Великдень-2020: Історія та традиції свята
Великдень-2020: Історія та традиції свята

Великдень-2020: Історія та традиції свята

Найголовніше церковне свято, день Воскресіння Христового – Великдень, цьогоріч християни східного обряду відзначають 19 квітня.

Дата Великодня

Щороку дата святкування змінюється. Обчислюється вона за місячно-сонячним календарем за допрмогою спеціальної таблиці – Олександрійської пасхалії.

Свято традиційно припадає на неділю, після весняного рівнодення. Також його не можна відзначати раніше єврейського свята Песах, оскільки, згідно з писанням, Ісус був розп'ятий після нього.

Діапазон святкування Воскресіння Христового в різні роки може бути від 4 квітня по 8 травня. Від дати Великодня залежать всі інші перехідні церковні свята.

Православні і католики відзначають Великдень в різні дні, адже ці церкви ведуть літочислення за різними календарями. У 2020 році католики святкують тижнем раніше – 12 квітня.

Історія свята

Прообразом християнської Пасхи стала старозавітна Пасха, яка відзначалася в пам'ять про вихід єврейського народу з 400-річного рабства єгипетського. 

Свято отримало назву Песах і стало символом того, що Ангел смерті минув єврейські будинки, знищуючи первенців Єгипту.

У Новому завіті назва свята набула нового тлумачення – звільнення від рабства гріха через смерть і воскресіння Ісуса. Син Божий приніс себе в жертву і тим самим зайняв місце старозавітного пасхального агнця.

За переказами, після того, як Ісус Христос помер, його тіло перенесли в печеру і завалили вхід величезним каменем.

Через день туди прийшли жінки, щоб возлити на його тіло миро, але побачили, що печера порожня. На землі лежала тільки пелена, в яку було загорнуто тіло Христа.

Ангел, який з'явився в печері, сказав, що Христос воскрес з мертвих.

Символи Великодня

Пасхальне яйце – один з найдавніших символів зароджується і вічно оновлюється життя, а також воскресіння Христа.

За переказами, перше пасхальне яйце подарувала Марія Магдалина римському імператору Тиберію.

Вона прийшла в палац, щоб повідомити добру новину, але імператор не повірив у воскресіння Ісуса Христа і сказав, що це рівнозначно тому, що біле яйце раптом стане червоним. Після цих слів яйце дійсно набуло червоний колір символізує кров Ісуса, пролиту на хресті.

Так з'явилася традиція фарбувати яйця до Великодня, які прийнято називати крашанками. Таке яйце є талісманом і оберегом роду.

Агнець Божий – символ великої жертви Христа за людство. В Західній Європі його часто зображують на великодніх листівках: ягня, хрест і напис на латині — Agnus Dei (Агнець Божий). В Україні ж випікають фігурку ягняти з тіста і нею прикрашають святковий стіл.

Паски   поряд з яйцями чи не основні символи свята. Вважається, що прообразом пасок став артос — хліб, який освячується і в перший день великого торжества кладеться до церкви на аналой.

Паски означають, що в будинку, де вони стоять на столі, завжди відкриті двері для Ісуса.

Благодатний вогонь - символізує "Світ Божий, просвітницький всі народи" після воскресіння Ісуса Христа.

У православних храмах чекають його з Храму Гробу Господнього (Ізраїль). У разі успішного прибуття благодатного вогню з Єрусалима священики урочисто розносять його по всіх церквах. Християни тут же запалюють від нього свої свічки.

Пасхальне деревце - символізує Дерево Життя, Дерево Пізнання Добра і Зла, що стоять в раю.

В Україні його традиційно роблять з гілок верби, які прикрашають різнокольоровими стрічками, крашанками та писанками (яйцями з візерунками) і пір'ям птахів.

Традиції та звичаї

Пасхальна служба. Спати в ніч на Великодню неділю не прийнято, потрібно йти на церковну службу – вона сама урочиста у році.

З вечора служиться Полуношниця, після – Пасхальна утреня. У церкві та біля неї відбувається освячення всього, що християни принесли у великодніх кошиках.

Христосування. В кінці утрені віруючі вітають один одного, кажучи "Христос воскрес!" і відповідаючи "Воістину воскрес!".

Так прийнято вітати один одного і всі наступні 40 днів після Великодня до Вознесіння.

Пасхальна трапеза. Після освячення паски сім'я у повному складі повинна зібратися за святковим столом, щоб триматися разом протягом усього року. Розговлятися потрібно великоднем або яйцем, хоча наші предки розговлялися навіть хріном, щоб зуби не боліли.

Навіть крихти паски, які впали на землю, не можна викидати у сміття: тільки закопати в землю (на ділянці, де рідко буває осіб), спалити у вогнищі, або викинути в проточну воду (не в каналізацію).

Теги по теме
Пасха
Источник материала
loader
loader