МЗС Ірану запевнив у продовженні співпраці з Україною щодо розслідування збиття літака біля Тегерана
Міністр закордонних справ Ірану Мохаммад Джавад Заріф підтвердив готовність Ісламської Республіки Іран співпрацювати з Україною у рамках розлідування збиття 8 січня пасажирського літака МАУ біля Тегарана "з метою розгляду справи та досягнення правового врегулювання цього питання".
Про це йдеться в повідомленні МЗС Ірану.
Заріф взяв участь у зустрічі міністрів закордонних справ країн, громадяни яких загинули, в рамках Мюнхенської безпекової конференції в суботу, 15 лютого.
"На зустрічі міністр закордонних справ Заріф обмінявся думками щодо способу здійснення правових та технічних аспектів інциденту, наголосив на відповідальній поведінці Ірану у вирішенні цієї справи та наголосив на необхідності уникати політизації цього питання", - зазначили в МЗС Ірану.
У МЗС України повідомили, що це була друга зустріч з метою забезпечення прогресу в роботі щодо реалізації рамкових умов співробітництва з Іраном.
У ній взяли участь представники України, Канади, Швеції, Афганістану та Великої Британії як учасники Міжнародної групи з координації допомоги жертвам катастрофи літака рейсу PS752.
Перша зустріч відбулася 16 січня в Лондоні.
Міністру закордонних справ Ірану вручили лист, в якому повторно наголосили на необхідності забезпечення завершення розслідування, притягнення до відповідальності винуватців, прозорості та забезпечення правосуддя для родин та близьких жертв трагедії.
Під час розмови із Заріфом міністри наполягали на тому, щоб Іран продовжував здійснювати всі необхідні активні кроки для вирішення багатьох важливих питань щодо встановлення причин та відповідальності за збитий літак.
Міністри закликали Іран до прозорого та ретельного розслідування відповідно до стандартів та процедур Міжнародної організації цивільної авіації (ICAO).
Також міністри вимагають своєчасну та справедливу компенсацію, співмірну із попередніми подібними трагічними випадками.
Іран має завершити ретельне і прозоре кримінальне розслідування збиття літака PS752.
Міжнародна група з координації допомоги жертвам катастрофи літака також обговорила необхідність покращення авіаційної безпеки та авіаперельотів над зонами конфліктів та в прилеглих до них районах.
На борту перебували 167 пасажирів і 9 членів екіпажу, ніхто не вижив.
Увесь екіпаж, а також два пасажири були громадянами України.
Відомо, що на рейс зареєструвалося 169 пасажирів, втім, двоє людей так і не сіли на борт літака.
Наступного дня до Ірану вирушив борт авіації ЗСУ із 45 фахівцями різних галузей, які були залучені до з’ясування обставин катастрофи літака авіакомпанії МАУ.
На час встановлення обставин авікатастрофи всі українські авіакомпанії тимчасово припинять польоти у повітряному просторі Ірану та Іраку.
Від самого початку іранці заявили про те, що причиною авіакатастрофи стала технічна несправність літака.
Однак вже увечері 9 січня одразу кілька провідних американських видань і телеканалів повідомили про те, що Boeing 737-800 "Міжнародних авіаліній України" був помилково збитий Іраном одразу після зльоту з аеропорту Тегерана.
З'явилися фото уламків ракет, якими могли збити літак, а також відео моменту трагедії.
Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо та прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон із посиланням на дані розвідок та союзників країн повідомили, що літак був збитий іранською ракетою земля-повітря.
Президент США Дональд Трамп назвав катастофу літака "підозрілою".
Глава Білого дому, вважає, що літак міг розбитися не через технічну несправність, а через те, що "хтось на тому боці міг припуститися помилки".
Уранці 11 січня Іран офіційно заявив, що ракета "земля-повітря" збила літак МАУ.
В офіційній заяві йдеться про те, що трагедія сталася через "людський фактор".
Літак помилково сприйняли за ворожий об'єкт після того, як він повернув у бік військового центру Корпусу вартових Ісламської революції.
За кілька годин до катастрофи іранські військові обстріляли дві військові бази США на території Іраку.
Усі головні тексти про те, що передувало авіакатастрофі, як усе сталося, що про це говорили в Ірані, Україна та західних країнах та чому сталася трагедія можна прочитати за посиланням.