Володимир Матвієнко
  • Дата народження
    5 січня 1938
  • Країна
    Україна
  • Соцмережі
Володимир Матвієнко
3970

Володимир Матвієнко

Володимир Матвієнко: як відомий поет і скандальний власник "Промінвестбанку" розбагатів на фінансових махінаціях

Попри те, що Володимир Матвієнко пише гарні вірші і роздає автографи, по-справжньому він "прославився" завдяки своїй скандальній діяльності банкіра. Заволодівши колись державним "Промінвестбанком", через невміле управління, слабкість до алкоголю і масові фінансові афери колишній глава НБУ довів банк до плачевного стану і в підсумку продав його російським інвесторам.

1. Біографія
2. Сім'я
3. Освіта
4. Кар'єра і бізнес
5. Чутки і компромат
6. Статки і джерела доходів

Біографія

Володимир Павлович Матвієнко народився 5 січня 1938 року на Житомирщині (в селі Білка Коростенського району).

Сім'я

Бізнесмен одружений. Має двох дорослих дітей і четверо онуків.

Освіта

Після школи Матвієнко вивчав фінанси і кредит в Київському фінансово-економічному інституті. Потім закінчив аспірантуру Київського інституту народного господарства. Має ступінь кандидата економічних наук.

Кар'єра

Перший трудовий досвід Володимир Матвієнко отримав в Жданівському відділенні Промбанку СРСР, де він працював інспектором по кредитах.

У 1962 році перейшов в Будбанк СРСР, де починав з посади ревізора і за 20 років дослужився до директора Української республіканської контори банку.

З 1987 до 1991 року Матвієнко очолював правління Українського республіканського банку Промбудбанку СРСР. За час своєї діяльності автоматизував банківські операції за допомогою застосування комп'ютерних технологій.

У 1991 році зайняв посаду голови правління НБУ, однак довго там не протримався.

Пропрацювавши в Нацбанку близько року, Матвієнко активно брав участь в створенні центрального банку в Україні, запровадив дворівневу банківську систему, організував процес реєстрації перших комерційних банків, брав участь у створенні української національної валюти (гривні), працював над побудовою системи міжнародних розрахунків (перевів українські банки на міжнародну систему взаєморозрахунків через SWIFT).

Набравшись досвіду в банківській сфері, Володимир Матвієнко у 1992 році очолив Промінвестбанк (ПІБ), головою правління якого залишався до 2008 року.

З 1996 року Матвієнко є членом Партії національно-економічного розвитку України, яку очолює його син.

У 1997 році бізнесмен зайнявся масштабним освітнім проектом - заснуванням Київського інституту банківської справи, ректором якого працював паралельно з підприємницькою діяльністю протягом 14 років.

Крім роботи в НБУ і створення Промінвестбанку, Володимир Матвієнко також пише вірші і продюсує молоді таланти. Має звання Заслуженого діяча мистецтв України.

Чутки і компромат

Діяльність відомого банкіра не настільки райдужна, як хотілося б. На сьогодні ЗМІ відомо багато фактів, які кидають тінь на репутацію ПІБ і його власника. Так, до екс-генпрокурора України Олександра Медведька ГО "Україна прозора" направила звернення, в якому вимагала порушити кримінальну справу проти Володимира Матвієнка на підставі численних шахрайських операцій. Копії документів, що підтверджують це, також були відправлені в Секретаріат Президента, Кабмін і НБУ.

Незаконне привласнення держбанку

Відзначимо, що "Промінвестбанк" - це найстаріша фінустанова установа України, яка до цього дня залишається одним з найбільших вітчизняних банків. Заснований в 1927 році, протягом 65 років банк був державним і обслуговував майже всі українські промислові компанії. Однак в лихі 90-і ситуація змінилася: багато держпідприємств незаконно привласнювали ті, хто мали відповідні повноваження і моральні якості. Не оминула така доля і ПІБ. Так, у 1992 році Володимир Матвієнко за допомогою простої схеми привласнив найбільший держбанк України.

Ставши главою НБУ, він прекрасно розумів, що надовго там не затримається, тому видав розпорядження, що дозволяло "корпоратизувати" ПІБ. Після корпоратизації фінустанова перейшла у власність співробітників, однак Матвієнко провернув кілька махінацій, які зробили його основним власником "Промінвестбанку".

Зробити йому це вдалося через проведення чотирьох додаткових емісій, в результаті яких банкір заволодів 70% акцій. Попри те, що суми додаткових емісій становили по кілька сотень мільйонів гривень, Матвієнко їх спокійно проводив, оскільки без відома акціонерів використовував їх же гроші.

Збитковий менеджмент

Яким би великим і успішним не було підприємство, без грамотного управління воно приречене. Це ще раз доводить історія "Промінвестбанку", який рік за роком втрачав свої позиції.

Одна з головних причин стрімкого падіння полягала в необґрунтованому кредитуванні економічно безнадійних компаній. Якщо якесь підприємство захоче взяти кредит, то будь-який банк мало того, що зажадає всю необхідну документацію, так ще й перевірить фірму за всіма пунктами.

Однак з бізнесменами-аферистами із задоволенням працював глава "Промінвестбанку". І не те, щоб Володимир Матвієнко був настільки наївний, просто взамін за кредити він одержував непогані відкати.

Звісно, бізнесмени, які вже зі старту брали участь у фінансових махінаціях, часто вдавалися до різних афер, щоб не погашати свої кредити. Крім того, у банку не було виразної політики щодо депозитів.

У підсумку, заборгованість по кредитах зростала, а ресурсна база практично не поповнювалася. В результаті всього цього "Промінвестбанк" повільно йшов на дно.

Обкрадання своїх клієнтів

Коли на чолі будь-якого банку стоять непорядні керівники, це обов'язково позначиться на звичайних вкладниках.

На жаль, "Промінвестбанк" також "прославився" безчесним ставленням до своїх клієнтів. Один з показових випадків був пов'язаний з держпідприємством "Енергоатом", у якого керівництво ПІБ вкрав 4,2 мільйона доларів.

Спочатку підручні Володимира Матвієнка разом з корумпованими молдавськими банкірами подали на "Енергоатом" до суду, зажадавши від компанії повернути зазначену суму, нібито зниклу з коррахунку "Промінвестбанку". Очевидно, суддю олігарх також підкупив, оскільки той без установновлення провини "Енергоатому" стягнув з підприємства більше 4 мільйонів гривень.

Ключову роль у цій злочинній схемі грала підконтрольна Матвієнку офшорна фірма "Remington Wordwide Limited Ltd", на яку зрештою і були переведені відібрані у "Енергоатома" гроші.

Спроби пролізти в парламент

Партія Національно економічного розвитку України (ПНЕРУ), лідером якої є син Володимира Матвієнка, вже вкотре намагається пройти до Верховної Ради. Попри постійні невдачі, банкір не збирався зупинятися, витрачаючи мільйони гривень на акціонерів "Промінвестбанку" на передвиборчі кампанії.

Звичайно, фінансує ПНЕРУ олігарх не просто так. З приходом до парламенту Матвієнко планує випустити за амністією всіх звинувачених в економічних злочинах, замінивши покарання відшкодуванням завданих збитків. Крім того, згідно з програмою партії, бізнесмен має намір дозволити підприємствам брати на поруки зловмисників. Все це наштовхує на думки, що таким чином Володимир Матвієнко хоче застрахувати себе від можливих наслідків своєї кримінальної діяльності.

А поки банкір не має політичного впливу, він продумав запасний план відходу. За награбовані гроші Матвієнко купив собі острів на Сейшелах. Мабуть, щоб було де сховатися в разі "форс-мажору".

Продюсування молодих талантів

В офісі Володимира Матвієнка часто бачать двох молодих студенток циркового училища: Марту Спіженко та Маргариту Захаренкову. Згідно з офіційною версією, банкір у вільний час "продюсує" молоді таланти. З легкої руки бізнесмена дівчата часто беруть участь в різних конкурсах і навіть перемагають. Говорять, молодих "талантів" жіночої статі в олігарха кілька десятків.

Співробітники банку про Володимира Матвієнка

Про власника "Промінвестбанку" красномовно розповідають коментарі його співробітників. За словами працівників банку, імена яких приховані через зрозумілі причини, Володимир Матвієнко є людиною з твердим і важким характером. Це проявляється в його мові, манері розмови, ставленні до своїх колег.

Деякі співробітники ПІБ стверджують, що розмовляє бізнесмен майже завжди наказним тоном, свої накази практично ніколи не обговорює, часто може бути грубий і нетактовним (за що, за чутками, він і був звільнений з посади голови НБУ).

Ще Матвієнко не любить журналістів і постійно судиться з якимись виданнями. Є тільки одна газета до душі олігарху - "Обрій", яку він сам і фінансує. І зрозуміло чому: хто платить, той і музику замовляє.

Ну і ще один "грішок", про який не могли не згадати колеги Матвієнко, так це те, що їх начальник любить випити. П'є він, як кажуть, часто і багато. В основному - самогон. Нерідко буває в запої.

Крім того, олігарх полюбляє жінок: частенько випиває з представницями прекрасної половини людства, особливо - з колегами Малкою і Пасхаловою.

Статки і джерела доходів

Володимир Матвієнко разом зі своєю сім'єю контролювали близько 70% акцій фінансового підприємства "Промінвестбанк".

За даними ЗМІ, на початку 2008 року бізнесмен зайняв 21-е місце в рейтингу найбагатших людей України зі статками понад 1 мільярд доларів. Нагадаємо, що роком раніше капітали олігарха були оцінені тим же виданням в 995 мільйонів доларів.

Всього через кілька місяців Матвієнко піднявся до 20-ї позиції в рейтингу найбагатших українців від видання "Кореспондент".

Контролюючи "Промінвестбанк" і банк "Національний кредит", олігархові вдалося сколотити статок майже в 1,5 мільярда доларів. Попри те, що за рік капітали Володимира Матвієнка не виросли, а навпаки зменшилися на 500 мільйонів доларів, це не завадило йому разом з Ігорем Коломойським і Геннадієм Боголюбовим увійти в список найбагатших банкірів України.

Під кінець 2008-го року становище власника "Промінвестбанку" різко погіршилося: в результаті активного висвітлення ЗМІ ситуації з ПІБ люди почали масово забирати свої депозити. У підсумку, НБУ рефінансував банк на 5 мільярдів гривень, пригальмував видачу вкладів і ввів тимчасову адміністрацію.

Бачачи плачевний стан справ, через короткий час Володимир Матвієнко продав "Промінвестбанк" російському державному "Зовнішекономбанку".

Згадки про персону