Українські розробники отримуватимуть як в Америці: 8 порад ІТ-спеціалістам, як підвищити собі зарплатню
Українські розробники отримуватимуть як в Америці: 8 порад ІТ-спеціалістам, як підвищити собі зарплатню

Українські розробники отримуватимуть як в Америці: 8 порад ІТ-спеціалістам, як підвищити собі зарплатню

Чотири роки свого життя я пропрацював програмістом у провідній на той час ІТ-компанії Bell Communications ResearchУкраїнські розробники отримуватимуть як в Америці: 8 порад ІТ-спеціалістам, як підвищити собі зарплатню - Фото 1Українські розробники отримуватимуть як в Америці: 8 порад ІТ-спеціалістам, як підвищити собі зарплатню - Фото 2у минулому Bell Labs, де винайшли мову програмування С та операційну систему Unix. І коли я повернувся з США у 2002 році, був неприємно вражений українською зарплатнею, яку мені пропонували. Вона була в п’ять разів нижча, ніж в Америці.

Голова на плечах у мене була та сама, а інтернет на той час вже ефективно поєднав континенти. Тож проблема була у менеджменті. Менеджери цінували не результат, а час, який розробник провів на робочому місці. Навіть не так. Менеджери контролювали не результат, а наявність співробітника на робочому місці.

Як змінився український ринок праці в ІТ

Вже майже 20 років я працюю в ІТ-індустрії України і постійно спостерігаю «переживання», що зарплати ростуть, ринок перегрітий і це дуже скоро призведе до занепаду індустрії. Адже «занадто дорогі» українські програмісти стануть нікому не потрібні.

Але закон сполучених посудин ніхто не відміняв, і сьогодні вже нікого не дивує, що спеціаліст в Україні може працювати на глобальну компанію і отримувати компенсацію на рівні свого колеги з США.

Українські розробники отримуватимуть як в Америці: 8 порад ІТ-спеціалістам, як підвищити собі зарплатню - Фото 3

Роман Хміль

Безумовно, на сьогодні середні зарплати ще не досягли рівня США, але продовжують стрімко зростати. Якщо ваш професійний рівень аналогічний колезі з іншої країни, ви можете отримати таку саму винагороду в України. Приклад Індії доводить, що компенсація в ІТ-індустрії ніяк не залежить від вартості життя в конкретній країні.

Перехід технологічних укладів розвинутих країн до «економіки знань», пандемія COVID і віддалена робота суттєво прискорили процеси глобалізації в ІТ. Все це змусило менеджерів навчитись контролювати результат роботи дистанційно. А компанії перестали звертати увагу на те, де знаходиться інженер та готові наймати в будь-якому куточку світу.

Я переконаний, що зарплати айтішників все ж таки зрівняються, незважаючи на різну вартість життя в країнах, рівень податків, культуру тощо.

Топ спецпроектов MC.today

Українські розробники отримуватимуть як в Америці: 8 порад ІТ-спеціалістам, як підвищити собі зарплатню - Фото 4
Українські розробники отримуватимуть як в Америці: 8 порад ІТ-спеціалістам, як підвищити собі зарплатню - Фото 5
Українські розробники отримуватимуть як в Америці: 8 порад ІТ-спеціалістам, як підвищити собі зарплатню - Фото 6
50 найвідважніших підприємців Івано-Франківська. Підтримайте їх своїми голосами!
Українські розробники отримуватимуть як в Америці: 8 порад ІТ-спеціалістам, як підвищити собі зарплатню - Фото 7
Brainstack_: целимся в 1 млн пользователей в США. Нашли способ похудеть, на его основе сделали приложение. Кейс
Українські розробники отримуватимуть як в Америці: 8 порад ІТ-спеціалістам, як підвищити собі зарплатню - Фото 8
Cosmolot: команда выросла в два раза за год, 99% новичков проходят испытательный. Наша история
Українські розробники отримуватимуть як в Америці: 8 порад ІТ-спеціалістам, як підвищити собі зарплатню - Фото 9
220 тыс. арабов за 9 месяцев. Откуда они в наших казино и сколько налогов платят с выигрышей
Українські розробники отримуватимуть як в Америці: 8 порад ІТ-спеціалістам, як підвищити собі зарплатню - Фото 10
Купил авто, заработал сотни тысяч. Основатель DroneUA и другие – как выбрать машину для бизнеса
Українські розробники отримуватимуть як в Америці: 8 порад ІТ-спеціалістам, як підвищити собі зарплатню - Фото 11
Искусственный интеллект как кассир, нейросеть распознает еду. Где в Украине работают 5 технологий будущего. Спецпроект с Fozzy Group
Українські розробники отримуватимуть як в Америці: 8 порад ІТ-спеціалістам, як підвищити собі зарплатню - Фото 12
«Наша выручка – 700 млн грн в год». Как мы управляем «Планетой кино». Интервью Дмитрия Деркача. Спецпроект с Битрикс24
Українські розробники отримуватимуть як в Америці: 8 порад ІТ-спеціалістам, як підвищити собі зарплатню - Фото 13
Конкурс для разработчиков. Расскажите, как вы пришли в IT, и выиграйте iPhone 13

Чому зарплати українських ІТ-спеціалістів будуть зростати

Існує ціла низка причин, чому зарплати українських розробників скоро зрівняються з заробітками американських колег.

1. Попит на ІТ-спеціалістів перевищує пропозицію, що змушує наймати спеціалістів там, де вони є.

  • Кількість вакансій в ІТ продовжує щороку зростати. ІТ-технології проникають у всі сфери нашого життя і відповідно зростає потреба у ІТ-інженерах.
  • Щороку в США залишаються відкритими близько 4 млн вакансій, в ЄС близько 1 млн на рік.
  • Середній час пошуку і найму спеціаліста у США становить вісім місяців. А чим швидше компанія знайде спеціаліста, тим швидше випустить на ринок іноваційний продукт. Це критичний фактор для компаній.
  • У моменти криз для стимулювання економіки уряди нарощують грошові маси, а бізнес інвестує їх у створення інновацій. На сьогодні це здебільшого ІТ-технології та проекти.  

2. Попит на українських програмістів суттєво зросте після запровадження «Дія.City».

Каждый день в нашем Telegram-канале мы публикуем подборки главных новостей дня и ключевое из статей. Самое интересное и важное, коротко и четко, каждый день 🙂

У 2022 році почав працювати спеціальний податковий режим «Дія.City», що суттєво знижує ризики найму співробітників в Україні для іноземних компаній. І, на мою думку, це призведе до масового виходу на український ринок R&DУкраїнські розробники отримуватимуть як в Америці: 8 порад ІТ-спеціалістам, як підвищити собі зарплатню - Фото 14Українські розробники отримуватимуть як в Америці: 8 порад ІТ-спеціалістам, як підвищити собі зарплатню - Фото 15Research and development –підрозділи компанії, що розробляють стратегії технологічного розвитку, шукають перспективні розробки, модернізують виробництво представництв міжнародних компаній. 

Сьогодні основною формою найму ІТ-спеціалістів в Україні є ФОП, оскільки податкове навантаження складає лише 6% та дозволяє підписувати контракти на комерційних умовах, на відміну від КЗОТ, за яким неможливо звільнити співробітника тощо. «Дія.City» дозволить наймати співробітників з податковим навантаженням на рівні 7,5% без ризику їх перекваліфікації у найманих співробітників та донарахування податків.

Також запровадили податок на виведений капітал як альтернативу податку на прибуток. Це дозволяє реінвестувати прибуток і платити податки з інвестованих коштів лише тоді, коли ви виводите гроші з країни або платите дивіденди.

Режим «Дія.City» запроваджують на 25 років, що дозволить західним компаніям інвестувати у нашу країну довгостроково.

3. Україна випускає унікальних спеціалістів світового рівня.

Ми успадкували інженерну школу СРСР, де розробляли, а частіше копіювали та покращували, ІТ-технології світового рівня. Ця школа базувалась на розгалуженій мережі технічних університетів, які випускали до 30 тис. технічних спеціалістів рівня бакалавр та магістр щороку.

Для порівняння, Індія випускає щороку 300 тис. ІТ-спеціалістів, проте лише 10% мають кваліфікацію бакалавра чи магістра. Решта це випускники тренінгових програм тривалістю 6-12 місяців, що не мають фундаментальної освіти.

За останні 30 років наші інженери отримали досвід роботи на міжнародних проектах. З 200 тис. українських ІТ-спеціалістів, лише 10% працює на внутрішній ринок, решта отримала міжнародний досвід. Так, рівень англійської мови та нетехнічних навичок часто відстає від вимог світових компаній, але наявність фундаментальної освіти є ключовою. Додаткові знання можна набути з досвідом та відповідними тренінгами.

4. Навіть за умови однакових зарплат в Україні та США, наймати ІТ-спеціалістів у нас все одно економічно вигідніше.

Подписывайтесь на нашу Facebook-страничку, чтобы не пропустить ничего важного из новостей украинского IT 🙂

Рівень накладних та адміністративних витрат у США суттєво вищий, ніж в Україні. Часто витрати на офісну інфраструктуру, підбрі персонала, операційний менеджмент, податки в фонд оплати праці складають до 100% від фонду заробітної плати. Тоді як в Україні вони складають 20%-30%.

В моделі моделі перепродажу інженерів, націнка над фондом заробітної плати складає до $1,5 тис. на людину, що при зарплатні в $3 тис. складає 50% націнки, а при зарплаті в $4,5 тис. складає вже 30% націнки. 

Вартість пошуку та найму співробітників також відрізняється в рази. Середній час найму у США складає вісім місяців та 20%-30% річної зарплатні співробітника, тоді як в Україні це два місяці та 10%-15% річної зарплаті. І це якщо користуватись рекрутинговими агенціями, а власна команда по підбору персонала забезпечує найм за 5% річної зарплатні.

Ось типовий калькулятор щомісячних витрат, які несе західна компанія, коли відкриває R&D центр на базі Creative Quarter:

Ціна на місяць за співробітника, з ПДВ
Робоче місце в офісі з повним забезпеченням «під ключ» (меблі, інтернет, друк, прибирання, рецепція, відеоспостереження, контроль доступу тощо)$350-$550
Зарплатний проект$50 + 10% від зарплатні
Супроводження ФОП$40
HR (People Partner)$60
Медичне страхування, в залежності від пакету$30 – $80
Рекрутинг (включно з повторною заміною на протязі випробувального терміну)10%-15% від річної зарплатні
Закупки техніки та інших товарів10% від суми
Загалом$700-$1000 + рекрутинг + закупки

Поради компаніям, щоб вижити

І наостанок. Я пишу про те, що зарплати будуть рости, поки не вирівняються, вже 15 років поспіль. Це не подобається компаніям, які скаржаться, що я формую інфляційні очікування у інженерів. І не подобається інженерам, які пишуть, що їх зарплати все ще не досягли світового рівня.

Що робити в цій ситуації компаніям, щоб вижити, а інженерам, щоб швидше «глобалізувати» свою компенсацію?

Компаніям для виживання в умовах глобалізації потрібно: 

  1. Зрозуміти, що це природа речей, з якою неможливо боротись. Інтернет зробив економіку знань глобальною і дозволяє наймати «мізки» по всьому світу. А на глобальному конкурентному ринку ціну інженера визначаєт попит і пропозиція. Треба якнайшвидше прийняти реальність і почати адаптуватись, або навіть грати на випередження.
  2. Попит на інженерів зростає, отже потрібно нарощувати пропозицію. Якщо подивитись на досвід Індії, де ринок ІТ бурхливо розвивається вже 40-50 років, то побачимо, що вони побудували систему ІТ-освіти, яка на сьогодні вийшла на випуск 300 тис. інженерів щороку. Це освіта різного рівня кваліфікації: від тренінг центрів, які готують людей початкового рівня за 6-12 місяців, до університетів, які готують бакалаврів, магістрів та менеджмент. В результаті там дуже багато молодих спеціалістів, які дешевші, ніж в Україні, а також достатньо висококваліфікованих, що отримують американські зарплати, незважаючи на надзвичайно низьку вартість життя в країні.
  3. Переходити до інших бізнес моделей і конкурувати з глобальними компаніями. Багато наших підприємців вже йдуть цим шляхом і створюють продукти світового рівня (Grammarly, MacPaw, Ajax, Readdle, PeopleAI, Reface, Creatio/Terrasoft ). Аутсорсингові компанії активно переходять від моделі перепродажу інженерів до виконання проектів «під ключ», постачання комплексних рішень та експертизи в предметних областях. Це дає можливість генерувати для клієнта вищу додану вартість, в результаті він готовий платити більше і можна більше платити інженерам.
  4. Впроваджувати системи оцінки персоналу, для того, щоб вміти виміряти цінність кожного інженера, просувати та надати кращу компенсацію саме тому, хто її вартий. Вводити планування кар’єри, постійного навчання та розвитку персоналу.
  5. Інвестувати в підготовку молоді ще зі школи, а не тільки на рівні вищих навчальних закладів.
  6. Працювати з урядом для нарощування потужності існуючих навчальних закладів, перепрофілювання їх під ІТ, замість випуску економістів та юристів, яких і так забагато. Адже саме на це є шалений попит.

Поради ІТ-спеціалістам, щоб підвищити доходи

Інженерам, щоб прискорювати зростання своїх доходів, пораджу наступне:

  • Нарощувати свою цінність. Основний потенціал росту для наших інженерів з високим рівнем технічних знань полягає в сфері гнучких навичок. Тобто комунікація, робота в команді, знання предметної області, розуміння потреб бізнесу кінцевого замовника тощо.
  • Визначитись з траєкторією розвитку – професійний горизонтальний ріст чи поступовий перехід в менеджмент. Для цього потрібно тестувати власний професійний профіль, визначати сильні сторони та мотивацію і далі інвестувати у власний розвиток у відповідності з обраною стратегією
  • Інвестувати у власну «обгортку»: якісне резюме, підготовка до інтерв’ю, вміння презентувати себе та донести власну цінність. Свого часу я прочитав декілька товстих книжок про те, як проходити інтерв’ю, відповідати на складні питання роботодавця, а також які питання задавати самому, щоб довести свою зрілість та визначити, яка компанія тобі більше підходить. 
  • Дуже корисно пройти тренінги зі складних переговорів та навчитись професійно торгуватись за власну компенсацію та умови роботи в компанії.
  • Планувати свій розвиток, обговорювати з компанією можливості росту, змінювати роботодавця, якщо потенціал росту або компенсації в компанії вичерпаний. Тобто підходити до власної кар’єри стратегічно і свідомо.
  • Сміливіше виходити з зони комфорту, займати активну кар’єрну позицію. Проходити інтерв’ю на позиції глобальних компаній (Google, Facebook, Microsoft), для того, щоб краще розуміти їх потреби, критерії найму та відповідно коригувати власний професійний розвиток. Це дозволить з часом вийти на професійний рівень, за який вони готові платити зарплатню світового рівня.
  • Переходити працювати в компанії, які надають послуги з високою доданою вартістю або створюють власні продукти. Зважати на те, чи є компанія успішною у конкурентній боротьбі на глобальному ринку, адже саме такі компанії дають більше можливостей реалізувати свій потенціал та нарощувати свою цінність і відповідно компенсацію
  • Вірити в себе та ставити високу планку, амбітні цілі. Мріяти, як в дитинстві, слухати серцем що резонує, щоб зрозуміти в чому твоє покликання і далі ставити задачу мозку наполегливо йти до своєї самореалізації. Лише так можна стати справді щасливим, як професійно, так і персонально.

Кожен з нас має талант і шанс стати Ілоном Маском чи Стівом Джобсом. І зовсім не обов’язково, щоб про тебе дізнався весь світ. Досить того, що ти сам будеш знати, що реалізував свій потенціал на всі 100%.

Источник материала
loader