Фестиваль музики українського композитора, виставковий проєкт про українське сучасне мистецтво та експозиція «наївних» робіт — ці та інші події відбуватимуться в Києві впродовж січня.
Ми зібрали заходи, які варто відвідати.
Фестиваль музики Бориса Лятошинського
Коли: 3-26 січня
Це захід, присвячений 130-літтю з дня народження Бориса Лятошинського, — він звертає увагу на спадок композитора та відкриває нові смислові грані його творів.
Ключові концепти фестивалю — пам’ять, ідентичність, генеза, усвідомленість та дім. Їхньому осягненню присвячені концерти, що відбуватимуться 3, 5, 8, 11 і 26 січня, та дискусійні панелі. Чотири події програми йтимуть у Національній філармонії України, а завершальна — у Меморіальному кабінеті-музеї композитора, розташованому в будинку РОЛІТ.
Виставка Contemporary Icon
Коли: до 25 січня
Де: галерея сучасного мистецтва Imagine Point
Експозиція об`єднала твори сучасних українських художників: тих, які несуть у собі пряме, усвідомлене посилання на естетику ікони, біблійну сюжетність та символіку, й тих, в яких спільність із нею читається у композиції, колориті, стилістиці зображення персонажів, настрої та глибинній суті.
Яким чином не відбувалося б їхнє трактування, головне — це Образ, що занурює у світ фантазій та породжує персональний погляд на те, що хвилює і залишається актуальним у всі часи.
Виставка Марини Бойко «Анімагічне»
Коли: до 12 січня
Де: Національний музей Тараса Шевченка
Експозиція презентує художній світ харківської мисткині Марини Бойко, яка працює з міфологічними сюжетами, вписуючи їх у власний макрокосм і надаючи їм особливої форми за допомогою сучасних декоративних елементів. Роботи художниці сповнені героями-тотемами, героями-духами — часто це екзотичні тварини, що зосереджують в собі давні, язичницькі вірування в сили природи. Образи наче перебувають поза простором і часом, спрямовуючи думку глядача в безмежність вічного.
Виставковий проєкт «Під Різдвяною Зіркою»
Коли: до 19 січня
Де: Національний музей «Київська картинна галерея»
«Під Різдвяною Зіркою» — це виставка-розповідь про українську ідентичність, тяглість та відродження традицій.
Експозиція представить автентичні твори з колекції Національного музею народної архітектури та побуту України. Це, зокрема, народні ікони XVII–XIX ст., свічники-трійці початку XIX ст., косівська кераміка ХІХ-XX ст., різдвяні зірки, шопки. У просторі виставки будуть презентовані твори живопису Т. Данилича, Ф. Манайла, І. Марчука, В. Микити та інших художників із фондів Київської національної картинної галереї та приватних збірок. У залах виставки музейні експонати поєднаються з роботами сучасних майстрів декоративного мистецтва та крафтових майстерень.
Виставка Андрія Опришка «Обійми, коли заходить сонце»
Коли: до 25 січня
Де: галерея Avangarden
Андрій Опришко працює з глиною та традиційними техніками, а у своєму проєкті досліджує багатовимірність обіймів. В експозиції представлені скульптурні рельєфи, автентична кераміка, графіка та живопис.
Робота митця з глиною — це медитативний процес, який поєднує фізичну працю з емоційним зануренням. Він досліджує пластичність матеріалу, його здатність зберігати тепло рук і фіксувати миті. Глина стає посередником між ідеєю й реальністю, допомагаючи передати найтонші відчуття й думки.
Особливе місце у проєкті посідають образи, натхненні символами ангела-охоронця. Через них митець проводить паралель між обіймами як жестом фізичним і дотиком чогось вищого — сили, яка підтримує, оберігає й веде крізь життя.
Ретроспектива до 20-річчя групи P.Е.П.
Коли: упродовж січня
Де: NAMU
Художнє об’єднання Р.Е.П. виникло 2004 року під час Помаранчевої революції та вплинуло на розвиток мистецького і соціокультурного життя України перших десятиліть XXI століття.
У своїй творчості група порушувала питання демократії, суспільства, субʼєктності, культури та політики, розвитку спільнот, євроінтеграції та патріотизму. До Р.Е.П. приєдналися такі митці:: Ксенія Гнилицька, Нікіта Кадан, Жанна Кадирова, Володимир Кузнецов, Лада Наконечна, Леся Хоменко.
У межах виставкового проєкту відбуватимуться кураторські та авторські екскурсії, дискусії та майстер-класи, присвячені художньому об’єднанню.
Виставка «Наїв вільний»
Коли: упродовж січня
Де: Український Дім
Наївне мистецтво вирізняється свободою від канонів, безпосередністю, яскравою індивідуальністю та щирістю, яка відкриває нові способи бачення світу.
Українська народна картина, народна ікона й сільська фотографія демонструють невичерпне багатство творчої уяви та глибокий зв’язок із традиціями. Вони є важливими візуальними елементами, які формують цілісну картину макрокосму традиційної оселі, створюють унікальну атмосферу, де органічно переплітаються аспекти повсякденного життя, релігійних уявлень і народного мистецтва.
Проєкт презентує понад 300 унікальних творів наївного мистецтва з колекції Фонду Миколи Бабака.