BABYLON`13 продовжує роботу над документальним циклом “Фортеця Маріуполь”, який стартував весною 2022 року в період оточення та повної ізоляції міста. Цикл уже здобув визнання в Україні та світі. Фільми, що входять до проекту, були показані по всьому світу та отримали нагороди на міжнародних фестивалях. Серія “Останній день на Азовсталі” — лауреат найвищої нагороди в галузі кіно в Україні — Золотої Дзиги та міжнародної премії, присвяченої правам людей, Black Cat Documentary Human Rights Award. Серія “Фортеця Маріуполь. Саймон” стала переможцем національного конкурсу на кінофестивалі Doc Kyiv Fest. Зараз режисерка Юлія Гонтарук готує ще кілька серій циклу про бійців полку Азов, які обороняли Маріуполь і вже повернулися з полону.
«Фортеця Маріуполь» — це цикл фільмів про воїнів, які обороняли Маріуполь у повному оточенні протягом 86 днів. Перша частина циклу вийшла в квітні-березні 2022 року, коли Маріуполь був в повному оточенні російськими військами. Від початку облоги режисерка Юлія Гонтарук вела розмови з бійцями полку «Азов», розкриваючи їхні портрети, та розповідала світові про героїв Азовсталі.
Друга частина циклу — ще 3 фільми — вийшла в жовтні-листопаді 2023 року. Героями стали бійці полку Азов, які загинули на Азовсталі, повернулися з полону та досі перебувають у неволі.
Новий етап циклу, який стане заключним, познайомить глядачів із захисниками, які провели в російському полоні понад два роки, повернулися додому та зараз проходять реабілітацію і повертаються до життя на волі.
“Циклом «Фортеця Маріуполь» ми хочемо нагадати українцям та світу про події, які сталися не так давно, але про які починають забувати. Обороняючи Маріуполь у повному оточенні, загинули сотні військових, ще тисячі потрапили у російський полон. Вже третій рік — понад 900 днів — понад 2 тисячі бійців, серед яких понад 700 азовців, залишаються в полоні в жахливих умовах та в повній ізоляції від світу. Ми не можемо забувати про їхній подвиг, про їхню боротьбу. Ми повинні боротися за повернення додому кожного полоненого. Саме тому ми робимо це кіно, — щоб віддати належне нашим героям та боротися за їхнє звільнення”, — говорить режисерка циклу Юлія Гонтарук про свою мотивацію продовження циклу.
Перший фільм знайомить нас із Тетяною “Хрещеною” Теплюк — 70-річною медикинею полку “Азов”. У минулому — медик Афганістанської війни та операційна сестра пологового будинку на Київщині Тетяна пройшла Революцію Гідності — допомагала пораненим на майдані, звідки поїхала до Маріуполя. Повномасштабне вторгнення Хрещена зустріла у оточеному Маріуполі разом з рідним полком. Разом з побратимами та посестрами жінка потрапила у російський полон, де пробула 228 днів.
Планується вихід ще кількох фільмів, зокрема про “Нікополя” — Артема Дубіну, який на початку повномасштабного вторгнення прорвався в Маріуполь і разом з Навою та Орестом працював у прес-службі Азову. Під час боїв на заводі “Азовсталь” Артем зазнав важкого поранення в шию. У вересні 2024 року, після майже 28 місяців полону, Артем повернувся додому.
Усі фільми циклу можна буде переглянути на YouTube каналі Babylon’13.
У рамках циклу “Фортеця Маріуполь” створено ще два фільми. Автори наразі не розкривають імена героїв, проте їх історії не залишать глядачів байдужими.
Проєкт реалізовується за підтримки Українського культурного фонду.
*Матеріали підготовлено за підтримки Українського культурного фонду. Позиція Українського культурного фонду може не збігатись з думкою автора.