Розпочата реформа Служби безпеки України враховує сучасні вимоги до безпеки, кращі стандарти західних спецслужб та унікальний досвід, набутий за період гібридної війни проти РФ.
Таку думку висловив заступник керівника з питань реформування СБУ Сергій Пунь у своїй статті для вітчизняних ЗМІ.
«Насправді єдиних регламентів і директив, а тим більше стандартів ЄС щодо спецслужб, не існує.
Ми з повагою ставимось до досвіду наших колег, активно його вивчаємо.
Однак кожна країна шукає свій варіант облаштування системи безпеки.
Тож законопроєкт, поданий президентом, – це спроба поєднати кращий світовий досвід та українські традиції у сфері безпеки», – зазначив Сергій Пунь.
Заступник керівника з питань реформування СБУ підкреслив, що коли у країні шостий рік триває війна, безпекові експерименти недоречні.
Відтак реформа СБУ має на меті не розширити повноваження, а підвищити ефективність її роботи.
Це необхідно для захисту держави та громадян, коли світ протидіє невідомим досі загрозам.
Одним з викликів нового рівня Сергій Пунь назвав пандемію коронавірусу.
«Це, звісно, не причина для паніки, але виклик для держав і їхніх спецслужб.
Він тільки підкреслює – світ вже змінився.
І сфера безпеки повинна швидко адаптуватися до нових умов», - наголосив він.
Пріоритетними у діяльності СБУ стануть характерні для спеціальної служби контррозвідка, боротьба з тероризмом, кібербезпека і захист державної таємниці.
Окремо Сергій Пунь звернув увагу на деяку нелогічність заяв окремих експертів: з одного боку вони вимагають максимально обмежити повноваження Служби щодо протидії економічній злочинності, а з іншого – більш жорстких дій від СБУ.
За нинішніх умов, наприклад, – протидії контрабанді медичних товарів.
«І ми, звісно, реагуємо – тільки нещодавно виявили 80 тисяч респіраторів на 3,4 мільйона гривень та 40 тисяч медичних халатів на майже 1,3 мільйона гривень.
Та й партії підроблених тестів заблокували.
Але ж виникає логічне запитання: як ефективно протидіяти схожим випадкам у майбутньому, якщо Службу позбавлять цих повноважень? Кому їх передадуть? Та чи матиме це результат?», - пише Сергій Пунь.
Він містить системні нововведення, які дозволять українській спецслужбі перейти на якісно інший формат у своїй діяльності.
Голова Служби Іван Баканов висловив сподівання, що Верховна Рада розгляне законопроєкт найближчим часом як невідкладний.