Українська асоціація девелоперів заявляє про кризу в будівельній галузі.
За оцінками цієї організації, з початку повномасштабного вторгнення у 2022 році було зруйновано більше ніж півтора мільйона житлових об’єктів, а обсяги будівництва скоротилися вдвічі. Через це Україні знадобиться не менше 25 років, щоб відновити житло для постраждалих. На які дані посилаються забудовники, не уточнюється
Водночас члени асоціації заявляють, що стикаються з тиском і блокуванням їхньої діяльності з боку окремих політиків, активістів та структур, що перешкоджають їх роботі у «цей складний час».
Серед цих перешкод можна виділити наступні:
- Держава створює умови, що ведуть до занепаду будівельної галузі. Навіть із наявними дозволами та документами забудовники не мають гарантій, що правила раптово не зміняться і будівництво не заблокують. Це призводить до банкрутства компаній, втрат мільярдів гривень для економіки та нестачі житла для людей.
- В Україні псевдоактивісти часто діють поза законом, блокуючи будівництво на свій розсуд. Навіть маючи всі дозволи є ризик, що через деякий час чиновники під тиском активістів скасують будівництво.
- Часто держава змінює статус об’єктів і земель, навіть якщо будівництво вже розпочато: ділянки визнають культурною спадщиною або зеленою зоною, що зупиняє проєкти.
- Хоча Україна декларує декомунізацію, будівлі із символікою серпа і молота нерідко отримують статус пам’яток, що також блокує нові проєкти. У підсумку, замість забезпечення житлом громадян, в Україні часто захищають старі радянські символи.
Наскільки виправданий цей тиск у кожному окремому випадку, сказати складно, адже жодних конкретних прикладів у заяві не наводиться. Самі забудовники теж часто нехтують правилами. Деякі з них є постійними порушниками базових норм галузевого права. В інших випадках дійсно законодавство є непрозорим та заскладним, що дратує як бізнес, так і активних громадян.
Асоціація попереджає, що подальше ігнорування проблем будівельної галузі призведе до стрімкого зростання цін на житло, його дефіциту для українців, які втратили домівки та значних втрат для інвесторів та економіки.
Забудовники звертаються до Президента України, Верховної Ради, Кабінету Міністрів та місцевої влади із закликом вжити заходів для стабілізації будівельної галузі та вимагають забезпечити дотримання законів у будівництві, припинити вплив псевдоактивістів та посадовців, які блокують проєкти, а питання культурної спадщини розглядати лише в межах закону.
На думку асоціації, без цих заходів розвиток будівництва та інвестицій в Україні буде під загрозою, а мільйони українців залишаться без житла.
Нагадуємо, що за два роки забудовники здали понад 25 тисяч квартир в Україні, а також, що Львівський забудовник виграв суд у справі про незаконне будівництво і планує збудувати 25-поверховий будинок всупереч історичному плану Львова.
- #будівництво
- #забудовник
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті