Мистецтво визначати пріоритети: поради зі щоденної практики есенціалізму
Мистецтво визначати пріоритети: поради зі щоденної практики есенціалізму

Мистецтво визначати пріоритети: поради зі щоденної практики есенціалізму

Чи реально досягти успіху, докладаючи менше зусиль? Есенціалізм каже, що його точно неможливо здобути, якщо ви працюєте, не дотримуючись власних пріоритетів. Дізнайтеся, що таке есенціалізм, як його принципи допомагають зосередитись на головному та покращити якість життя – в нашому матеріалі.

Есенціалізм – мистецтво встановлювати пріоритетиЗавдяки визначенню пріоритетів кожен з нас може спрямувати свої сили на конкретні декілька сфер та досягти в них успіху. Фото: Pexels

Есенціалізм – що це? 

«Цей звіт короткий, зроби, будь ласка, бо я не встигаю» або «Чи міг би ти проконсультувати швиденько мого друга, це всього година». Подібні прохання від знайомих, колег, близьких можуть відволікати так часто, що ви вже не помічаєте, як записуєте чужі завдання у свій робочий календар. Уявіть, що одного дня ви вирішили обрати з-поміж всіх завдань три, а іншим – відмовили. Ви на правильному шляху.

Есенціалізм – мистецтво встановлювати пріоритети. Використовувати менше зусиль означає вкладати їх у конкретні, важливі для вас завдання, а не займатися прокрастинацією. 

Автор книги про есенціалізм, бізнес-стратег Ґреґ Маккеон говорить, що у світі дуже багато можливостей та шляхів розвитку, однак людський час і ресурси обмежені. Завдяки визначенню пріоритетів кожен з нас може спрямувати свої сили на конкретні декілька сфер та досягти в них успіху. Це не про керування часом чи щорічні обіцянки, а про вміння запитувати себе час від часу: «чи займаюся я тим, що мені справді потрібно?». Та діяти залежно від отриманої відповіді. 

Як зрозуміти свої пріоритети? 

Ґреґ Маккеон зазначає, що есенціалізм допомагає розвинути навичку зосереджуватися на важливому. Це особливо допомагає у критичних ситуаціях, коли виникає відчуття, що у вас є лише проблеми. Ось кілька порад, щоб почати свій шлях в есенціалізмі та зрозуміти свої пріоритети.

  1. Виділіть час для себе. Хоча б 20-30 хвилин на день, які ви витратите для читання, прогулянки наодинці чи медитації. Будь-яке заняття, від якого ви здатні отримати ресурс та нові думки, ідеї. 
  2. Оцінюйте події та свої відчуття. Нагадуйте собі цікавитися, як ви почуваєтеся в тій чи іншій ситуації, як вам завдання та чи потрібно щось відрегулювати в процесах. Так ви повертаєте себе до пріоритетних цілей.
  3. Грайте. Імпровізація та ігри сприяють пожвавленню нашої уяви та ніби «вивільняють» думки, даючи простір новим ідеям.
  4. Не ігноруйте повноцінний сон. Нормальні сім і більше годин сну на добу – це ще один спосіб залишатися продуктивними та мати сили на більше, ніж просто функціонування.
  5. Робіть вибір. Обирати, які обов’язки на себе взяти, як ставитися до ситуації – ваше право. Та боятися розчарувати оточення своїм вибором – це постійно обмежувати себе в реалізації бажань.

Есенціалізм – це спосіб мислення, каже Ґреґ Маккеон. І навчитися цього можна поступово. Та крім визначення власних пріоритетів на шляху до есенціалізму потрібно ще й відмовлятися від зайвого. Того, що заважає вам зосереджуватися на своїх цілях.

Чоловік обирає задачі

Крім визначення власних пріоритетів на шляху до есенціалізму потрібно ще й відмовлятися від зайвого. Фото: Pexels

Як відмовитися від зайвого у своєму житті? 

Вище ми розбирали, що не варто боятися образити когось, обираючи натомість свої потреби, а не потреби оточуючих. Аналізуючи історії успішних людей у своїй книзі, Ґреґ Маккеон розповідає, що відмова виконати завдання на умовах того, хто про це просить, працює для вас краще. Так людина поважає ваш час та зусилля більше, аніж робила це, коли ви погоджувалися з усіма завданнями. 

Однак, крім прохань оточення, іноді в життя потрапляють інші відволікаючі фактори: думки, страхи, упередження. Як допомогти собі та відмовитися від зайвого?

  1. Оцініть наявні варіанти. Оберіть найважливіший для вас критерій або декілька з них. У роботі, стосунках чи під час пошуку нового хобі вони будуть різні. Однак, орієнтуючись на ці критерії, вам буде простіше зробити вибір та відкинути зайве.
  2. Використовуйте правило 90%. Орієнтуючись на обрані критерії, оцінюйте те, у чому ви сумніваєтеся. Наприклад, ви шукаєте нову роботу та сумніваєтеся у виборі між декількома компаніями. Якщо лише одна з них відповідає вашим критеріям на 90%, прибирайте інші зі своїх варіантів. 
  3. Сформулюйте відмову правильно. Якщо вам незручно відмовляти колезі, то можна запитати, яке з ваших завдань він готовий взяти, поки ви розбираєтеся з його роботою.
  4. Частіше кажіть «ні». Адже краще відмовити, ніж зробити обіцяне неякісно чи невдало через нестачу часу, бажання тощо. 

Як уникнути зайвих зобов’язань та зосередитися на важливому?

Важко перебудувати власну стратегію успіху та відмовитися від звичних справ, навіть, якщо ті неефективні. Однак шлях до своїх цілей важливо прокладати поступово, уникаючи та відмовляючись від зайвого.

  1. Визначте свою мету. Конкретизуйте свої наміри: не просто допомагати людям, а, наприклад, залучати гранти для фондів, які опікуються подарунками для дітей.
  2. Не беріть зайвої відповідальності. Маккеон радить переглянути ставлення до випадкових завдань та понаднормової зайнятості. Вони заважають виконувати те, що вам необхідно, але не приносять бажаного результату. Спочатку подумайте декілька хвилин, а потім пропонуйте допомогу.
  3. Відмовляйтеся від невдалих проєктів та визнавайте помилки. Коли справа приносить лише збитки тривалий час, то її складно закрити через ресурси, які ви в неї вклали. Однак, варто запитати поради чи думки оточення, експертів, щоб зрозуміти, що цей процес вигідніше закрити. 
Завантажена та розгублена жінка на роботі

Випадкові завдання та понаднормова зайнятість заважають виконувати те, що вам необхідно, але не приносять бажаного результату. Фото: Pexels

Як втілити есенціалізм у щоденних діях? 

Щоб практикувати есенціалізм щодня, можна скористатися декількома шляхами. Перший – дослідження. Визначте, які напрями для вас цікаві, та вивчіть їх. Чітко обрані сфери допоможуть надалі будувати плани та цілі. 

Другий – виявіть, що вас зупиняє в досягненні цілі. Іноді й надмірна кількість старань та часу не допомагає здобути результат – дізнайтеся, чому. Спробуйте вести щоденник. Це допоможе фіксувати зміни у вашому житті та відзначати, які стратегії спрацювали, а над якими ще варто подумати. 

І останній, не менш важливий спосіб – дисципліна. Якщо ви визначилися з пріоритетами, то дотримуйтеся цих напрямів. 

«Це шлях, на якому ми насолоджуємося самим процесом руху, а не тільки миттю, коли досягаємо кінцевої точки», – говорить Ґреґ Маккеон. 

Шлях до опанування есенціалізму проходять не за день, тиждень, чи поки читають книгу. Це щоденна практика, завдяки якій ви визначаєте важливе та відкидаєте зайве. Есенціалізм не гарантує визнання. Однак вміння завжди обирати на свою користь означає визнання власної цінності. Не нехтуйте маленькими перемогами, саме з них вибудовується великий результат.

Источник материала