Про це під час візиту до Брюсселя, за підсумками зустрічі із представниками ключових європейських інституцій, у спілкуванні з кореспондентом Укрінформу повідомив міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький.
«Ми мали ефективних п’ять зустрічей з основними гравцями, які займаються питаннями культури, інформації та стратегічних комунікацій, як в частині зовнішньої політики, так і у сферах культури й захисту культурної спадщини. Перша така зустріч була із заступником генерального секретаря ЄСЗД (Європейська служба зовнішніх дій – ред.) Саймоном Мордю… Немає тижня, щоб наші колеги не виявляли злочини РФ, у тому числі ті, що заподіяні "діячами культури та мистецтв" Російської Федерації, – від знищення до вилучення об’єктів української культури. Ми домовилися із нашими колегами з ЄСЗД, що ми будемо працювати у царині санкційного списку, який буде орієнтований на цих людей», – зазначив український міністр.
Він нагадав, що станом на сьогодні Україна втратила на фронті 137 культурних діячів, більшість із яких пішли на цю війну добровольцями та загинули в бою. Близько 1222 важливих культурних об’єктів України були знищені або зруйновані російськими загарбниками. Ще близько 1 мільйона 700 тисяч музейних артефактів перебувають на тимчасово окупованих територіях України.
На переконання міністра, Росія, і в тому числі її так звані культурні діячі, мають заплатити повну ціну за руйнування та збитки, яких вони завдали українській нації.
При цьому Точицький зауважив, що Україна, разом із європейськими партнерами, працює над проєктами зі збереження культурної спадщини навіть в умовах війни, створює цифрові копії найбільш важливих культурних об’єктів, щоб запобігти їх незворотним втратам.
«Це зараз завдання Міністерства культури – зробити такі цифрові копії, і все це вже робиться. Ми створюємо відповідну базу даних, оцифровуємо всі елементи, і не лише ті, що існують, але й ті, які вже були знищені. Ми співпрацюємо над такими проєктами з ЮНЕСКО і з ООН, із їхніми спеціалістами, які володіють технологіями, щоб відобразити в цифрі навіть те, що вже було зруйновано», – сказав український урядовець.
Він зауважив, що масштабні результати таких проєктів будуть представлені, зокрема, у Римі, під час конференції з відновлення України у липні 2025 року
«Разом із моїм італійським колегою Алессандро Гіулі ми започаткували так звану Неаполітанську ініціативу, де чітко визначили алгоритм захисту та збереження культурної спадщини. До цього ми будемо добудовувати нові кластери, з якими ми маємо вийти на Римську конференцію у липні 2025 року», – зазначив Точицький.
Як повідомлялося, Президент Володимир Зеленський під час представлення внутрішнього Плану стійкості України у Верховній Раді 19 листопада 2024 року оголосив про пропозицію зібрати велику коаліцію союзників і партнерів, які мають бачення щодо розвитку культурної політики в Україні, та проводити такі зустрічі регулярно у форматі «культурного Рамштайну».