Свідоме будівництво, або як принципи сталого розвитку впливають на глобальні підходи до споживання будматеріалів
Свідоме будівництво, або як принципи сталого розвитку впливають на глобальні підходи до споживання будматеріалів

Свідоме будівництво, або як принципи сталого розвитку впливають на глобальні підходи до споживання будматеріалів

Перш ніж прочитати матеріал, розгляньте можливість підтримати нас. «Хмарочос» пише про розвиток міст 10 років та 166 днів. За цей час ми опублікували 25305 новин та статей. Весь контент – в безкоштовному доступі. На нас не впливає жоден олігарх чи великий бізнес, ми працюємо для наших читачів й читачок. Ваш внесок дозволить продовжити працювати нашій редакції. Долучіться до спільноти з сотень осіб, які вже підтримують «Хмарочос».
Підтримати | Хто ми такі?

Читайте нас в Telegram, Twitter, Instagram, Viber та Google Новинах
...

Автор колонки:

Бєлоград Анастасія

Начальник відділу Технічного Маркетингу та Інновацій CEMARK в Україні

Свідоме будівництво, або як принципи сталого розвитку впливають на глобальні підходи до споживання будматеріалів - Фото 2

Енергія — поняття, з яким пов’язано все навколо нас. Будь-яке виробництво, будь-яка, на перший погляд, проста технологія потребує енергії. Утворення цієї енергії впливає на довкілля. Наприклад, спалювання викопних видів палива під час виробництва супроводжується виділенням газів та забруднюючих речовин.

У 2022 році на будівельний сектор припадало 37% від усіх операційних викидів CO2 у світі, а викиди безпосередньо від цементної галузі склали 1,6 мільярда метричних тонн вуглекислого газу.

Проте сучасні технології дозволяють знизити кількість викидів та зменшити негативний вплив на природу. Це вимагає системних змін, інноваційних рішень та глобальної зміни світогляду виробників, зокрема, згідно з концепцією сталого розвитку.

Знайти баланс між потребами людей та довкілля

Звичні стандарти виробництва та якості націлені на сам продукт і просто декларують певні показники міцності, складу, фізичних властивостей, яких необхідно дотримуватись. Проте вектор розвитку промисловості, зокрема цементної, та розуміння поняття “якість” змінюється синхронно зі світовим трендом на сталий розвиток. Ми в компанії також рухаємось цим вектором.

Насправді йдеться навіть не про політики чи стандарти, а про філософію споживання. Ми прагнемо змістити акцент з продукту на його кінцеве застосування й мету. 

Загалом, ключове для споживачів будівельної продукції, це надійність та довговічність, а не окремо взяті характеристики окремого будматеріалу. Не менш важливим є й врахування охорони природного балансу при будівництві. Тож до надійності й довговічності сьогодні можна додати поняття “будівництво зі зниженим карбоновим слідом”.

Європейський досвід 

Така філософія споживання вже поширена в Європі. Існують директиви, що на законодавчому рівні зобов’язують виробників будівельної продукції надавати декларації впливу на навколишнє середовище. 

Якщо простіше — потрібно вираховувати на етапі проєктування будівлі чи споруди, яка кількість парникових газів утвориться для того, щоб побудувати за цим проєктом. Зокрема, скільки було утворено викидів під час виробництва будівельних матеріалів, їх транспортування та безпосередньо проведення будівництва.

Наприклад, такі практики успішно запроваджені у Франції, де рахують викиди на збудований квадратний метр. Якщо цей показник в одного проєкту більший, а в іншого — менший, то перевага надаватиметься проєкту, який має менші обсяги викидів CO2. Тобто не той, що дешевший, а той, що має менший карбоновий слід. 

Захист природи як поштовх до інновацій

У нашій компанії є глобальний проєкт Net Zero CO2. Основна ідея якого — максимально зменшити негативний вплив на навколишнє середовище та максимально перейти на альтернативні види палива та сировинні матеріали.

Одним з головних викликів щодо збалансованого використання енергоресурсів у цементній галузі є зниження викидів вуглекислого газу. За різними підрахунками цементна промисловість глобально генерує 7-8% викидів CO2. 

Це виклик, але це й поштовх для інновацій. 

Під час виробництва цементу є три ключові джерела утворення викидів CO2: перше — це прямі викиди від процесу кальцинації, тобто температурного розкладу вапняку на кальцію оксид та CO2 (~54%), від спалювання палива (~43%) та непрямі викиди, пов’язані зі споживанням електроенергії (~12%). Щодо перших двох ефективними інструментами боротьби є використання альтернативних видів палива та сировинних матеріалів, зниження клінкерної складової в цементах, а щодо третього — альтернативні джерела енергії.

Саме тому ми прагнемо у своїй діяльності шукати шляхи для зниження викидів CO2, наприклад, нами затверджена Екологічна і кліматична політика, встановлені цілі сталого розвитку 2030 з відповідними ключовими показниками ефективності.

Гармонізація законодавства з ЄС

У 2017 році в рамках Угоди про Асоціацію з ЄС Україна зобов’язалася імплементувати положення Директиви 2010/75/ЄС «Про промислове забруднення». Ця директива та концепція застосування найкращих доступних технологій визначають порядок видачі дозволів на викиди забруднюючих речовин, гранично допустимі обсяги забруднення, перелік найкращих доступних технологій та методів управління для кожного сектору промисловості та виду діяльності.

Безпечні викиди

Окрім CO2, цементна промисловість генерує й інші викиди, такі як, наприклад, оксиди азоту, що утворюються в процесі згоряння палива. Завдяки використанню сучасних технологій їх можна перетворювати на більш чисті. 

Один із прикладів — проєкт, який ми впроваджуємо на Кам’янець-Подільському заводі. Він передбачає перетворення оксидів азоту на безпечний азот за допомогою аміачної води. 

Це одна з найкращих доступних технологій для виробництва цементу із застосуванням принципів раціонального природокористування.

Знепилення

При сухому способі виробництва цементу сировинні матеріали використовуються та обробляються в сухому стані, тож виникає запилення.

Для того, щоб не було викидів пилу, як у довкілля, так і в процесі роботи людей з обладнанням, ми впроваджуємо технологічні заходи, щоб зробити системи закритими. Зокрема, встановлюємо системи аспірації помольних установок для фільтрування твердих викидів, системи рекуперації пічних газів, а також системи фільтрації та осадження пилу з відхідних газів.

Альтернативні види палива 

Окремої уваги заслуговують альтернативні види палива та сировинних матеріалів.

Зазвичай в цементній промисловості використовують переважно тверді види викопного палива, наприклад, природне вугілля (у вигляді вугільного пилу). Ми ж в CEMARK використовуємо також альтернативні — попередньо відсортовані та спеціально підготовлені тверді відновлювальні палива й біомасу. 

Фактично, це відходи, які вже неможливо переробити: пластик, продукти, субпродукти гумової промисловості та різного пакування, відходи агропромисловості, наприклад, залишки очищення соняшника чи зернообробки. Які інакше довелося б зберігати на звалищах.

Цементна промисловість одна з найбільш адаптованих з погляду хімічних процесів для їх згорання. Завдяки високим температурам, близько 1450 °C в печах, при їх спаленні не утворюються небезпечні викиди, а всі органічні сполуки згорають. При цьому температура вихідних газів — до 200 °C, що не дозволяє потворного утворення шкідливих речовин.

Будівництво з думкою про природу

Це лише частина того, що втілено вже і що планується втілити для запровадження концепції сталого розвитку, принципів циркулярної економіки, свідомого підходу та культури споживання й виробництва в нашій компанії.

Відрадно, що на українському ринку цементу спостерігається тенденція до впровадження екологічних та енергоефективних технологій та сталих практик, що відповідають стандартам ЄС. 

Моя ж особиста Big Idea у цьому напрямку — змінити спосіб, яким будується наш світ. Розвинути культуру споживання та бути сміливими в інноваційному мисленні. 

Вірю, що з часом наші зусилля приведуть до того, що і девелопери, і архітектори, і пересічні громадяни, які можуть бути й не пов’язаними з будівництвом, надаватимуть перевагу саме будматеріалам, що мають мінімальний вплив на довкілля та створені з думкою про наступні покоління.

  • #будівництво
  • #еко-будівництво

Цей матеріал є авторською колонкою та може не збігатись з позицією редакції

Источник материала
loader