"Слабкі інституції": гендиректорка Мистецького арсеналу Островська-Люта про збереження музеїв перед окупацією міст
"Слабкі інституції": гендиректорка Мистецького арсеналу Островська-Люта про збереження музеїв перед окупацією міст

"Слабкі інституції": гендиректорка Мистецького арсеналу Островська-Люта про збереження музеїв перед окупацією міст

Про це заявила культурологиня та генеральна директорка Мистецького арсеналу Олеся Островська-Люта в інтерв'ю проєкту "Люди змін з Лесею Вакулюк" на Еспресо.

Вона відповіла на питання, чи ми могли б краще підготуватись у збереженні наших культурних пам'яток на тих територіях, куди зайшли росіяни? Враховуючи, що війна триває понад 10 років.

"Я думаю, що могли б. Але для цього тут треба відверто говорити, у чому наша проблема величезна. У нас дуже слабкі інституції, які мали б відповідати за таку підготовку. Що це означає слабкі інституції? Ось, наприклад, центральна наша інституція – Міністерство культури. Для того, щоб воно працювало справно, йому потрібні кваліфіковані люди, достатня кількість цих людей і повноваження, плюс субкультура, яка дозволяє, заохочує людей діяти, а не чекати, коли його покарають просто за що-небудь. У зв'язку з тим, краще нічого не робити, бо тебе покарають в будь-якому разі", - сказала Островська-Люта.

Вона назвала це прокляттям Української державної служби. 

"Ось я не так давно якраз мала розмову з музейним відділом Міністерства. Це чотири людини, які насправді працюють день і в ніч, тому що ми величезна країна, в якій багато музеїв, багато потреб. А слабка інституція означає, що цих людей там би мало бути 40, їх мало б бути просто більше. Вони б мали мати якесь ресурсне забезпечення, обладнання і так далі. Я вже не згадую про такі банальності, як просто заробітна платня, яка дозволяє вижити в Києві. Це теж не завжди той випадок. І тоді ти б мав мати людей, які говорять іноземними мовами, які можуть робити аналіз різних даних, які можуть пересуватися швидко і мобільно в Україні, які можуть створити репозиторії даних, оцифрувати те, що необхідно оцифрувати сьогодні для безпекових міркувань, а не чекати на завтра", - додала культурологиня.

Вона наголошує: Для цього потрібні ці люди. Коли в тебе їх четверо, то це дуже мало, неможливо нічого цим закрити". 

"Ось що я хочу цим всім сказати, щоб ми справді могли краще підготуватися, а для цього ми мали мати кращі інституції, які б цим мали зайнятися. А для цього ми маємо подивитися правді в очі та сказати, що нам просто потрібно більше людей, яких треба найняти на роботу. Це значить, на це треба витратити гроші, щоб ці люди були найняті на роботу, їм треба забезпечити матеріальну базу якусь. До прикладу, вони мають мати транспорт, яким пересуватися по Україні. І вони мають мати повноваження діяти в певний спосіб, коли є необхідність. Якби ми це все зробили як суспільство, і ці люди нічого не робили, ми б мали підстави критикувати. Але зараз ми критикуємо щось, що має назву, а не має наповнення", - підсумувала Островська-Люта.



Источник материала
loader