Мер Івано-Франківська Руслан Марцінків доручив вивезти людей ромської національності з міста до Закарпатської області. В результаті правозахисники заявили, що висловлювання мєра можуть призвести до розпалювання ненависті, а правоохоронці відкрили кримінальне провадження щодо Марцінківа.
Пізніше мер Івано-Франківська вибачився за свої висловлювання і пояснив, що вивезти з міста планували певних людей, які порушували карантин, приставали до людей і вимагали гроші. Але про все по порядку.
Що сталося?
22 квітня на щотижневій оперативній нараді Марцінків заявив, що людей ромської національності мають вивезти з Івано-Франківська до Закарпатської області. Він зазначав, що влада вже виділяла для цих потреб транспорт, але роми залишилися в місті.
Начальник міського управління з питань надзвичайних ситуацій Ігор Влізло повідомляв, що 12 осіб відмовилися їхати.
"Що значить відмовилися? А чому не запакували? Є поліція. До наступного вівторка ви повинні вирішити цю проблему. Ми вам автобус дали. Поліція просила дати автобус - дали. Чому не запакували і не вивезли?" - поцікавився мер міста.
На оперативній нараді прозвучала інформація, що правоохоронці вивезли з Івано-Франківська десять осіб ромської національності та на кордоні передали їх закарпатській поліції.
Після чого Марцінків заявив, що треба зробити другу ходку.
Реакція на те, що трапилося
Така ситуація не залишилася без уваги правозахисників, правоохоронців і навіть американського посольства.
Так, директор міжнародної правозахисної організації Amnesty International в Україні Оксана Покальчук заявила, що висловлювання Марцінківа можуть призвести до розпалювання ненависті.
"Висловлювання пана Марцінківа мають ознаки мови ворожнечі і можуть призвести до розпалювання ненависті щодо окремих груп населення, особливо зараз, у часи невизначеності та соціального напруження. Крім того, озвучені вказівки міського голови про необхідність вивезти представників ромської громади міста безпосередньо порушують права осіб на свободу пересування і вільний вибір місця проживання, закріплені в українському законодавстві", - йдеться в повідомленні.
У посольстві США в Україні висловили стурбованість щодо дискримінації ромів.
"Ми глибоко стурбовані повідомленнями про дискримінацію та утиск ромів з боку міського голови Івано-Франківська. Ми закликаємо українських чиновників виступити проти нетерпимості та забезпечити захист прав людини", - заявили в посольстві.
Ми глибоко стурбовані повідомленнями про дискримінацію та утиски ромів з боку міського голови Івано-Франківська. Ми закликаємо українських посадовців виступити проти нетерпимості та забезпечити захист прав людини.
— U.S. Embassy Kyiv (@USEmbassyKyiv) April 22, 2020
У МВС України засудили заклик мера Івано-Франківська Руслана Марцінківа вивезти ромів з міста, а Нацполіція відкрила кримінальне провадження.
"За фактом заклику до примусового переміщення людей в Івано-Франківську Нацполіцією розпочато кримінальне провадження за ст. 161 КК україни (порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками)", - йдеться в повідомленні МВС у Facebook.
"Неприпустимо ділити наших громадян за етнічною ознакою. Міський голова не має права і не буде давати незаконні вказівки поліції щодо поводження з особами різних національностей. Перед законом усі рівні!
Міністерство внутрішніх справ нагадує Руслану Марцінківу, що згадані ним особи ромської національності - є такими ж громадянами держави Україна, як і сам мер", - додали в МВС.
У той же час міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков назвав позицію міського голови Івано-Франківська неприпустимою.
"Національна поліція - не каральна машина, пане голово, Україна - не "совок", Франківськ - не князівство!" - повідомив Аваков.
За фактом заклику до примусового переміщення людей в Івано-Франківську Нацполіцією розпочато кримінальне провадження за ст. 161 ККУ. Позиція міського голови є неприпустимою! Національна поліція – не каральна машина, пане Голово, Україна – не "совок", Франківськ – не князівство!
— Arsen Avakov (@AvakovArsen) April 22, 2020
Позиція мера Івано-Франківська
Пізніше Руслан Марцінків заявив, що мав на увазі конкретних осіб ромської національності, які не є жителями міста і порушували карантин.
"Низка осіб ромської національності в Івано-Франківську порушували карантин: жили в нашому привокзальному сквері, приставали до людей і вимагали гроші, не дотримувалися дистанції і не мали жодних масок. Неодноразово були звернення в поліцію, на гарячу лінію міськвиконкому. І коли, скажімо, була проведена така робота, самі жителі, які прописані в Свалявському та Іршавському районі Закарпаття, висловили бажання, щоб їм допомогли повернутися додому, оскільки немає громадського транспорту", - зазначив Марцінків.
Він додав, що міська влада сприяла тому, щоб надати транспорт, і люди, які нібито порушили карантин, поїхали додому.
"На жаль, частина осіб, які порушили карантин, і далі жили в сквері, хоча це громадське місце і там не те що жити, але і гуляти не можна. Більше того, ми просили, щоб люди, яким ніде жити, були в спеціальному центрі на вулиці Млинарській, де вони можуть знаходитись, спати, там є медики, там є харчування, ми проводимо експрес-тестування на коронавірус цих людей, які не мають місця проживання. І ми їм (ромам) пропонували, тому що люди буди збентежені", - стверджував міський голова Івано-Франківська.
При цьому Марцінків заявив, що офіційного доручення вивозити або штрафувати порушників не давав, бо не має таких повноважень. А його вчорашнє звернення носила лише рекомендаційний характер.
"Сьогодні у Франківську проживає близько тисячі ромів, які мають прописку в місті. Ніяких проблем з ними немає. У мене є претензія тільки до 20 конкретним особам, що порушують карантин", - підсумував Марцінків.
Що у підсумку
Мер Івано-Франківська вибачився перед ромами за свої дискримінаційні висловлювання.
"Можливо, я десь емоційно сказав, тому що нарада була присвячена подоланню коронавіруса і у нас за вихідні було 6 летальних випадків, це дуже багато. І я просто десь, можливо, емоційно висловився, але я вважаю, що якщо сьогодні ми всі - українці, американці, поляки, представники інших народів - дотримуємося карантину, то не можна не дотримуватися карантин, якщо ти представник іншої національності. Тому мова йшла про конкретних осіб - близько 20 ромів, які не є жителями Франківська та систематично порушували карантин. Але я не стримав емоцій, тому прошу вибачення, я не мав на увазі всю націю", - повідомив Марцінків.
Нагадаємо, що в 2019 році в різних областях України сталася серія нападів на табори ромів. Спочатку ромів змусили покинути табір на Лисій горі в Києві, а також спалили їхні намети і речі. Пізніше нападу на табори також відбулися в смт Рудне під Львовом і в селищі Велика Березовиця під Тернополем. А23 червня таборі ромів під Львовом стався напад, в внаслідок якого загинув 24-річний ром із Закарпатської області. Ще чотири людини — двоє 19-річних юнаків, 30-річна жінка та 10-річна дитина були поранені.