Свято Першого врожаю, Ламмас, Спас: що треба зробити на щастя
Свято Першого врожаю, Ламмас, Спас: що треба зробити на щастя

Свято Першого врожаю, Ламмас, Спас: що треба зробити на щастя

Початок серпня  здавна у багатьох традиціях світу відзначався та вшановувався. Люди дякували природі за отриманий врожай та проводили певні ритуали на здоров`я, добробут та щастя. Дізнайся, що обов`язково треба зробити 1 серпня, а чого робити не можна.

Свято Першого врожаю, Ламмас, Спас: що треба зробити на щастя - Фото 1

Традиції наших предків, свято Першого урожаю

В традиціях наших предків початок серпня був дуже важливим періодом, адже люди бачили результати своєї праці на землі — збирали перший врожай, перший збір плодів, зерна та овочів з полів та городів. І це вкрай важливо для наших предків, адже було запорукою того, що зима та голод їм не страшні, що вони зможуть подолати цей період та вижити, завдяки запасам, зробленим саме в цей час.

На початку серпня, в більшості це 1 серпня, коли на полях починають збирати зернові, а земля приносить свої перші плоди, у багатьох народах світу, включаючи український, традиційно, з давніх-давен, відзначається свято Першого вражаю. Свято входить до основних головних свят Колеса року та у різних народів має свої назви, але сенс у всіх цих святкуваннях єдиний.

Одна з головних тем свята Першого врожаю — подяка за щедрість природи та праці людей, які допомогли виростити урожай. Під час свята проводяться різноманітні ритуали, молебні та обряди, спрямовані на висловлення вдячності та пошани богиням природи та землі.

Свято пов`язують із шануванням хліба, який символізує плоди землі та саме життя у всіх його проявах. Хліб має особливе значення і в українській культурі, як символ родючості та достатку, добробуту та здоров`я.

Початок серпня — це не тільки час радості за перший врожай, але й час подяки природі за її щедрість та роботу, яку людина вклала в сільське господарство. Це також можливість відзначити спільність та єдність з Природою, розуміння того, що і людина є частинкою Всесвіту та залежить від нього.

Ламмас, Лугнасад, українській Спас

Найбільш поширені назви свята Першого врожаю у світі – Ламмас або Лугнасад.

Ламмас, або Лугнасад, також відомі як Луговий Спас або Перше збори, є одним з чотирьох давніх кельтських свят, які пов`язані зі змінами сезонів та збором врожаю. Це давнє свято вшановується в середині літа, зазвичай припадає на 1 августа, але в деяких традиціях можуть святкувати його в різних датах. Лугнасад отримало свою назву на честь кельтського бога Луга, який був богом сонця, мистецтва, ремесел, війни та мудрості.

Українські традиції свята Першого врожаю

Українська версія цього свята має свої особливості та традиції. Одна з них – це Спас на городі, коли хлібороби йдуть на свої поля, де відбувається молебень за успішне завершення збору врожаю.

Назва свята «Спас» має глибокі, дохристиянські коріння та значення. В широкому сенсі це скорочене від слова «спасибі», означає подяку природі, богам за її щедрі дари. Також в цю назву вкладений сенс «спасатись», «запасатись», робити запаси на зиму, які допоможуть вижити, спасти собі життя. І свято Першого урожаю саме 1 серпня відкриває в стародавніх українських традиціях череду трьох свят – трьох Спасів: медового, яблучного та хлібного (горіхового).

  • Першого серпня в народних українських традиціях — день святої Мокрини (Мокриди) або Преподобної Мокрини у християнській версії.
  • До часів Христа Мокриною за міфологією звали доньку богині осені.
  • Українці казали такі примовки: «Не розгинаймо спини, жнемо до Мокрини, бо Мокрини без дощу, як обід без борщу», «Свята Мокрина осінь приносить».
  • За повір`ям, яка погода на Мокрини, така буде й осінь.
Свято Першого врожаю, Ламмас, Спас: що треба зробити на щастя - Фото 2

Духовне значення свята Природи Першого урожаю

Свято Першого врожаю має глибоке значення, оскільки символізує зміну сезонів, завершення літньої половини року та початок підготовки до осені та зими. Вважається, що на початку серпня в природі настає осінь – засинає одна з чотирьох стихій – Повітря.

Символічно це свято означає також перехід людини з одного емоційного стану в інший. Змінюються енергії Всесвіту, завершується позитивний  період року, коли природа набувала свого піка, розквітала, відроджувалась, віддавала нам свої дари. Разом з тим, ми, як частина Космосу, також поступово переходимо в інший емоційний стан. І важливо, з якими думками, емоціями, відчуттями та яким досвідом кожен робить цей перехід.

Це час духовного розвитку, заглядання у середину себе, підведення особистих підсумків, що кожен зробив за останній час, який отримав досвід, чому навчився, які висновки зробив. Засинання Повітря символізує те, що ми повинні запам`ятати цей досвід, бо саме він допоможе нам пережити темний період року. Адже надалі відбудеться перевірка, чи готові ми вступити в новий сезон випробувань: холодів, осені та зими, період засинання Природи. Чи достатньо в нас сил, мудрості та енергії вижити та вистояти психологічно та духовно в найтемніший час року.

Народні традиції на свято Першого врожаю

Перша і головна традиція свята Першого врожаю – дякувати природі та Всесвіту за всі дари.

Під час свята плетуть вінки з врожаю, рослин, наприклад, з колосків, квітів та трав, і прикрашають ними оселю, кладуть на обідній сімейний стіл.

Господині готують святкові страви з городини, вони традиційні в залежності від регіону та культури. Для українців це звичайно вареники, борщ, млинці з медом, різноманітна випічка з зерна  нового врожаю: пироги з начинками та, звичайно, хліб.

Невіддільні ознаки святкування першого збору урожаю в різних країнах — танці, музика, спілкування в колі родини та друзів.

Це також час для веселощів та фестивалів і досі у багатьох країнах світу, де громадські заходи, які включають різноманітні ігри, змагання та розваги, привертають увагу і додають святкового настрою.

Святкування відзначається сприятливими спогадами, спільністю та відчуттям підтримки у взаєминах з природою та, рідними та іншими людьми.

Свято Першого врожаю, Ламмас, Спас: що треба зробити на щастя - Фото 3

Що треба робити для щастя та удачі 1 серпня

Подякувати. Незалежно від того, чи працювала ти на землі, чи щось вирощувала в городі, чи ні – подякуй щиро, від чистого серця природі, життю, сонцю, Всесвіту за все що маєш та отримуєш кожен день. Прикрий очі та уяви, як з твого серця або сонячного сплетіння виходить промінець любові та вдячності до сонця. Подумки утримай цей промінь стільки, стільки зможеш. При цьому відчувай спокій, гармонію, радість та висловлюй щиру подяку та любов. При цьому можна примовляти: «Єдиному Творцю, від чистого серця, з любов`ю та подякою». Енергія позитиву повернуться до тебе, але із силою, збільшену у 100 разів.

Готувати їжу з плодів нового врожаю. Зроби традиційну українську страву або випічку.

Дуже важливо поділитися чимось з іншими. По-перше – ділитись радістю від життя. А ще, наприклад, пригостити колег на роботі плодами зі свого городу, саду, чи спекти пиріг та випити чаю з друзями, зібрати рідних за сімейним столом. У цей час особливо важливо проявляти турботу до інших та ділитися тим, що маєш сама. Тоді енергії Всесвіту повернуть твоє добро назад до тебе у декілька разів сильнішим.

Робити амулети та захисні речі для себе, рідних, оселі, прикрашати дім: обереги, ляльки-мотанки, плести обрядові віночки з лікувальних трав, засушувати трави на зиму.

Що не можна робити 1 серпня

Висловлювати неповагу до природи у будь-якій формі.

Ображати інших, сваритися.

Відчувати негативні думки: сумувати, бути на самоті, в пригніченому настрої.

Не забуваємо, що 1 серпня відбудеться повня, яка супроводжуватиметься складним емоційним станом. Докладніше про енергії повного місяця у Водолії ти можеш дізнатися на нашому сайті.

Усім гарного свята Першого урожаю, тільки позитивних емоцій та вражень.




Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Источник материала
loader