/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F278%2Fd115d8a3151e56446978aaf33c60437b.jpg)
Чому гонитва Трампа за рідкісноземельними елементами не має сенсу — розслідування австралійського суспільного мовника
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F278%2Fd115d8a3151e56446978aaf33c60437b.jpg)
Журналіст австралійського каналу ABC Метт Бівенсон випустив пояснювальне Youtube-відео про рідкісноземельні матеріали, де підіймається питання, чи Дональд Трамп насправді шукає щось важливе, чи просто займається марною справою.
Так, за словами геологів, в Україні немає великих родовищ, а будівництво інфраструктури займе роки. Тому або президент США знайшов щось нове в Донбасі, чи він ініціює угоду, яку Україна не зможе виконати, щоб потім відмовитись від військової допомоги.
Всі країни зараз залежать від постачання рідкісноземельних елементів, адже вони необхідні для виробництва електроніки та батарей для, наприклад, електрокарів. Окрім цього, щоб побудувати один винищувач F-35, США потрібно 400 кг таких елементів.
До 2010 року Китай постачав близько двох третин світових запасів рідкоземельних елементів і контролював 97% ринку. Маючи монополію, він самостійно встановлював ціни та умови.
Тому Трамп і хоче зменшити залежність від Китаю та шукає нові джерела постачання в Канаді, Гренландії, Україні. Але західні союзники вже давно мають план Б, якщо Китай припинить постачання критичних мінералів.
Австралія та Малайзія також мають родовища для видобутку цих копалин. Ось уже 15 років австралійська компанія Lionus розвиває видобуток в Австралії і будує заводи в Малайзії. Міністерство оборони США також інвестує в відновлення старих рудників в Каліфорнії й створення нових заводів по всій Америці. Тобто США, Австралія і Малайзія можуть постачати необхідні елементи десятиліттями, якщо Китай припинить експорт, хоча ціни будуть вищими.
Тоді навіщо ці розмови про Україну, якщо найбільші родовища в нашому регіоні знаходяться в Румунії,а західні союзники мають резерви в Австралії й Каліфорнії?
Справа в політиці та самому Трампі. Влітку 2024 року сенатор Ліндсі Грем заявив, що США повинні допомагати Україні через її великі запаси мінералів, називаючи оціночну вартість цих копалин у 12 трильйонів доларів. Сенатор вважає, що ці ресурси можуть зробити Україну найбагатшою країною Європи й що їх не можна віддати Путіну.
Пізніше Трамп заявив, що хоче отримати копалини на 500 мільярдів доларів від України за свою допомогу. Але немає жодних доказів, що Україна має такі запаси, адже весь світовий ринок даних копалин коштує менш ніж п’ять мільярдів доларів на рік.
Можливо, дані, на які спираються в Білому домі щоб примати рішення, настільки погані, що Трамп формує зовнішню політику на основі ідей, які не мають сенсу?
Нагадуємо, що «Хмарочос» поспілкувався зі старшим науковим співробітником Інституту Геологічних Наук НАНУ України Аллою Василенко й старшим економістом Центру економічної стратегії Володимиром Ланда, щоб дізнатись про які копалини взагалі йде мова у тій угоді.
- #Дональд Трамп
Коментарі:
*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті
