Біля Львова відшукали місце загибелі британського принца Губертуса Кобургського
Біля Львова відшукали місце загибелі британського принца Губертуса Кобургського

Біля Львова відшукали місце загибелі британського принца Губертуса Кобургського

Сьогодні розкажемо загадкову історію британського принца, правнука королеви Вікторії, що загинув біля Львова в 1943 році. Ви дізнаєтеся про пошуки місця падіння німецького літака Не111, номер 8333  26 листопада 1943 року.

Принц Губерт Саксен-Кобург-Готський , фото з Вікіпедії

Цю історію досліджувала спільнота “Пошук літаків ДСВ в Україні” і, від першої особи, нею поділиться дослідник Андрій Кір’янов. Стиль викладу збережено.

“Нещодавно до нас звернувся Петро Воробець з питанням чи є у нас інформація про літак на якому загинув Губертус Фрідріх Вільгельм Філіп, принц Саксонський, Кобтургський, Готський.

Губерт з сестрою Сібілою (1917 рік), фото з Вікіпедії

Ми ніколи навіть не чули за цю подію та що десь на Львівщині під час Другої світової війни загинув принц. Інформація нас дуже зацікавила і ми розпочали спочатку пошук в  різних джерелах, щоб переконатись що дійсно цей випадок був.

Дані з української Вікіпедії
Дані з української Вікіпедії

На запит пошуковики видають інформацію про загибель принца Губертуса, який був пілотом люфтваффе.

Дані Вікіпедії твердять що німецький кур’єрський літак зазнав аварії біля Великих Мостів у Львівській області 23 листопада 1943 року. Всі члени екіпажу загинули.

Радянські дані з документальних джерел
Радянські дані з документальних джерел

Як версія – радянські джерела говорять: – ” самолёт был сбит ружейным огнем партизан ..”.

Ця версія дуже сумнівна адже збити такий літак зі стрілецький зброї дуже складно. Та і в 1943 році партизан в тих краях не було. УПА лише тільки починала свою діяльність на цих теренах.

Дані з архіву про поховання принца
Дані з архіву про поховання принца

В британській пресі є стаття про загибель принца, але причина смерті вказана – обстріл радянської армії. На той час ця територія була глибоким тилом, тому версія обстрілу радянською армією також під великим сумнівом.

Стаття в британський пресі про загибель
Стаття в британський пресі про загибель

Після скрупульозних пошуків в інтернеті, вдалося вияснити наступне:

  • принц Губертус не був фнатиком Гітлера, але був членом його партії та військовим пілотом- кур’єром;
  • Гітлер планував зробити Губертуса гауляйтером окупованої Британії;
  • тіло принца після загибелі одразу забрали до Німеччини та поховали на родинному цвинтарі в замку Каленберг;
  • причина аварії остаточно не з’ясована;
  • фотографій принца фактично відсутні у вільному доступі, лише дитячі та одна в дорослому віці;
  • матеріалів про подробиці падіння літака відшукати не вдалося.

Отже, звернулись по допомогу до архіву Люфтваффе. Там знайшовся запис про цю втрату де вказано :

Перелік екіпажу, дата падіння, причина падіння – аварія, літак пошкоджено на 100%. Всі 6 членів екіпажу загинули. Літак Хейнкель 111, модель Н16 належав кур’єрський службі Люфтваффе. Місце падіння: населений пункт Великі Мости  Львівської області. Серед членів екіпажу : оберлейтенант Принц Губертус, два майори , та молодші офіцери.

Деталі з місця падіння
Деталі з місця падіння

Зазвичай дані німецького архіву завжди правильні. Чітко вказано причина падіння – аварія. Але в 1944 році біля Великих Мостів впав ще один літак Хейнкель 111 такої модифікації Н16. Один пілот загинув, решта вижили, 3 стрибали з парашутом.

Деталі з місця падіння
Деталі з місця падіння

Маємо два однакові літаки , локація біля одного міста – треба визначити де саме і який літак впав. Тому пошуки продовжили вже на місцевості. Домовились з місцевим, паном Михайлом , який зміг відшукати живих свідків подій того часу.

Деталі з місця падіння
Деталі з місця падіння

Багато місцевих чули історію про літак принца що впав біля Великих Мостів. Навіть опитуючи деяких – є думки що пілоти загинули, бо відводили літак від падіння на будинки людей. Бо ніби мали можливість стрибати з парашутом .Як потім з’ясували – від крайньої хати до місця падіння лише 1 кілометр.

Але це лише одна з версій. Можливо критично низька висота не дала змоги стрибати.

Першій свідок, пан Андрій , мав 8 років в ті часи. З його спогадів літак в повітрі над селом втратив глушник і дико ревів в повітрі, пішов дим, і згодом літак впав, вибухнувши при цьому.

Пан Андрій був на місці падіння, на місці бачив як двох пілотів що загинули відтягнули до лісової дороги. Сам літак був розтрощений, частина літака по інерції ще метрів з 100 рушила до вузькоколійки і залишки були навіть за колією.

Була ще історія про парашут  якій хтось з місцевих заховував і німці обіцяли розстріляти, якщо його не повернуть.

Бесіда зі свідком подій того часу, паном Андрієм
Бесіда зі свідком подій того часу, паном Андрієм

Пан Андрій чітко завів нас на місце падіння. Спробували дослідити територію досить великою групою. Майже одразу почали натрапляти на дрібні уламки, але великих на жаль не знайшли. Визначили траєкторію падіння і шукали вздовж цієї траєкторії. Серед уламків частини з моторного відсіку, маркування чітке для моторів Юмо 211, гільзи маузер калібру 7.92 – роки випуску 1934-1940, шматки обшивки, алюмінієва монета (як спочатку думали ), багато шматків плавленого дюралюмінію.

Пошукова команда неподалік місця падіння літака
Пошукова команда неподалік місця падіння літака

Фрагментів вистачило щоб визначити модель літака – це однозначно був Хейнкель 111. Але номерів літака чи чогось що би вказувало на рік падіння не знайшли. Тому, через тиждень, зробили ще один виїзд на цю локацію. Попросили пана Михайла знайти ще когось зі старших людей які б змогли щось розповісти.

Наступний свідок, Василь Іванович 1935 року народження, пам’ятає ці події. З його слів літаків падало 2. Першій літак впав недалеко від хутору, де він мешкав. Німці одразу поїхали туди. Три дні ніхто не міг потрапити на місце, бо його охороняли. На місці організували пошук. Залишки літака німці десь вивозили. Наскільки відомо пілоти загинули, десь поряд був знайдений згорілий парашут.

Деталь з номером двигуна
Деталь з номером двигуна

Другий літак впав в полі, за живими пілотами приїхали на машині німці і забрали їх.

Літак потім хтось із місцевих підпалив. В той час радянські літаки вже іноді пролітали над селом, тому цей Хейнкель збитий в 1944 році.

Деталь з номером двигуна
Деталь з номером двигуна

Отже, друга поїздка на місце мала на меті дослідити локацію по всій траєкторії падіння. Місцевість для пошуку тут дуже складна: місцями хащі з ожиною, місцями вода, частково болота. Уламки від літака та деталі знов звичайні, лише декілька нумерованих, агрегатний шильдик та інше. По лінії падіння також є глибинний сигнал, в 150 метрах від основної маси уламків. На жаль викопати не змогли. Глибина 1,3 метри . Розміром біля 1 метра. Грунтові води там пролягають на глибині приблизно 60 см. Можливо якась велика деталь чи частина фюзеляжу літака.

На місці падіння літака принца Губертуса
На місці падіння літака принца Губертуса

Фактично згідно розповідям місцевих ця локація і є місцем загибелі кур’єрського літака Не111 в 1943 з принцом Губертусом на борту.

Номера літака не знайдено, жетонів пілотів не знайдено, рештків екіпажу не знайдено, особистих речей не знайдено.

Але все говорить про те що це і є місце падіння літака в 1943 році:

  • пілоти загинули на місці (з розповідей місцевих, які були свідками цієї аварії)
  • на місці падіння знайдено набої лише 7.92, 1934-1940 років (переважно на місцях падіння літаків Хейнкель – завжди є гільзи чи набої 12.7 та 20 мм, роки випуску 1940-1944, коли ці набої активно використовували). Відомо що літак кур’єрський, без озброєння, або лише з кулеметами – патрони з цілим капсулем, отже не використовувалися, тобто літак не брав участі у боях.

Із загадкових знахідок – серед уламків знайшли монету, яка виявилась токеном – жетоном , простіше вкладиш від цукерок американського виробництва 1930-1940 років. Звідки він там взявся загадка для нас, бо версій багато, навіть дуже фантастичних. Хто міг їсти американські цукерки на борту німецького літака в 1943?

Знайдений токен (вкладиш) до американських цукорок 30-40 років випуску.
Знайдений токен (вкладиш) до американських цукорок 30-40 років випуску.
Оригінальний токен (вкладиш) до американських цукорок 30-40 років випуску.
Оригінальний токен (вкладиш) до американських цукорок 30-40 років випуску.

Також було знайдено частину деталі, на якій щось написано вручну, але текст незрозумілий , схожий на якесь ім’я.

Характерна деталь літака Не111
Характерна деталь літака Не111

Всі уламки літака були передані в державний музей ім. Антонова для подальших досліджень.

В процесі пошуків було зроблено два відеосюжети на цій локації.

Гільзи Маузер 7.92
Гільзи Маузер 7.92

До речі, історія про парашут який зник, мала продовження. Після виходу статті на фейсбук до нас звернувся місцевий історик, Гоман Роман Володимирович, який розповів таку історію:

“Мешканець села  Реклинець, що поряд, Кмита Роман Данилович, 1911 року народження, знайшов та приніс додому той німецький парашут. Згодом з нього пошили плаття для доньки пана Романа Марії Коляди (дівоче Кмита, 1940 р.н.).”

Також тепер маємо фото 1946 року де ця дівчинка Марія в платті, заробленого з того самого парашуту, який німці так шукали.

Причина падіння літака так достеменно і невідома.

Дані з архіву Люфтвафе
Дані з архіву Люфтвафе

Але, під час дослідження виявились цікаві факти. В той день 26 листопада 1943 року було свято в Великих Мостах – 50-річчя ювілею надання папского відпусту Великомостіської церкви Благовіщення Пресвятої Богородиці. Зібралося велика кількість людей. Тому, логічно припустити, що вояки УПА, які могли би бути причетними до збиття літака, не робили цього. Адже збиття літака над селом,  в якому відбувається свято, могло бути дуже небезпечним. Тому версія про аварію більш правдоподібна.

Деталі літака Не111
Деталі літака Не111

Також цікаво чому пілоти не стрибали з літака. Як варіант, можливо літак дуже низько летів. Але також не виключена версія що його відводили подалі від села, щоб не впав на людей які зібрались на свято. Доречи, деякі люди в Великих Мостах також вважають що літаку не дали впасти на село.

1946р. Марія Коляда(Кмита) в платті зробленому з німецького парашуту
1946р. Марія Коляда(Кмита) в платті зробленому з німецького парашуту

Можливо все ж таки німці на чолі з принцом Губертусом врятували людей? На сьогодні для нас це так і залишиться загадкою..

Роман Данилович Кмита ,1911 р.н. - батько Марії - був репресований радянською владою за зв'язки з ОУН.
Роман Данилович Кмита ,1911 р.н. – батько Марії – був репресований радянською владою за зв’язки з ОУН.

Дякую всім хто приєднався до пошуків та допоміг нам.

Андрій КІР’ЯНОВ

Источник материала
loader