КСУ визнав неконституційними окремі положення закону про НКРЕКП
КСУ визнав неконституційними окремі положення закону про НКРЕКП

КСУ визнав неконституційними окремі положення закону про НКРЕКП

КСУ визнав неконституційними окремі положення Закону України "Про Національну комісію,.

що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг".

Про це повідомляє прес-служба суду.

Як повідомляється, у Рішенні КСУ констатував, що утворення постійно діючого незалежного державного колегіального органу, який за функціональним призначенням, сферою діяльності, повноваженнями має ознаки центрального органу виконавчої влади, але не підпорядковується Кабінету Міністрів України і не належить до системи органів виконавчої влади, не узгоджується з Конституцією України.

У Рішенні КСУ наголосив на тому, що повноваження Президента України та Верховної Ради України визначаються виключно Основним Законом України і не можуть бути розширені законом або іншим нормативно-правовим актом.

При цьому Основний Закон України не наділяє Верховну Раду України правом визначати у своїх актах повноваження парламенту і глави держави виходячи за межі тих, що встановлені конституційними нормами.

Зазначається, що повноваження глави держави та єдиного органу законодавчої влади в Україні щодо формування конкурсної комісії, як і право Президента України призначати членів Комісії та достроково припиняти їхні повноваження, Конституцією України не передбачені.

Вказані повноваження, закріплені Законом, виходять за межі конституційної компетенції парламенту і глави держави.

Разом з тим, повноваження Кабінету Міністрів України, на відміну від повноважень Верховної Ради України і Президента України, можуть визначатись не лише Конституцією України, а й законами України.

При цьому будь-яке повноваження Кабінету Міністрів України або іншого органу виконавчої влади не може визначатися законом усупереч конституційним приписам.

"Зважаючи на те, що визнання неконституційними окремих положень Закону матиме правовим наслідком істотні прогалини у законодавстві стосовно порядку організації діяльності Комісії, що може унеможливити її функціонування та виконання нею завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, КСУ визнав за потрібне відтермінувати втрату чинності відповідними положеннями Закону для приведення чинного законодавства у цій частині у відповідність до вимог Конституції України", - додали у прес-службі суду.

22 вересня 2016 року Верховна Рада прийняла закон "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг", яким було передбачено, що НКРЕКП є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, членів якого призначає і звільняє президент.

діяльність НКРЭКУ в період президентства Порошенко була пов'язана з багатьма скандалами.

Її звинувачували у прийнятті рішень в інтересах тодішнього президента, його оточення і певних олігархічних груп, зокрема мова йде про введення формули "Роттердам+" (затверджена НКРЕКП в березні 2016 р.), яка дозволяла "викачувати" кошти з держбюджету і призвела до підвищення тарифів для населення і промисловості.

Справа про неконституційність закону про НКРЕКП перебувало на розгляді КС з 2017 року.

Протягом 2018-2019 роках, коли головою КС був Станіслав Шевчук, розгляд цієї справи було фактично заблоковано.

Багато хто вважали, що таким чином КС підіграє президентові Порошенко.

Ряд суддів КС відкрито звинуватили тодішнього главу КС Шевчука у маніпулюванні розглядом цієї справи.

14 травня Конституційний суд уволил Шевчука з посади судді КС за грубі і систематичні порушення Конституції і законів.

Источник материала
Поделиться сюжетом