на "Центренерго" і поступово почав збільшувати свою частку поставок вугілля цьому підприємству.

Потім привласнив собі приватну компанію "Краснолиманську", яка володіла ліцензією на видобуток вугілля в однойменній державній шахті. Офіційно вона належала колишньому нардепу-регіоналу Ігорю Гуменюку, але фактично нею володів все той же Олександр Янукович. Пізніше пішли шахти "Росія" і "Новогродівська 1-3", які Кропачов також не упустив із виду.

В кінці 2017-го, як з'ясував "ОЛІГАРХ", під контроль Кропачова перейшли ще два потужних підприємства Януковича-молодшого, які мали 7 ліцензій на розробку родовищ в Харківській і Луганській областях. Це означало, що він фактично підім'яв під себе весь газодобувний бізнес сина експрезидента.

Після цього Кропачов придбав невелику гірничо-збагачувальну фабрику "Богучарська" в Донецькій області, яку пов'язували з вище згаданим чиновником Гуменюком.

Справи йшли добре, поки бізнесменом не зайнялося Національне антикорупційне бюро. У лютому 2017-го слідчі НАБУ відкрили кримінальну справу за фактом змови посадових осіб шахт і підприємств при проведенні держзакупівель. На підставі цього в офісі Кропачова на Богдана Хмельницького, 26, а також на його підприємствах "Укрдонінвест", "СБ Нерухомість" і "Шахтерсктранс" були проведені обшуки з вилученням майна. Хоча Кропачов і не показував свого роздратування діями НАБУ, обшуки йому настільки не сподобалися, що він навіть подав на слідчих до суду, але, очевидно охолонувши, незабаром відкликав позов.

НАБУ поки продовжує досудове слідство, але Кропачов зайнятий іншими справами. У травні 2018 року він зареєстрував ДП "Національна вугільна компанія" (НУК), завдання якої - об'єднати вугільні підприємства держави в один холдинг. Виконуючим обов'язки керівника новоствореної компанії призначили колишнього главу шахти "Краснолиманська" Олексія Райчева, якого називають людиною Кропачова.

Статки і джерела доходів

Чималі доходи Віталію Кропачову забезпечує вугільна галузь, "наглядачем" якої до недавнього часу він вважався. Однак з приходом нової влади бізнесмен почав втрачати свої позиції впливового олігарха часів Януковича.

Згадки про персону