/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F207%2F2dc6274eb01ea23626435ddbb506f2ac.jpg)
“Лахи зі сміху, а шви – із тиші”: Львівська “Дзиґа” представить зворушливу історію війни очима Яна Бачинського
З 15 липня по 10 серпня у львівській галереї “Дзиґа” експонуватиметься виставка “Лахи зі сміху, а шви – із тиші” відомого українського художника, куратора та кінорежисера Яна Бачинського. Експозиція презентує серію унікальних текстильних об’єктів, створених як відгук на особистий досвід вимушеного переміщення, спричиненого повномасштабним вторгненням Росії в Україну. Вхід на виставку вільний.
Вихідною точкою для робіт стали фрагменти власного одягу художника, що зберігали тісний зв’язок з його тілом, домом та плином часу. У своїх творах Ян Бачинський звертається до тканини як до потужного носія досвіду, перетворюючи її на матеріал для глибокого осмислення втрати, ідентичності та повторної присутності.
Основу методології художника складають збір, сортування, нашарування та зшивання фрагментів. Цей підхід підкреслює інтерес Бачинського до аналогових методів, що забезпечують уповільнення, тактильний контакт та критичне дистанціювання від цифрової візуальності. Деякі об’єкти зберегли сліди попереднього використання та ідентичності, а також містять втручання у вигляді текстів чи інших об’єктів. Ці твори функціонують як гібридні форми, що поєднують у собі риси скульптури, релікту та фрагмента біографії. Вони не стільки пропонують фіксований наратив, скільки відображають прагнення митця впорядкувати досвід у ситуації триваючої катастрофи.
Ян Бачинський, який народився у Львові 1991 року, є багатогранним митцем, чия практика зосереджена на квіруванні великих наративів. У своїй творчості він часто використовує метод індукції – перехід від індивідуального досвіду до колективного, намагаючись досягти цілісності серед суперечностей.
Ян Бачинський здобув освіту на філософському факультеті КНУ імені Тараса Шевченка та факультеті мультимедіа в Академії Мистецтва у Щецині. Він є співзасновником Queer.War.Archive та Art Platform – проектів, що документують життя української квір-спільноти під час повномасштабного вторгнення. Крім того, художник активно брав участь у стримуванні процесів джентрифікації та досліджував культуру сквотування, будучи співзасновником МГО “Мистецька Платформа”.
Офіційне відкриття виставки “Лахи зі сміху, а шви – із тиші” відбудеться 15 липня о 18:00.
Наталка СТУДНЯ
