“Хаймарси”, Медведчук і котики. Типологія українських мемів про війну
“Хаймарси”, Медведчук і котики. Типологія українських мемів про війну

“Хаймарси”, Медведчук і котики. Типологія українських мемів про війну

Віктор Медведчук, якого нещодавно обміняли на полонених “азовців”, удруге за війну став найпопулярнішим героєм мемів часів війни. У квітні українці раділи його арешту, у вересні – обміну на “азовців”.

“Навіть в умовах розв’язаної Росією війни українці зберігають почуття гумору й народжують нові символи опору”, – зауважила українську рису Мелінда Сіммонс, пані посол Великої Британії, й додала гілочку бавовни до святкового букету в День Незалежності України.

Ми дослідили українські меми-зображення в популярних українських телеграм-каналах за перше півріччя війни(Детальна методологія – наприкінці статті). Меми ще бувають у вигляді тексту, але таких значно менше.

Найсвіжіша хвиля мемів – про мобілізацію в Росії. Навіть усвідомлення того, що у ворожих окопах з'явиться багато хоч і не навчених, але солдатів, не може затьмарити українцям радості від спостереження паніки в Росії та на її кордонах.

“Хаймарси”, Медведчук і котики. Типологія українських мемів про війну - Фото 1
“Хаймарси”, Медведчук і котики. Типологія українських мемів про війну - Фото 2
“Хаймарси”, Медведчук і котики. Типологія українських мемів про війну - Фото 3

Участь у народному мемотворенні також стала невіддільною частиною маркетингу великих бізнесів. Після першої “бавовни” в Криму до створення мемів долучились українські великі компанії, які "забронювавши" собі місце на Ластівчиному гнізді.

“Хаймарси”, Медведчук і котики. Типологія українських мемів про війну - Фото 4

Головні події мемної творчості

“Хаймарси”, Медведчук і котики. Типологія українських мемів про війну - Фото 5

Найбільше мемів від початку війни було створено 12 квітня. Того дня СБУ затримала проросійського політика Віктора Медведчука. Ми зафіксували цього дня понад 550 мемів, що вдвічі більше, ніж у середньому за день у той період. Звісно, не всі картинки цього дня стосувались однієї події, однак загальне враження від їх кількості можна описати таким мемом:

“Хаймарси”, Медведчук і котики. Типологія українських мемів про війну - Фото 6

Ця подія також дає можливість простежити швидкість створення та поширення мемів у телеграм-каналах. Новина про затримання Віктора Медведчука на офіційному телеграм-каналі Президента України Володимира Зеленського з’явилася о 21:08 і майже в той самий час (21:09) – у “мемних” каналах. А вже о 21:24 на картинках почали виникати дописи й інші модифікації.

Наступний помітний спалах мемів – про візит Анжеліни Джолі 30 квітня до Львова, де вона провідала дітей, які постраждали від ракетного удару в Краматорську. Разом зі світовою зіркою героєм мемів став хлопець, який її навіть не помітив.

“Хаймарси”, Медведчук і котики. Типологія українських мемів про війну - Фото 7

Наступний сплеск – це Євробачення, фінал якого відбувся в ніч на 15 травня. Тут були помітні не тільки жарти про очевидність перемоги українців, а й зусилля тих, хто створював численні картинки із закликами гурту “Калуш” урятувати захисників “Азовсталі”.

“Хаймарси”, Медведчук і котики. Типологія українських мемів про війну - Фото 8

Улітку середня кількість щоденно створених мемів зменшилась. Якщо на початок березня щодня їх створювали в середньому 280, то в червні – 196.

Сплески мемотворчості збігаються з добрими новинами з фронту: “жест доброй воли” військових РФ, які втекли з острова Зміїний (30 червня), і перша “бавовна” в Криму (9 серпня).

Воїни й котики

Ми згрупували всі досліджувані меми за типами зображень та отримали 12 умовних кластерів, розподілених за жанрами й темами. Цей розподіл хоча й не стрункий логічно, але дає враження про популярну тематику і жанри українських мемів воєнного часу.

“Хаймарси”, Медведчук і котики. Типологія українських мемів про війну - Фото 9

Загалом, фотографій тварин в інтернет-мемах – більше 3,6%, і це без урахування малюнків.

“Хаймарси”, Медведчук і котики. Типологія українських мемів про війну - Фото 10

Цікаво, що популярний у медіа пес Патрон, який допомагав виявляти вибухові пристрої, а тепер збирає гроші на допомогу ЗСУ та зустрічається з високопосадовцями інших країн, не надто мемний персонаж – менш ніж 1% зображень. Натомість понад половину зображень з тваринами містять котиків.

“Хаймарси”, Медведчук і котики. Типологія українських мемів про війну - Фото 11

Серед мемів про війну, створених після 24 лютого, 3% від усіх зображень – про зруйновані будинки, 3,4% – про військову техніку; 4,2% – про воїнів.

Третина досліджуваних мемів (35%) – це тексти, серед яких скриншоти дописів і коментарів із соцмереж, фрагменти листувань або просто текст на кольоровому фоні. Про що вони? Ми розпізнали текст на всіх зображеннях, та порахували, які слова найчастіше зустрічаються на мемах.

“Хаймарси”, Медведчук і котики. Типологія українських мемів про війну - Фото 12

Найчастіше вживані слова в мемах (ті, що найбільшого розміру на "хмарі" вище) пов’язані з війною. Але крім них у хмарі найпопулярніших можна зауважити й ті, що свідчать про теми української мемної творчості.

Наприклад, зі слів “корабель”, “русский”, “военный”, “нахуй” легко складається усім відома фраза про російський крейсер “Москва”. “Москва” теж є у цій хмарі.

Марка із зображенням російського крейсера, яку Укрпошта випустила 12 квітня, напередодні його затоплення українськими військовими, теж увійшла в історію сучасних мемів.

“Хаймарси”, Медведчук і котики. Типологія українських мемів про війну - Фото 13

Повітряна тривога – ще один популярний привід для мемів, обидва слова також у топі. Переживши сотні повітряних тривог, українці почали частіше іронізувати на цю тему.

“Хаймарси”, Медведчук і котики. Типологія українських мемів про війну - Фото 14

Зброя в мемах

Помітною темою мемів стала зброя: це можна побачити і в кластері тем, і у хмарі слів. Найбільше українці жартували про “Джавеліни”, “Байрактари” й “Хаймарси”. Роль різних видів озброєнь у різні періоди впродовж перших шести місяців війни відображено в мемах.

На початку війни було більше жартів про “Джавеліни”, потім про “Байрактари” (пік мемів – коли збирали на “народний Байрактар”), а згодом про “Хаймарси”, які тісно пов’язані з мемами про “бавовну”.

Перші ракетні системи залпового вогню HIMARS прибули в Україну 23 червня. Уже 25 червня було опубліковане відео застосування американських систем залпового вогню. І одразу почали з’являтися меми.

“Хаймарси”, Медведчук і котики. Типологія українських мемів про війну - Фото 15

На графіку нижче ми показали, коли і про яку зброю в телеграм-каналах ширилися меми.

“Хаймарси”, Медведчук і котики. Типологія українських мемів про війну - Фото 16

"Мемні" політики

Ще один великий кластер – політики. Тут нічого нового й несподіваного. Основна трійка політиків, чиї зображення зустрічаються в мемах:

Володимир Зеленський – 667

Володимир Путін – 598

Віктор Медведчук – 280

Згадали й західних політиків. Особливою популярним в Україні є президент Франції Еммануель Макрон (232) та вже колишній прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон (219).

“Хаймарси”, Медведчук і котики. Типологія українських мемів про війну - Фото 17

Методологія

Для аналізу ми зібрали з 30 телеграм-каналів 43 тис. мемних картинок, які було опубліковано від 24 лютого до 23 серпня включно. Обрали лише публічні канали з кількістю підписників понад 5000. Також відкинули локальні телеграм-канали й ті, жарти на яких присвячені одній або кільком окремим темам.

Кластеризацію зображень здійснювали за допомогою VGG16, аналізу головних компонент (PCA) для зменшення розмірності й бібліотеки sklern.clusters. При кластеризації використали алгоритм K-means.

Текст на зображеннях розпізнано за допомогою Python-tesseract, потім сформовано датасет. Зазначимо, що при обробці слова за змогою були приведені до їх кореневих лексичних компонентів (лематизовані), а потім використані для підрахунку частоти появи на мемах.

Наш аналіз стосується лише мемних зображень, водночас багато відеомемів, гівок, стікерів і просто тексту лишилися за межами цього тексту.

До речі: що таке меми й звідки вони взялися

Першим, хто вжив слово "мем" і описав його значення, був еволюційний біолог і популяризатор науки Річард Докінз у книжці “Егоїстичний ген”. Він визначив мем як одиницю культурної передачі та стверджував, що будь-яка важлива для культури інформація складається з мемів.

Оксфордський словник англійської мови визначає меми як зображення, відео або текст, часто в різних варіаціях, які копіюють і поширюють.

Важко назвати конкретний перший створеним мем, однак Том Геркен у статті для BBC дійшов висновку, що найстарішим опублікованим мемом можна назвати комікс з сатиричного журналу The Judge, опублікованого в 1919-му або 1920 році.

“Хаймарси”, Медведчук і котики. Типологія українських мемів про війну - Фото 18

Источник материала
loader