В Одесі майстрині створили витинанкове панно, прикрашене унікальними писанками
В Одесі майстрині створили витинанкове панно, прикрашене унікальними писанками

В Одесі майстрині створили витинанкове панно, прикрашене унікальними писанками

В Одесі майстрині Одеського обласного центру української культури Маріанна Панасюк та Антоніна Димова створили панно розміром 2,8 на 2 метри. Витинанку доповнюють відтворені з 19 століття стародавні Причорноморські писанки.

Про це Укрінформу розповіли в Одеському обласному центрі української культури (ООЦУК).

Композиція панно складається з трьох фрагментів. Велика писанка-витинанка, в самому центрі якої розміщена оберегова писанка Одещини «Сорокопуть». По обидва боки від писанки – лелеки, символ щастя, добробуту та любові.

Витинанкове панно має розмір 2,8 на 2 метри. Його створила завідувачка відділу з питань та охорони нематеріальної культурної спадщини ООЦУК Маріанна Панасюк.

В Одесі майстрині створили витинанкове панно, прикрашене унікальними писанками - Фото 1Майстрині Маріанна Панасюк та Антоніна Димова створили Великоднє панно / Фото: Ніна Ляшонок, Укрінформ

В Одесі майстрині створили витинанкове панно, прикрашене унікальними писанками - Фото 2В Одесі майстрині створили витинанкове панно, прикрашене унікальними писанками - Фото 3В Одесі майстрині створили витинанкове панно, прикрашене унікальними писанками - Фото 4В Одесі майстрині створили витинанкове панно, прикрашене унікальними писанками - Фото 5В Одесі майстрині створили витинанкове панно, прикрашене унікальними писанками - Фото 6В Одесі майстрині створили витинанкове панно, прикрашене унікальними писанками - Фото 7В Одесі майстрині створили витинанкове панно, прикрашене унікальними писанками - Фото 8В Одесі майстрині створили витинанкове панно, прикрашене унікальними писанками - Фото 9В Одесі майстрині створили витинанкове панно, прикрашене унікальними писанками - Фото 10В Одесі майстрині створили витинанкове панно, прикрашене унікальними писанками - Фото 11

«Місяць пішов на виготовлення. Розкладала папір та малювала ескіз на підлозі, а витинала на маленькому журнальному столику вдома. Я виготовляла витинанку, Антоніна писала писанки. Так як ми працюємо разом, хотілося створити панно, яке б поєднало в собі два види традиційного декоративно - ужиткового мистецтва та мало б обереговий сенс для рідної Одещини. Тому і в писанки, і у витинанку закладена символіка, притаманна нашому краєві», - розповіла Панасюк.

За легендами, писанку «Сорокопуть» брали із собою чумаки, їдучи на південь по сіль. Вона була їхнім оберегом від злих духів та всіляких негод. Багато шляхів чумаків перетинались саме на Одещині.

В Одесі майстрині створили витинанкове панно, прикрашене унікальними писанками - Фото 12

Ця писанка характерна для півдня, зокрема для Одещини. На ній зображені виноград, баранці, морські хвилі.

Морські хвилі та риби – символи вічності та багатства, виноград - один із найдавніших символів родючості, достатку та життєвої сили, символ духовного життя та відродження, молодості. Баранці - одне із алегоричних зображень Ісуса Христа. Також це символи достатку, добробуту та сили. Окрім того, цей символ пов'язаний із вівчарством, що відіграє важливу роль у господарстві Одещини.

Писанка оповита безконечником. Вважається, що коли на писанці не зробити безконечник, то це може принести нещастя.

Прикрашають панно 24 писанками, які створила завідувачка відділом декоративно – прикладного мистецтва ООЦУК Антоніна Димова. З них п’ять - авторські, решта – відтворені майстринею за описом писанок 1899 року, знайдених на Одещині.

«Я займаюся писанкарством понад 20 років, писанкарство дуже припало мені до душі. Ці писанки для панно я виготовляла три тижні. Виконані вони в традиційній техніці воскового розпису зі старовинних зразків. Писанкарство дуже заспокоює. Моє захоплення писанками перейняла й моя донька, вона разом зі мною навчає охочих писанкарству в ООЦУК», - каже Димова.

Також у Центрі української культури представлена експозиція писанок авторства Інни Кривошап та писанки-витинанки херсонської майстрині Ганни Щичко.

В Одесі майстрині створили витинанкове панно, прикрашене унікальними писанками - Фото 13

«До Великодня ми проводили майстер-класи з писанкарства. Окрім того, в ООЦУК постійно проходять майстер-класи з витинання, плетіння ментальних ляльок, зі створення глиняних іграшок, з вишивки тощо. Охочих чимало, зараз беремо групи, які записалися ще взимку. Майстрині за власні кошти закуповують усе, що потрібно на майстер-класи. Дехто потім відшкодовує вартість матеріалів, але не всі зараз спроможні. За березень ми прийняли на майстер-класах 1000 людей. Люди перезавантажуються через мистецтво, це в наших реаліях дуже важливо», - розказала директорка ООЦУК Валентина Вітос.

Читайте також: У Чернівцях відкрили мистецький простір та провели ярмарок до Великодня

Як повідомляв Укрінформ, Одеська майстриня виготовила різдвяну витинанку завдовжки понад 7 метрів



Источник материала
loader