/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F278%2F4cd19cdaad916374ea5d5a947d26d117.png)
«Пасивні» будинки, зелені фасади і «сіра вода»: як Чехія адаптується до зміни клімату і що може перейняти Україна
Цей матеріал не вийшов би без підтримки членів нашого Товариства.
Зараз для сталої роботи видання ми шукаємо 1000 нових учасників спільноти, а в обмін на вашу участь пропонуємо цікаві бонуси!
Приєднуйтесь до Читацького товариства «Хмарочоса» всього від 100 грн/місяць!
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F278%2F555cae714948851c8f3012a345e964df.jpg)
Автор колонки:
Анастасія Колюсь
Фахівчиня відділу клімату громадської організації "Екодія"
Зміна клімату вже давно перестала бути лише прогнозом на майбутнє — вона стала реальністю, з якою щодня стикаються країни, міста й громади по всьому світу.
Підвищення середньорічної температури, зміщення кліматичних зон, частіші та інтенсивніші зливи, тривалі посухи, урагани та інші явища є її прямими наслідками. Ці процеси порушують природні екосистеми, шкодять сільському господарству, руйнують інфраструктуру та погіршують умови життя людей, особливо – вразливих категорій населення.
У таких умовах адаптація до зміни клімату критично важлива, адже саме комплексні адаптаційні рішення дозволяють зменшити ризики, підвищити стійкість громад і забезпечити безпечне та комфортне життя навіть у зміненому кліматі.
Показовим прикладом у впровадженні адаптаційних рішень є досвід Чехії, яка має подібні до України кліматичні умови та демонструє успішні приклади їх впровадження. У відповідь на частіші зливи, посухи та зростання температур, чеські громади активно інвестують у природоорієнтовану інфраструктуру – впроваджують технологічні рішення для утримання будинків, відкривають закриті русла річок, впроваджують рішення для утримання води чи замінюють дорожнє покриття. Такі комплексні підходи не лише підвищують стійкість територій до кліматичних загроз, а й покращують якість життя мешканців.
Для України цей досвід є особливо актуальним, адже ті адаптаційні рішення, що вже функціонують у Чехії, можуть стати ефективною основою для українських громад у побудові стійкого, безпечного й комфортного середовища в умовах зміни клімату. Перебираючи цей досвід, українські міста зможуть уникнути помилок, скоротити час на розробку рішень і швидше реагувати на виклики майбутнього.
Пасивна будівля Фонду Nadace Partnerství та Відкритий сад
Офісна будівля Фонду є прикладом «пасивного будинку», який за рахунок низки високотехнологічних рішень створює комфортні умови проживання, дозволяє суттєво економити кошти та зменшує загальний вплив на навколишнє середовище.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F278%2F4cd19cdaad916374ea5d5a947d26d117.png)
Тут встановлені теплові насоси, які за рахунок використання тепла з ґрунту опалюють приміщення взимку та охолоджують влітку. За допомогою таких технологій у приміщенні комфортно перебувати у будь-який час, а також загальне споживання електроенергії знижується у 5 разів.
У будівлі встановлені розумні зовнішні жалюзі, які реагують на інтенсивність сонячного випромінювання, швидкість вітру та інтенсивність дощу. Використання розумної системи зовнішніх жалюзі, які автоматично відкриваються чи закриваються, зважаючи на перелічені чинники, дозволяють значно скорочувати витрати на охолодження будівель влітку.
Сама ж офісна будівля вкрита зеленими фасадами та дахом, що зменшує нагрівання поверхні, створює прохолодне середовище в приміщенні, а також сприяє покращенню мікроклімату навколо будівлі.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F278%2F40d6debb71f5c05de9ceb4d64030f3a3.png)
Окрім цього, тут активно використовують рішення, які дозволяють заощаджувати та затримувати воду. Наприклад, дощову воду збирають у підземний резервуар для подальшого зрошування під час посухи та використовують для технічних потреб. Таке рішення дозволяє компенсувати 150 000 літрів питної води на рік.
А також використовують технологію «сірої води» – стічні води з раковин, душових кабін, пральних та посудомийних машин, які за допомогою кореневої очистки рослин використовують повторно для змиву в туалетах.
Навколо будівлі розташований Відкритий сад, який слугує освітнім центром для дітей та дорослих. Тут проходять майстер-класи для дорослих, освітні програми для дітей та багато чого іншого. Територія Відкритого саду оснащена демонстраційними елементами, які дозволяють перевірити ефективність вбирання опадів за допомогою зеленого даху , порівняти ступені нагрівання різних покрівель на сонці, а також виростити власні овочі чи фрукти на грядці.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F278%2Fa8ce9e7817602ab605a27a16abe82294.png)
Зелені фасади, дахи та парковки
Використання різних типів озеленення, окрім естетично привабливої функції, захищає будівлі від перегріву, знижує температуру повітря всередині приміщення, а у густонаселених містах системи зелених стін можуть допомогти зменшити шумове забруднення та здатні покращувати якість повітря.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F278%2Fa4b3c6f95b45566fe1343711838cb6bb.png)
Зелені дахи та парковки здатні затримувати надмірну кількість опадів, що особливо актуально, коли в умовах зміни клімату опади стають менш регулярними, але більш рясними.
Використання зелених парковок зменшує стік дощових вод до 90%, адже вода просочується крізь поверхню та поповнює ґрунтові води. Ця функція допомагає запобігти затопленню міст і зменшити навантаження на дренажні системи.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F278%2F64ad7f88a6bf7f5de7cca9f279ff01d6.png)
Ревіталізація річок з використанням протипаводкових заходів та природоорієнтованих рішень
У міському просторі річка відіграє ключову роль, тому комплексний підхід до її відновлення, доступу та упорядкування надзвичайно важливий. У Чехії, як і в Україні, в міських просторах річки закриті у труби, що загострює ризики підтоплень, погіршує мікроклімат міста через відсутність випаровування, а також обмежує доступ людини до водойми. Наразі цю проблему почали активно вирішувати. Так, наприклад, у районі Комарово в місті Брно було відновлено ділянку річки Старої Понавки та створено парк Маріацела.
До виконання проєкту підійшли комплексно: знизили береги річки та розширили русло, що уповільнило стік води, дозволило сформувати мілководні зони та створило прямий контакт з водою – відвідувачі можуть підходити до води через сходи та помости. Для укріплення берегів висадили дерева, кущі, трави та створили лугові ділянки, які охолоджують повітря та сприяють біорізноманіттю.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F278%2Ffc57417333807bc626fd46c2c2b6676f.png)
Паводковий парк
Внаслідок зміни клімату зливи стають частішими та інтенсивнішими, що призводить до зростання ризиків паводків у містах та становить небезпеку для населення, інфраструктури та сільськогосподарських угідь. Тому впровадження протипаводкових заходів є критично важливим для захисту людей, майна та адаптації міського середовища до нових кліматичних умов.
Створення паводкового парку у місті Жидлоховіце є тим успішним прикладом, який підтвердив свою дієвість під час нещодавніх злив. Його протипаводковий захист полягає у збільшенні водоутримуючої здатності ландшафту під час опадів, де надмірна вода перетікає в старицю та поступово вбирається у ґрунт.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F278%2F46ce9fa35a8bf01f7d768c3f35b34a05.png)
Цей парк – комплексний природоорієнтований гідротехнічний проєкт, який розташований на лівому березі річки Свратки. У рамках проєкту створили нову старицю річки, заплаву та озерце з помостами та пляжами. Територія оточена сотнями дерев та кущів, що слугують місцем гніздування птахів.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F278%2Ff1bc81c228b623b632227ce724cbf44e.png)
Дорожні покриття з використанням проникних інфільтраційних решіток
Одним із дієвих рішень щодо боротьби з підтопленням територій внаслідок інтенсивних злив у міських просторах слугує заміна асфальтованого дорожнього покриття на покриття з використанням інфільтраційних решіток. Такі решітки дозволяють дощовій воді вбиратися безпосередньо в місці випадання опадів, що суттєво зменшує поверхневий стік та сприяє поповненню запасів підземних вод. Успішним прикладом реалізації такого проєкту є село Пршіснотіце, що розташовано південніше від міста Брно.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F278%2Fc0e9ee8ca237e4cede00150c0bbe5a2d.png)
Водні об’єкти в містах
В умовах спеки, яка стає дедалі частішою через зміну клімату, водні об’єкти в містах мають суттєве значення: охолоджують повітря, покращують мікроклімат та створюють комфортні умови для перебування мешканців у міському середовищі. Вони дозволяють зменшити ефект “міського теплового острова” за рахунок своєї здатності поглинати тепло та випаровувати вологу, адже на відміну від асфальту чи бетону, водойми не акумулюють надлишкового тепла, тому навколо них створюється прохолодніша зона.
У Брно та околицях багато водних об’єктів, деякі з яких містять інтерактивні елементи, що дозволяють дітям на дорослим повзаємодіяти з водою. Одним із таких прикладів є сухий фонтан на Моравській площі в центральній частині міста, який мешканці жартівливо назвали “Брненським морем”.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F278%2F902b7fb5ab2a3081474d179eb6e5e499.jpg)
Досвід Чехії показує, що адаптовуватись до кліматичних викликів необхідно вже зараз. Деякі з рішень не потребують значних коштів і їх реалізація не вимагає значних зусиль, як-от висаджування нових рослин чи створення власної грядки з овочами та фруктами.
Проте комплексні та більш витратні рішення дозволяють досягти довготривалого ефекту та системної стійкості міського середовища. Такі заходи потребують стратегічного планування, залучення фахівців і ресурсів, однак у підсумку вони суттєво знижують ризики повеней, перегріву міст, дефіциту води та покращують якість життя мешканців.
Досвід чеських міст показує, що поступова й послідовна реалізація як простих, так і складніших рішень дозволяє ефективно адаптуватися до зміни клімату й водночас зробити міський простір більш комфортним та безпечним.
- #зелені технології
- #Чехія
Цей матеріал є авторською колонкою та може не збігатись з позицією редакції
