"Як можна зносити пам'ятник Пушкіну, це шариковщина, нацизм, він великий поет, кококо".
На малюнку знизу поет, на честь якого в Україні названо ціле місто. Овідіополь на Одещині. Так, цю назву місто отримало завдяки Катерині II, але це було насправді цікаве історичне відсилання.
Фото: Facebook Юрія Богданова
Бо недалеко від Овідіополя, в сучасному румунському місті Констанца, а тоді, 2 тисячі років тому, в римському місті Тома провів останні роки життя один з найвеличніших поетів свого часу — Публій Овідій Назон. Звісно, навколо самого Овідіополя ще у 18 столітті сформувалася легенда, що насправді ("насправді") Овідія було поховано саме тут. Хоча це, звісно, вигадка. Бо подробиці життя Овідія нам більш-менш відомі. І помер він на території сучасної Румунії.Але. Можливо — цілком можливо — що Овідій бував на території, яка потім стане Україною. Приблизно як Пушкін, проїздом.
Враховуючи, що латина на історію людства, на історію мов вплинула набагато більше, ніж російська чи українська, а також враховуючи, що Овідій був набагато більш значущим поетом для світової історії, ніж Пушкін, цілком доречним, за логікою захисників "меморіалізації Пушкіна" на території України, було б назвати на честь Назона десь 500 проспектів і встановити 1000 пам'ятників.
Читайте також: Як нащадки назвуть нашу демократію?
Це я до чого. Так вже склалося що на території України випадково є місто, назване на честь великого римського поета. Який представляв римський імперський проєкт. Але римський імперський проєкт помер 29 травня 1453 року. І ніколи нам не загрожував.
А от російський імперський проєкт, який оспівував Пушкін, і який оспівували через міфологізацію Пушкіна, ще живий. Тому ні, нам не треба 500 проспектів Овідія Назона. І нам не треба жодного деморалізованого Пушкіна. Як мінімум до часу, поки російський імперський проєкт живий. А потім — я впевнений — сама ідея меморіалізації національного поета іншої нації буде виглядати дивно.
Про автора. Юрій Богданов, публіцист, спеціаліст зі стратегічних комунікацій у сфері бізнесу, державного управління та політики
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.