Уперше з 2022-го: виставкою давньої зброї Арсенал у Львові відкрили для відвідувачів
Уперше з 2022-го: виставкою давньої зброї Арсенал у Львові відкрили для відвідувачів

Уперше з 2022-го: виставкою давньої зброї Арсенал у Львові відкрили для відвідувачів

На відкритті побувала кореспондентка "Еспресо.Захід" Андріана Стахів.

"Коли розпочалось повномасштабне вторгнення, то більшість музеїв, практично всі музеї в Україні, були зачинені, постійні експозиції демонтовані. Але всі зрозуміли, що ця війна - це досить довготривале явище. І ми, Львівський історичний музей, почали потрошки відкривати свої приміщення для відвідувачів. Очевидно, зменшилася кількість туристів із закордону, проте збільшилися кількість переселенці зі сходу України. І це також дуже важливо – давати їм розуміння нашої історії, тому що знаємо, що під впливом російської агітації і пропаганди дуже часто різні сторінки історії чи різні періоди були викривленими, чи залишалися білими плямами, – розповідає директор Львівського історичного музею Роман Чмелик. – Таким чином ми відкрили і музей Коновальця, і музей Шухевича, який був знищений, на жаль, 1 січня минулого року. І ось цього року ми вирішили відкрити Арсенал".

Виставковий проєкт "Оборонна індустрія Львова (від середньовіччя до ранньо-модерного часу)" презентує понад 200 музейних пам'яток Середньовічного Львова та процесу розвитку його оборонної інфраструктури з фондів історичного музею.

“Оборонна індустрія Львова" в Арсеналі

Фото: Андріана Стахів

Тепер тут можна побачити ті види озброєння, завдяки яким давні оборонці захищали місто. Прослідкувати, як еволюціонувала тогочасна артилерія, дослідити холодну і вогнепальну зброю та аксесуари до неї, а також різноманітні обладунки та шоломи, які допомагали воїнам вберегтися від ворожих у дарів у ближньому бою.

"Експозиція умовно поділена на дві частини. Основу першої частини становлять пам'ятки, присвячені оборонній інфраструктурі міста. Завдяки нашим пам'яткам ми намагались розкрити чотири рівні оборони ліній укріплень Львова, розпочинаючи з XVI століття, і показати, як вони вдосконалювалися відповідно до потреби нових часів. Друга частина презентує ремесла, як невід'ємну складову мілітарної інфраструктури. Тобто розповідається про виробництво гармат, коліс, ковальство. Тобто вплетені є ремесла в виробництво артилерії", – пояснює завідувач відділу Львівського історичного музею "Музей-Арсенал" та один із кураторів виставки Тарас Процак.

Читайте також: У Львові презентували унікальні рисунки Олекси Новаківського часів Першої світової війни

“Оборонна індустрія Львова" в Арсеналі

Фото: Андріана Стахів

Важливим моментом є те, що виставка є інтерактивною, багато експонатів доступні для більш тісного ознайомлення гостей, наприклад можна порухати різні гармати, зблизька приглянутися до того, із чого ж робилися обладунки, а для дітей тут створений спеціальний куточок, де вони мають нагоду намалювати побачене самостійно, або ж розмалювати спеціально підготовані розмальовки.

"Ми вже проводили едукаційний захід: учні 5-ї художньої школи Львова малювали як наші експонати, гармати, так оборонні укріплення нашого міста. І ті їхні картини представлені вже у рамках експозиції. Є також відділені фотозони. А ми максимально будемо залучати учнів, школярів, тобто людей різних зацікавлень", – додає Тарас Процак.

Тим часом відвідувачі, які завітали на відкриття, мали нагоду побачити, як колись використовували давню зброю (XVI - XVIII століть) у бою.

Ще однією особливістю експозиції стали дві гармати. Одна – це рухомий пам'ятник Василю Стусу, створений 1990 року ковалем і козаком Василем Качмаром, який свого часу обійшов на унікальній чайці "Пресвята Покрова" пів Європи. 

"Гармата розміщена на колісному лафеті, вона була зроблена на честь перепоховання Стуса в 1990 році за зразком так званих гармат-апостолок, які у нас в музеї експонуються. І це є таким свого роду історичним символізмом, що оригінали, з яких, власне, робився прототип чи натхнення для гармати Стуса, тепер експонуються разом. Як така причина і наслідок, нерозривна єдність навіть не поколінь, а духу поколінь", – ділиться історією куратор проєкту Тарас Рак.

“Оборонна індустрія Львова" в Арсеналі

Фото: Андріана Стахів

Читайте також: "Замерзали, недосипали, але це було неймовірно": Тарас Бенях про похід на унікальній козацькій чайці "Пресвята Покрова" до Лондона

Власне друга гармата якраз і потрапила до "Арсеналу" зі знаменитої чайки. І саме вона відкриває інтерактивну експозицію, зустрічаючи гостей неподалік від входу. Ця гармата чимало разів салютувала у морях Європи, прибуваючи до берегів різних країн.

Експозиція запланована на тривалий час, тож побачити її матимуть нагоду всі охочі львів'яни та гості міста.



Источник материала
loader