Занедбаний 200-річний палац на Вінниччині став власністю громади
Занедбаний 200-річний палац на Вінниччині став власністю громади

Занедбаний 200-річний палац на Вінниччині став власністю громади

Занедбаний 200-річний палац на Вінниччині став власністю громади - Фото 1

Вінницькі прокурори передали занедбаний 200-річний палац Чацького в Серебринцях у власність Вендичанської селищної ради.

Будівля в стилі класицизму, що схожа на Білий дім, десятиліттями стояла без власника, і місцеві навіть зверталися до президента США Джорджа Байдена за допомогою в вирішенні питання.

Власне Палац Чацького в Серебринцях — пам’ятка національного значення, збудована в кінці XVIII сторіччі. Спочатку цей маєток належав магнатам Язловецьким, а потім Чурилам. Палац побудував Михайло Чацький, брат Тадеуша Чацького, відомого просвітителя.

Після 1793 року палац переходив з рук у руки, поки остаточно не повернувся до Чацького.

Будівля має дві поверхи, високий цоколь, балкон на стовпах і красиву ліпнину. Палац був символом епохи класицизму, тому він настілки схожий на Блий дім, адже майже всі будівлі в класичному стилі є типовими. Навколо палацу був сад, від якого вже також нічого не залишилось.

Занедбаний 200-річний палац на Вінниччині став власністю громади - Фото 2

Попри свою унікальність і історичну цінність, палац ніколи не реставрували, хоча місцеві кажуть, що в 90-х роках конструкції таки укріплювали.

Також через те, що з 1990-х років колишня сільрада і її правонаступниця не оформили право власності на палац — він фактично нікому не належав, і ніхто не виділяв кошти на його реставрацію. Так селищна рада Серебринець і адміністрація зайняла кілька кімнат, але все інше – це зона де вільно гуляють місцеві.

Жителі громади намагалися підтримати його своїми силами. Об’єднавшись в організацію «Серебричанка», вони виступали з різними ініціативами, щоб залучити ресурси для збереження пам’ятки. Там проводили екскурсії, була створена група у соцмережах. Але без державного фінансування чи фінансування від приватного інвестора в них було мало можливостей для збереження будівлі.

Після рішення прокуратури почалась процедура укладання охоронного договору з органом культурної спадщини, а також розробляється план збереження та відновлення об’єкта.

«Маємо чітке бачення подальших кроків: від охоронного договору до проєктів розвитку пам’ятки як культурного центру», — розповів начальник відділу освіти, культури, молоді, спорту та туризму селищної ради Роман Трачук.

Цей матеріал не вийшов би без підтримки членів нашого Товариства.
Зараз для сталої роботи видання ми шукаємо 1000 нових учасників спільноти, а в обмін на вашу участь пропонуємо цікаві бонуси!
Приєднуйтесь до Читацького товариства «Хмарочоса» всього від 100 грн/місяць!

  • #Архітектура
  • #палац

Коментарі:

Вам доступний лише перегляд коментарів. Зареєструйтесь або увійдіть, щоб мати можливість додавати свої думки.

*Ці коментарі модеруються відповідно до наших правил ком’юніті

Источник материала
loader