Різдвяні традиції у сучасному контексті: 7 брендів на виставці «Під Різдвяною Зіркою»
Різдвяні традиції у сучасному контексті: 7 брендів на виставці «Під Різдвяною Зіркою»

Різдвяні традиції у сучасному контексті: 7 брендів на виставці «Під Різдвяною Зіркою»

Сучасне святкування українського Різдва неможливе без звернення до багатовікових традицій. Це величезний матеріальний та нематеріальний спадок, який ми практикуємо, використовуємо, яким захоплюємось. 

Переосмислення глибини різдвяних традицій стало основою міжмузейного виставкового проєкту «Під Різдвяною Зіркою», який триватиме у Національному музеї «Київська картинна галерея» із 6 грудня до 19 січня. Виставку створено спільно з Національним музеєм народної архітектури та побуту України та ініціативою «Крафтове Різдво» від KredoBank. 

Експозиція запрошує відвідувачів дослідити українські різдвяні традиції та побачити поєднання народного декоративного мистецтва з роботами сучасних майстрів. «Під Різдвяною Зіркою» демонструє, як мистецтво стає містком між минулим і сучасністю, що допомагає зберігати національну ідентичність.

Проєкт став продовженням щорічної святкової ініціативи «Крафтове Різдво». Вона має на меті підтримку українських майстрів і популяризацію традиційних ремесел. 

«“Крафтове Різдво” –  це не лише про святкову атмосферу, це про відповідальність і підтримку. Ми прагнемо, щоб традиції продовжувати жити у творчості сучасних майстрів, знаходили нові форми й розвивалися разом із суспільством. Крафт цінний своєю унікальністю, історією та зв’язком зі спадком, тому розповідати про ці здобутки – наша важлива мета», — зазначає Андрій Мельник, керівник маркетингу KredoBank.

Виставка висвітлює тяглість багатовікових традицій у сьогоденні, тож зібрали для вас добірку сучасних українських майстрів.

Творча майстерня Олени Мазурок

Майстерня Олени Мазурок вже понад 10 років створює унікальні прикраси та популяризує звичай носіння намист. Бренд виготовляє авторські прикраси, репліки та оновлює їх з давніх коралів, баламуту, лускавок.

Зокрема, серед експонатів намисто вироблене з італійської вінтажної смальти, оздоблене латунними намистинами та підвісками «Шелестами»; прикраси з косівської кераміки й підвіскою «Лунниця», і чокер «Різдво». Доповнюють серію робіт підвіска з сучасного перламутру та латунними зґардами, бісерне намисто на чепразі й латунна зґарда, основою якої є авторські хрести ювеліра Миколи Андрусяка.

PAVUK

Бренд відновлює давній звичай створення солом’яних павуків, якими наші предки прикрашали оселі на різдвяні свята. Солому, з якої виготовляють вироби, майстри самостійно вирощують на власній фермі. Кожному павуку притаманні особливості різних регіонів України.

На виставці «Під Різдвяною Зіркою» бренд представив три роботи: павук «Відродження», що символізує нове життя та повернення до джерел, духовне відродження й гармонію з природою; «Галичина», оздоблений червоними китицями, уособлює розмаїття культури регіону; й «Наддніпрянщина» – відображає безкраї поля, річки та степи місцевості.

MAPICO

Народжений у серці Карпат, бренд спеціалізується на предметах для дому, виготовлених із природних матеріалів. Ужиткові вироби створюються вручну за допомогою традиційних методів українських ремісників на давніх ткацьких верстатах.

Представлені на експозиції, пуфи «Дичина» та «MAPICO», виконані з вовни та конопель, поєднують автентичність матеріалів із сучасним підходом до стилю. Кожен виріб бренду — це результат кропіткої ручної роботи, що відображають гармонію між природою та зберігають традиції. 

ROCKAH

Натхненням бренду стала естетика стародавнього світу. Усі вироби ROCKAH створюються вручну за давніми ювелірними техніками. Для прикрас використовуються лише оброблені та перероблені метали.

Колекція Blago, представлена на виставці, є метафоричним переосмисленням духовної подорожі людини й натхненна часами хрещення Русі. Зокрема, серед експонатів — браслет із бронзи з застібками-яблуками, сережки у формі хрестів та яблуневому цвіті, гребінець-брошка у вигляді купола. Також у залах музею можна побачити бронзову каблучку у вигляді рогу барана із колекції Skolotoi, що переосмислює зооморфні мотиви скіфської культури; й сигнет з колекції Avo із зображенням стародавнього жесту Mano Fortuna як символ уваги від вищих сил.

GORN ceramics

Об’єднання майстрів та майстерень кераміки, засноване Юрієм Мирко та Богданом Кривошеєю. Основний напрямок бренду – виготовлення елементів декору, дизайну та артоб’єктів з глини. 

Колекція «Обереги» зображує символи, що дарують відчуття захищеності та спокою. Робота «Принцеса Маківок» є образом краси й гармонії природи. Скульптура «Танок»  втілює ідею перетворення життя на божественний танок, коли людина позбавляється матеріальних кайданів. «Переродження» – це про зміни у житті, перехід душі крізь різні етапи існування, це нагадування, що духовний розвиток не залежить від матеріального тіла.

Майстерня ЖОРНА

Бренд, що переосмислює прості архаїчні форми та фактури, інтерпретуючи їх у сучасному контексті. Майстерня виготовляє вироби з екологічно чистих матеріалів, як от перероблений папір й целюлоза. 

Свічники «Тотеми світла» стали мистецькою відповіддю майстрині на період блекаутів 2022 року. Дизайн натхненний давньовіковим механізмом – жорном, який наші предки використовували для перероблення злаків на борошно. Майстерня підкреслила звʼязок з минулим у «Масці кози» – важливому елементі давніх обрядових свят, що продовжує жити в українській культурі сьогодення.

Hutsul Authentica

Сімейна майстерня родини Боруків, яка створює вироби з натуральних матеріалів, дотримуючись традиційних технологій. У кожен виріб майстри вкладають частинку себе, при цьому продовжують життя давнього ремесла.

На експозиції «Під Різдвяною Зіркою» представлені свічники-трійці «Ангел — Птаха» й «Сонечко» з липи, оздоблені ручним різьбленням. Вони стали уособленням світла і тепла у домівці, силою, що дарує життя та енергію. 

«Наша експозиція – це свідчення того, як минуле віднаходить себе у сьогоденні. Це не просто відтворення традицій, а продовження нашої ідентичності, яку маємо плекати й пам’ятати», – ділиться Андрій Мельник. Кожен з брендів занурює у самобутність української культури. Виставковий проєкт «Під Різдвяною Зіркою» єднає вироби, що переплітають відголос минулого та сучасні форми. 

Відвідати експозицію у Національному музеї «Київська картинна галерея» можна з 11:00 до 18:00, окрім понеділка та четверга. 

  • #Різдво

Найпопулярніше за тиждень

Що таке невдале планування квартири? Показуємо на 5 кейсах
Голова департаменту КМДА допоміг привласнити перехід біля вокзалу, — поліція
Що робити з транспортними будівлями радянських часів? Розповідаємо на прикладі морського вокзалу в Одесі
На київському Подолі розісклили балкон будинку ХІХ століття

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Источник материала
loader