Астрономи виявили зірку, яка повернулася з мертвих, - подробиці

main image main image

Астрономи виявили зірку, яка повернулася з мертвих, - подробиці

Одна з зірок у сузір’ї Кассіопеї не схожа на більшість інших.

На ній не знайшли жодних ознак водню або гелію – джерел палива для ядерних реакцій, які відбуваються в зоряному ядрі і за рахунок яких горить зірка.

Незважаючи на це, вона світиться в десятки тисяч разів яскравіше, ніж земне сонце.

Автори нового дослідження, опублікованого 20 травня в журналі Nature, припускають, що ця дивна зірка колись була двома зірками – мертвими, пише Вокруг Света.

Після ретельного аналізу зірки і газової туманності, яка її оточує, вчені визначили, що незвичайні властивості зірки пояснюються рідкісним явищем, відомим як злиття двох білих карликів.

По суті, два згорілі зірки виявилися занадто близько і зіткнулися, а потім накопичили достатньо об’єднаної маси, щоб знову почати формувати важкі елементи – і відродилися.

«Така подія трапляється вкрай рідко, – говорить співавтор дослідження Гетц Грефенер з Інституту астрономії Аргеландера (AIfA) в Університеті Бонна в Німеччині.

– Ймовірно, у Чумацькому Шляху немає навіть півдюжини таких об’єктів, і ми виявили один з них».Спостереження за зіркою.

Грефенер і його колеги зіткнулися з цим явищем, спостерігаючи за Кассиопеей за допомогою інфрачервоного телескопа.

У сузір’ї вони виявили рвану газову туманність, в центрі якої горіла яскрава зірка.

Туманність, здавалося, випромінювала видимого світла, а висвітлювалася тільки інтенсивним інфрачервоним випромінюванням.

Це, а також явна відсутність в туманності водню і гелію, дозволило припустити, що загадкова зірка в центрі була білим карликом – зморщеною кристалічної оболонкою колись могутньої зірки, у якої скінчилося паливо.

Подальші спостереження показали, що зірка сяяла інфрачервоним світлом в 40 000 разів яскравіше, ніж земне сонце, і вивергала сонячні вітри, які розносилися в космосі зі швидкістю близько 58 мільйонів км/год – набагато сильніше, ніж здатний один білий карлик.

Як сформувалася зірка.

Здавалося, щось пожвавило мертву зірку.

Команда провела кілька симуляцій і виявила, що всі дивовижні властивості зірки – в тому числі її винятковий вітер – можуть пояснюватися злиттям двох білих карликів.

«Ми припускаємо, що два білих карлика сформувалися там в безпосередній близькості багато мільярдів років тому, – говорить співавтор дослідження Норберт Лангер, також з AIfA.

– «Вони кружляли навколо один одного, створюючи викривлення простору-часу, які називаються гравітаційними хвилями».Створюючи ці хвилі, мертві зірки поступово втрачали енергію і зміщувалися все ближче і ближче один до одного.

Зрештою, як припустили дослідники, карлики зіткнулися, злившись в одну зірку з досить великою масою і знову почали виробляти важкі елементи.

Дві мертві зірки відродилися як один білий карлик.

Однак через кілька тисяч років зірка, ймовірно, знову стане порожньою і в кінцевому підсумку зруйнується під дією власної сили тяжіння.

Читайте також: Врятувати людство: з далекого 3300 року прибув чоловік з нерадісними новинами.