/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F193%2F619586bb22bbf0d2c4ffb6e22887b587.jpg)
Словенія може відмовитися від участі у Євробаченні-2026, якщо EBU не виключить Ізраїль з пісенного конкурсу
Про це повідомляється на сайті мовника.
Громадський мовник Словенії RTV Slovenija звернувся до Європейської мовної спілки (EBU) з "дедалі більшим занепокоєнням щодо подальшої участі Ізраїлю в заходах EBU", зокрема в Євробаченні. У листі керівництва RTV Slovenija, надісланому членам виконавчої ради EBU, також закликали до відкритого обговорення між членами щодо прозорості цьогорічного голосування та політики співпраці.
Після того, як бельгійський та іспанський мовники закликали до прозорості голосування на цьогорічному Євробаченні, назвавши його "не аполітичним та обʼєднавчим", мовник Словенії також висловив свою стурбованість.
"Як директорка RTV Slovenija я знову звертаюся до вас із серйозною та дедалі більшою стурбованістю щодо подальшої участі Ізраїлю в заходах Європейської мовної спілки (EBU), особливо в конкурсі пісні "Євробачення", – написала Ксенія Хорват у листі.
Вона додала, що вже зверталася до них з цим питанням минулого року, коли висловлювала численні занепокоєння, які, на її думку, з того часу лише посилилися.
"На жаль, отримана нами відповідь не містила переконливих чи конкретних пояснень, а також не відображала терміновості та серйозності питання, яке ми вирішуємо. За цей час гуманітарна ситуація в Газі та на окупованих палестинських територіях погіршилася, а стурбованість громадськості – як у Словенії, так і по всій Європі – значно зросла", – зауважила Хорват.
Вона також згадала результати цьогорічного глядацького голосування, які, на її думку, "ще більше посилюють недовіру громадськості".
"Багато глядачів у Словенії та інших країнах висловили серйозні сумніви щодо правдивості та прозорості голосування, особливо в політичному контексті, що оточує конкурс. Відчуття, що політичні інтереси можуть вплинути на рішення щодо участі або остаточні результати голосування, похитнуло довіру громадськості до неупередженості EBU", – наголосила директорка мовника.
Вона також зазначила, що Словенія "зацікавлена в порівнянні глядацьких голосів з онлайн-голосуванням", оскільки це "важливо для відновлення довіри до чесності процесу голосування". Хорват також додала, що не розуміє секретність навколо цієї процедури.
"Як суспільний мовник, відповідальний перед громадськістю, RTV Slovenija перебуває під дедалі більшим тиском, щоб реагувати на такі занепокоєння. Якщо EBU не вживе конкретних кроків та не розвʼяже ці проблеми, ми розглянемо можливість нашої участі в майбутніх заходах Євробачення. Ми будемо змушені це зробити, якщо EBU і надалі не вирішуватиме ці ключові питання як з етичної, так і з точки зору суспільних інтересів", – підсумувала вона і закликала до "відкритих, інклюзивних і термінових дебатів" про прозорість голосування, політику участі та забезпечення послідовного та правдивого впровадження цінностей EBU.
- Раніше австрійський співак JJ (Йоганнес Піч), який розповідав, що надихався творчістю путіністки Нетребко, заявив, що сподівається, що Євробачення-2026 відбудеться без Ізраїлю.
- У швейцарському Базелі 17 травня завершився пісенний конкурс "Євробачення-2025". Переможцем став представник Австрії - співак JJ (Йоганнес Піч), Україна посіла 9-те місце. Ізраїль опинився на другому місці.
- Після цього іспанський мовник RTVE заявив, що представники України й Ізраїлю на Євробаченні-2025 отримали високі бали від глядачів через війни, тому пропонує змінити глядацьке голосування.
- Речник посольства Ізраїлю в Іспанії Таль Іцхаков назвав "колективною істерикою" та "прихованим антисемітизмом" обурення іспанського мовника RTVE.
- Слідом за ним мовники Бельгії VRT і Нідерландів AVROTROS і NPO наголосили на необхідності повної прозорості щодо телеголосування на Євробаченні. У відповідь у Європейській мовній спілці заявили, що процес голосування на Євробаченні є "найсучаснішим у світі", а результати кожної країни перевіряються та верифікуються величезною командою людей, "щоб виключити будь-які підозрілі або нерегулярні моделі голосування".
- Ще до початку Євробачення-2025, 11 квітня 26 депутатів Європарламенту закликали Європейську мовну спілку виключити Ізраїль з 69-го пісенного конкурсу "Євробачення". 28 квітня словенський євродепутат Матяж Немец опублікував лист-відповідь, отриману від EBU. У своїй відповіді організатори Євробачення нагадали, що, на відміну від Ізраїлю, російський медіамовник повністю підпорядковується Кремлю, діючи "у тісній співпраці з державною владою". Тому Росію виключили з Євробачення у 2022 році. Натомість KAN постійно зазнає критики з боку ізраїльського уряду та наразі чинить опір спробам уряду приватизувати або закрити їх.
- 72 артисти, які брали участь у Євробаченні в різні роки, у відкритому листі до Європейської мовної спілки назвали мовника KAN "співучасником геноциду Ізраїлю проти палестинців у Газі". Ірландський національний мовник RTÉ звернувся до Європейської мовної спілки з проханням обговорити участь Ізраїлю в пісенному конкурсі.
