20 причин, через які погіршується психічне здоров’я
20 причин, через які погіршується психічне здоров’я

20 причин, через які погіршується психічне здоров’я

Сучасний світ настільки стрімкий та яскравий, що ми часто забуваємо про найважливіше й згадуємо коли стає вже непереливки. Як, наприклад, про психічне здоров’я. У новій статті ми перерахували 20 факторів, які шкодять твоєму психічному здоров’ю та ментальному добробуту в цілому. Постарайся зменшити їхній вплив, а якщо не вийде — звернись за допомогою до спеціаліста: психолога або психотерапевта.

20 причин, через які погіршується психічне здоров’я - Фото 1

1. Хронічний стрес

Високий рівень стресу через роботу, стосунки чи інші життєві обставини з часом може вплинути на психічне здоров’я. Хронічний стрес може призвести до тривоги, депресії та інших проблем із психічним здоров’ям, якщо його не вирішити. Читай більше про стрес та боротьбу з ним у нашій антистрес-спецтемі «Зберігай спокій».

2. Низька якість сну

Поганий сон або безсоння можуть порушити роботу мозку та загострити проблеми з психічним здоров’ям, поглибити вплив стресу на організм та зменшити продуктивність протягом дня. Також доведено, що недостатній сон змушує нас переїдати протягом дня, концентрувати свою увагу на нездоровій їжі та напоях, таких як кава з сиропами або енергетики. Достатній сон необхідний для когнітивних функцій, регуляції настрою та загального самопочуття, тож знаходь усі можливості для того, щоб нормально висипатись.

3. Соціальна ізоляція

Людина — це соціальна істота, і нам потрібне коло друзів або рідних, щоб почуватись потрібними, улюбленими або просто відчувати підтримку в моменти, коли вона потрібна. Тому логічно, що почуття самотності або соціальної ізоляції може сприяти депресії та тривожності. Відсутність соціальної підтримки та значущих зв’язків з іншими може негативно вплинути на психічне здоров’я. У дорослому віці нам складно знайти друзів, і здається, що навіть незрозуміло, де їх брати взагалі. Тут тобі допоможуть майстер-класи та заняття за інтересами, а також волонтерство. Якщо плести з кимось по кілька годин на тиждень маскувальні сітки, можна ненароком потоваришувати.

4. Нездоровий спосіб життя

Погане харчування, відсутність фізичних вправ і зловживання психоактивними речовинами можуть сприяти погіршенню психічного здоров’я. Здоровий спосіб життя, який включає регулярну фізичну активність, збалансоване харчування та відмову від шкідливих речовин, необхідний для загального добробуту.

5. Травматичні переживання

Травма минулого або невирішені емоційні рани можуть мати довгострокові наслідки для психічного здоров’я. Травматичний досвід, такий як жорстоке поводження, насильство або втрата, може викликати симптоми посттравматичного стресового розладу та інших розладів психічного здоров’я. Якщо ти пережила травматичний досвід, обов’язково звернись за допомогою до фахівця.

20 причин, через які погіршується психічне здоров’я - Фото 2

6. Фінансовий стрес

Гроші роблять нам хвору голову — це підтвердить будь-який дорослий. Фінансові труднощі, такі як борги, безробіття або фінансова незахищеність, можуть викликати значний стрес і тривогу. Такі переживання можуть негативно вплинути на психічне здоров’я та призвести до почуття безнадії та відчаю. Особливо фінансовому стресу підвладні ті люди, що мали досвід фінансових проблем у дитинстві або низьку фінансову грамотність. Постарайся покращити свою обізнаність про гроші, контролюй свої витрати та вироби стратегію подолання безгрошів’я. Пам’ятай: є речі, які ти можеш і не можеш контролювати.

7. Вигорання на роботі

Хронічний стрес, пов’язаний з роботою, і припахування себе в офісі до півсмерті можуть призвести до виснаження, цинізму та зниження продуктивності — це симптоми емоційного вигоряння. Невдоволення роботою та перевтома можуть сприяти тривожності, депресії та іншим проблемам психічного здоров’я. Згадай, коли востаннє ти була у відпустці? Якщо дуже давно, час її планувати. І під час відпустки вирубити телефон взагалі, щоб ніхто не міг дописатись.

8. Стосунки з оточенням

Люди можуть як зцілювати нас, так і шкодити. Конфлікт, проблеми зі спілкуванням або стосунками в цілому можуть погіршити психічне здоров’я та призвести до емоційного стресу. Нездорові стосунки або відсутність підтримки з боку близьких можуть загострити проблеми з психічним здоров’ям, тому важливо допускати до себе тільки правильних людей, а токсичних — відсіювати. Нічого їм не станеться від того, що ти їх кинеш.

9. Негативні саморозмови

Коли говориш про себе або сама з собою, і хочеш сказати щось погане — припни язика. Повір, у світі точно є люди, які скажуть про тебе тисяча й одне погане слово, і ти не повинна входити в цей перелік. Негативні розмови з собою або жорстока самокритика підривають самооцінку та сприяють почуттю нікчемності чи неадекватності. Тому хай там що, але себе треба пробачати та цінувати, бо якщо ти цього не робиш, ніхто не буде.

10. Перфекціонізм

Встановлення для себе нереалістичних стандартів призводить до хронічного стресу та тривоги. Перфекціонізм також викликає почуття невдачі чи розчарування та сприяє проблемам із психічним здоров’ям. Окрім цього така звичка зменшує твою продуктивність, і ти швидко перегораєш на шляху до здійснення мрій. Краще робити невеликі кроки кожен день, ніж величезні раз на місяць.

11. Відсутність навичок подолання

Неадекватні механізми подолання стресу чи емоцій погіршують проблеми психічного здоров’я. Здорові ж стратегії подолання, такі як уважність, методи релаксації та пошук підтримки, є важливими для стійкості та добробуту.

12. Хронічні захворювання

Життя з хронічними захворюваннями, такими як хронічний біль, аутоімунні розлади або неврологічні захворювання, впливає і на психічне здоров’я також. Фізичні симптоми, побічні ефекти лікування та обмеження можуть сприяти стресу, тривожності та депресії. Якщо ти борешся з довготривалою хворобою або сильним пораненням, обов’язково пошукай можливість звернутись до психолога, щоб проговорювати поточні події та думки.

13. Генетика та сімейна історія

Деякі речі ми не можемо контролювати, і вони просто існують, а також просто б’ють наше психічне здоров’я по голові. Наприклад, генетична схильність і сімейна історія психічних захворювань можуть підвищити ризик розвитку психічних розладів. Біологічні фактори, такі як дисбаланс у мозку, можуть відігравати певну роль у виникненні депресії, тривоги чи інших станів.

14. Екологічні фактори

Такі фактори навколишнього середовища, як забруднення, шумове забруднення або міське життя, непомітно, але сильно впливають на психічне здоров’я. Вплив токсинів навколишнього середовища або життя в стресових умовах може сприяти тривожності, депресії та іншим проблемам психічного здоров’я.

20 причин, через які погіршується психічне здоров’я - Фото 3

15. Вплив ЗМІ

Вплив негативних або тривожних новин, соціальних мереж або медіа впливають на психічне здоров’я. Постійний доступ до сенсаційного або обурливого вмісту може посилити стрес, занепокоєння та почуття незахищеності. Ми недавно вже писали про шкоду соціальної мережі ТікТок для психічного здоров’я та емоційного добробуту.

ЧИТАЙ ПОДРОБИЦІ: Всі причини видалити ТікТок прямо зараз

16. Відсутність чітких кордонів

Порушені або відсутні кордони з іншими або труднощі у тому, щоб сказати «ні» можуть призвести до надмірної зайнятості, перевантаження. Встановлення здорових меж має важливе значення для захисту психічного здоров’я та підтримки балансу у стосунках і обов’язках, тому навчись говорити людям «ні», а також зберігати свої кордони. Повір, люди, які верещатимуть голосніше за інших, користаються твоїми нечіткими кордонами найбільше. Викинь їх зі свого життя якомога швидше.

17. Горе і втрата

Втрата близької людини або значні зміни в житті викликають почуття горя та смутку. Невирішене горе або складні реакції горя також сприяють розвитку депресії та інших проблем психічного здоров’я. Якщо відчуваєш, що горе не дає спокійно жити, потрібно негайно звернутись до спеціаліста з ментального здоров’я.

18. Культурні та суспільні впливи

Культурні норми, суспільний тиск і дискримінація впливають на психічне здоров’я. Стигма, пов’язана з психічними захворюваннями, або культурні очікування часто перешкоджають людям звертатися за допомогою або задовольняти свої потреби в психічному здоров’ї.

19. Відсутність доступу до психіатричної допомоги

Перешкоди для доступу до психіатричної допомоги, такі як вартість, стигматизація або обмежені ресурси, перешкоджають людям отримати необхідну підтримку. Відсутність доступу до послуг психічного здоров’я загострюють проблеми психічного здоров’я та призводять до нелікованих станів.

20. Ігнорування попереджувальних знаків

Ігнорування попереджувальних ознак або ігнорування симптомів психічного захворювання може затримати діагностику та лікування. Раннє втручання та звернення за допомогою до спеціалістів із психічного здоров’я мають важливе значення для розв’язання проблем психічного здоров’я та запобігання подальшому погіршенню.




Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Источник материала
loader