Володимир Науменко
  • Дата народження
    4 червня 1970
  • Країна
    Німеччина
Володимир Науменко
783

Володимир Науменко

Володимир Науменко — власник низки організацій, що зареєстровані у різних юрисдикціях. Пов’язані з Науменком підприємства займаються експортом зернових культур. Список основних активів складається з таких підприємств: «Олімпекс купе Інтернешнл», ТОВ «Ферко».

  1. Місце народження
  2. Біографія та кар’єра
  3. Сім'я
  4. Компромат
  5. Cудові справи
  6. Зв'язки та корупція


Місце народження

Володимир Науменко народився в родині військовослужбовця західної групи військ СРСР. Місце народження: Німеччина. Дата народження: 4.06.1970. Сьогодні Науменко Володимир Сергійович має паспорт двох країн: України та Німеччини.

Біографія та кар’єра

1998 - Володимир Сергійович Науменко спільно з Сергієм Миколайовичем Грозою відкрили ТОВ «Олімпекс купе Інтернешнл». Формально, засновник бізнесу – «Джи-ен-ті Трейд при Дубайській багатопрофільній товарно-сировинній біржі» (GNT Trade DMCC), а статутний капітал – 262 млн грн. До сьогоднішнього дня партнери продовжують володіти компанією спільно. Бізнес має одеську реєстрацію та займається допоміжним обслуговуванням водного транспорту, а також транспортним супроводом вантажів продовольчої групи. Усі потужності розташовані у порту Одеси. Там же ведеться вся діяльність, під яку задіяні 3 і 4 причали. Примітно, що земельна ділянка під зерновим терміналом на одному з причалів знаходиться в суборенді ще одного, пов'язаного з Науменком, активу кіпрської «Омега термінал С.А.».

2001 - Науменко Володимир відкрив "ФЕРКО". Ця група компаній об'єднує відразу кілька підприємств підконтрольних Науменко та пов'язаних із зерном (трейдинг, транспортування, зберігання), вантажоперевезеннями та металопрокатом.

2003 - Володимир Науменко відкрив ФОП та ТОВ «ІНТЕРСТИЛ – Україна». Якщо при реєстрації ФОП основним видом діяльності зазначено «надання інших індивідуальних послуг», то зареєстрований у Барському районі Вінницької області ТОВ «ІНТЕРСТИЛ – Україна» займається більш зрозумілими напрямками — надається посередницькі послуги з купівлі-продажу палива, руд, металів та хімічних речовин. Більше того, згідно з документами, підприємство може займатися виробництвом труб, а також випускати чавунні фітинги.

1998 - Володимир Сергійович Науменко спільно з Сергієм Миколайовичем Грозою відкрили ТОВ «Олімпекс купе Інтернешнл». Формально, засновник бізнесу – «Джи-ен-ті Трейд при Дубайській багатопрофільній товарно-сировинній біржі» (GNT Trade DMCC), а статутний капітал – 262 млн грн. До сьогоднішнього дня партнери продовжують володіти компанією спільно. Бізнес має одеську реєстрацію та займається допоміжним обслуговуванням водного транспорту, а також транспортним супроводом вантажів продовольчої групи. Усі потужності розташовані у порту Одеси. Там же ведеться вся діяльність, під яку задіяні 3 і 4 причали. Примітно, що земельна ділянка під зерновим терміналом на одному з причалів знаходиться в суборенді ще одного, пов'язаного з Науменком, активу кіпрської «Омега термінал С.А.». 2001 - Науменко Володимир відкрив "ФЕРКО". Ця група компаній об'єднує відразу кілька підприємств підконтрольних Науменко та пов'язаних із зерном (трейдинг, транспортування, зберігання), вантажоперевезеннями та металопрокатом. 2003 - Володимир Науменко відкрив ФОП та ТОВ «ІНТЕРСТИЛ – Україна». Якщо при реєстрації ФОП основним видом діяльності зазначено «надання інших індивідуальних послуг», то зареєстрований у Барському районі Вінницької області ТОВ «ІНТЕРСТИЛ – Україна» займається більш зрозумілими напрямками — надається посередницькі послуги з купівлі-продажу палива, руд, металів та хімічних речовин. Більше того, згідно з документами, підприємство може займатися виробництвом труб, а також випускати чавунні фітинги.

Сім'я

Науменко Володимир одружений. Його дружина – Олена Андрійчикова (1978). При цьому Науменко має двох дітей: Ольгу (1991) та Артема (2008).

Компромат

Під зерновий бізнес Володимир Науменко залучав інвестиції з Європи та США, проте виплати за багатомільйонними борговими зобов'язаннями відбувалися не належним чином.

Вже згаданий одеський термінал (адреса прописки: Митна площа, 1/1) передано до іпотеки Madison Pacific Trust Limited, на основі домовленостей «GN TERMINAL ENTERPRISES LTD» та «ACP | Trading LLC» та «Pathfinder Strategic Credit || LP». Обсяг кредиту — $225 млн. При цьому всі три згадані організації перебувають у сфері впливу Науменка.

Характерно, що той самий адрес має ще один власник іпотеки — банк «Південний». У банку угоди з ТОВ «Металзюкрайн Корп Лтд», ТОВ «Ферко», ТОВ «Вторметекспорт». За цими договорами Володимир Науменко взяв ще $18 млн. кредитів.

Однак, на цьому справа не закінчується. Станом на 2019 рік американська Argentem Greek Partners виділила зерновому терміналу кредит $75 млн. Сума була спрямована як рефінансування кредиту ЄБРР. Інший американський кредитор — Innovatus Structured Trade Finance — надав бізнесу Науменка та Грози ще $20 млн. А от повертати всі ці позики ніхто не поспішав.

Весь 2021 рік "Джи-ен-ті Трейд при Дубайській багатопрофільній товарно-сировинній біржі" (юридична особа - власник "Олімпекс купе Інтернешнл") повторювала, що не може виплачувати борги як за тілом кредиту, так і за відсотками. Причина: потреба у продукції, щоб продовжувати роботу.

Argentem Greek Partners (США) погоджувалась з аргументацією та чотири рази дозволяла переносити терміни виплат. Втім, вже напередодні 2022 року, «Джи-ен-ті Трейд» (GNT) оголосила, що має лише $58 тисяч готівкою. При цьому обсяги заборгованості перевищували $160 млн. Фактично з кінця 2021 року компанія відмовилася виплачувати кредит Argentem Greek Partners і попросила розпочати реструктуризацію.

Ситуація радикально змінилася у 2022 році. Почалося повномасштабне вторгнення Росії до України. Власники GNT (по суті, власники Олімпекс купе Інтернешнл) скористалися трагічними подіями, щоб повернути контроль над продукцією, яка вже мала перейти кредиторам. Володимир Науменко та Сергій Гроза спробували використати запаси зерна та соняшникового насіння загальною вартістю $120 млн.

Далі «Олімпекс купе Інтернешнл» і GNT Group, що стоїть за нею, керівником якої є Науменко Володимир Сергійович, не повідомили кредиторів про масштаб збитків, хоча в червні та липні 2022 року відбулися засідання Ради директорів, де таку інформацію логічно було б озвучити. Навпаки, Науменко та Гроза стверджували, що проводять інвентаризацію та внутрішній аудит, але звітів не надали. При цьому згадана продукція зникла. З чого можна дійти невтішного висновку, що існувала вона або лише на папері, або була незаконно продана власниками. Останню версію підтверджує той факт, що GNT вела продажі, коли власники доводили протилежне. Для цього було залучено треті компанії. Так, торгівля велася через зареєстроване у Швейцарії підприємство, зареєстроване на Душан Дениса (за збігом - фінансового директора «Олімпекс купе Інтернешнл»).

На даному етапі американські Argentem Greek Partners та Innovatus Structured Trade Finance звернулися до поліції України і вимагають повернути їм $100 млн та $20 млн відповідно.

Cудові справи

Щодо Одеського перевалочного комплексу (належить «Олімпекс купе Інтернешнл») ведеться кримінальне провадження №42017000000001712 одночасно за 9 кримінальними статтями. Серед них такі серйозні статті як №364 (зловживання владою чи службовим становищем), №255 (організація злочинного угруповання) та №212 (ухилення від сплати податків). У матеріалах справи діяльність Науменка та Грози названо «стійким ієрархічним об'єднанням», а потенційні збитки від їхньої діяльності обчислюються мільярдами, адже лише за 2017 рік експортні операції групи склали 4,4 млрд грн.

Наразі в українських судах розглядаються дві справи щодо виведення валютної виручки з України підприємствами, що входять до Групи GNT, власниками якої є Володимир Науменко та його компаньйон Сергій Гроза. У справах розглядаються висновок 10 та 50 мільйонів доларів.

Згідно з матеріалами судової справи, протягом 2016-2018 років між компаніями «Олімпекс Купе Інтернейшнл» та Black Sea Commodities Limited (зареєстрованою в ОАЕ), обидві входять до Групи компаній GNT, було укладено договори на постачання пшениці, кукурудзи, ячменю та насіння соняшника. Згідно з договорами, у компанії Black Sea Commodities Limited трапилася заборгованість понад 50 мільйонів доларів перед компанією «Олімпекс Купе Інтернейшнл».

Уточнення: Указом Президента України №140/2021 від 3 квітня 2021 року було введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 2 квітня 2021 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» до компанії Black Sea Commodities Trading Limited (OAЕ). Вона була включена до списку юридичних осіб, щодо яких запроваджено санкції. Що примітно: після опублікування списків санкцій у квітні 2021 року Володимир Науменко та Сергій Гроза розпочали ліквідацію своєї ж компанії (Black Sea Commodities Limited), і в травні-червні 2022 року ліквідували токсичну компанію.

Повернімося до 2018 року. 2018 року податкова служба Одеської області провела позапланову перевірку «Олімпекс Купе Інтернешнл», встановила порушення умов розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності та нарахувала пеню на суму 655 млн грн. Також було встановлено, що в цей час жодних боргових зобов'язань перед Black Sea Commodities Limited компанія «Олімпекс Купе Інтернейшнл» не мала. 

Тоді вона задіяла низку українських компаній, які мають ознаки фіктивності та нібито мали невиконані фінансові зобов'язання перед іноземними компаніями. Вони перевели ці борги на Олімпекс Купе Інтернейшнл і стали боржниками перед компаніями-нерезидентами. А далі вже Black Sea Commodities Limited провела низку операцій з компаніями, які мають ознаки фіктивності, за якими проведено залік зустрічних однорідних вимог з Олімпекс Купе Інтернейшнл.

Схожа операція відбувалася за участю іншої підконтрольної Володимиру Науменку та Сергію Грозі компанії — одеського портового стивідора «МЕТАЛЗЮКРАЙН КОРП ЛТД». І справі знову фігурує Black Sea Commodities Limited.

Згідно з поданими судом документами, у вересні 2017 року між Black Sea Commodities Limited (ОАЕ) та одеським припортовим стивідором «МЕТАЛЗЮКРАЙН КОРП ЛТД» було укладено низку контрактів на експорт пшениці. В результаті компанія не виконала своїх зобов'язань і заборгувала стивідору понад $10 млн.

Як і в першому випадку, на той час жодних боргових зобов'язань компанія «МЕТАЛЗЮКРАЙН КОРП ЛТД» перед Black Sea Commodities Limited не мала. Щоб їх сформувати – знову було залучено ті самі компанії, що й раніше. І знову задіяно аналогічний сценарій: компанії переводять борги на стивідора. Далі Black Sea Commodities Limited здійснює ряд операцій з ними, за якими проводить залік зустрічних однорідних вимог з «МЕТАЛЗЮКРАЙН КОРП ЛТД».

Зв'язки та корупція

Науменко Володимиру приписують зв'язки з Юрієм Васьковим, заступником міністра Мінінфраструктури України, а також Максимом Лапаєм, головою Одеської філії АМПУ та Олексієм Мясковським, директором ДП «ОМТП». Вважається, що їхнє призначення через Офіс Президента та депутатів «Слуги Народу» лобіював особисто Науменко, щоб надалі добиватися через них вигідних для себе рішень.

Згадки про персону