Аудит критичних підприємств тривав понад місяць. За час перевірок було виявлено незначні порушення, зокрема повʼязані з рівнем зарплат працівників. У результаті перевірок свої статуси втратили лише 5% підприємств, їхніх працівників позбавлять броней.
Про це повідомив заступник міністра економіки Віталій Кіндратів у коментарі Forbes Ukraine.
Найбільші зловживання компаній:
- після отримання статусу критичності компанії різко й необґрунтовано знижували зарплати працівників;
- використовували різні моделі бронювання для понаднормового збільшення чисельності заброньованих;
- деякі з регіональних критеріїв мали формальні ознаки;
- необґрунтовано збільшували штатну чисельність після визначення критичності. Це, зокрема, стосується підприємств, що можуть бронювати 100% військовозобовʼязаних працівників.
Читайте також: Скільки українців мають бронювання від мобілізації – в Мінекономіки озвучили актуальні дані
Як зміниться процедура бронювання
Як пише видання, для отримання статусу критичності компанія має відповідати двом обовʼязковим критеріям:
- відсутність заборгованостей зі сплати податків;
- відповідний рівень зарплати. Середня зарплата – не менш як 2,5 мінімальні заплати, або 20 тис. грн. Зарплата кожного заброньованого теж має бути не менш як 20 тис. грн.
Третій критерій компанія обирає самостійно з вказаних у постанові № 76 регіональних чи галузевих критеріїв. Також ОВА мають узгоджувати свої критерії з Мінекономіки та Міноборони.
Зʼявилася ще умова – компанії не можуть бронювати працівників, які не стоять на військовому обліку або не мають ВОД. Також компанії можуть подати заявку, щоби розбронювати працівника.
З 1 грудня отримати статус критичності можна буде вже за новими правилами. Якщо компанія має такий статус, то вона має підтвердити критичність до 28 лютого 2025-го (надати відповідний пакет документів). Після отримання статусу вони можуть подати списки на бронювання через «Дію».
- Нагадаємо, раніше очільник Мінцифри Михайло Федоров розповідав, як працюватиме бронювання через «Дію» за новими правилами.