Який день
Сьогодні День української писемності та мови, яке щороку святкують в Україні 9 листопада. Встановлено 9 листопада 1997 року, коли президент України Леонід Кучма на підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства видав Указ № 1241/97 "Про День української писемності та мови". В Указі зазначено: "Установити в Україні День української писемності та мови, який святкувати щорічно 9 листопада в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора-Літописця". Цього дня на Українському радіо традиційно відбувається радіодиктант національної єдності. Цю акцію започатковано 2000 року. Відтоді щороку всі охочі можуть взяти участь у написанні радіодиктанту та не так з'ясувати, чи добре знають українську мову, як продемонструвати єдність з усіма, хто любить і шанує українське слово.
Також сьогодні Всеукраїнський день працівників культури та аматорів народного мистецтва. Раніше Всеукраїнський день працівників культури і аматорів народного мистецтва святкувався в Україні 23 березня. Від 2013 року, згідно з Указом президента України, дату встановили 9 листопада.
9 листопада у світі святкують День книги рекордів Гіннеса. Книгу рекордів створив британський інженер і власник пивоварні Г’ю Бівер. У листопаді 1951 року він вирушив з друзями на полювання. Увечері в барі між чоловіками зав’язалася суперечка, який із диких птахів найшвидший. Чоловіки переглянули кілька різних довідників, але відповіді не знайшли. Тоді Бівер вирішив створити книгу, в якій будуть зібрані всі рекорди. Назвав він її на честь своєї пивоварні. Сьогодні книга рекордів Гіннеса має найбільший тираж з усіх книжок, захищених авторським правом.
Сьогодні Міжнародний день боротьби проти фашизму, расизму і антисемітизму. В ніч проти 10 листопада 1938 року почався масовий єврейський погром у Німеччині, що отримав назву "Кришталевої ночі". "Кришталева ніч", або "Ніч розбитих вітрин" 1938 року поклала початок Голокосту — масовому насильству стосовно єврейського народу, яке призвело до загибелі близько 6 мільйонів євреїв.
"Ми обираємо майбутнє без радіації!" — під таким гаслом щорічно 9 листопада в світі відбувається Міжнародний день антиядерних акцій.
Екологи та інші небайдужі громадяни влаштовують у цей день в різних містах світу пікети, демонстрації й акції протесту проти розвитку атомної енергетики і за підвищення її безпеки. Також вони організовують антиядерні табори близько небезпечних об'єктів і встановлюють знаки, що інформують громадян про небезпеку, в місцях з підвищеним радіоактивним фоном.
9 листопада — особлива дата в історії Німеччини ХХ століття, її ще називають Доленосний день (нім. Schicksalstag). Цей термін став вживатися істориками й журналістами після Другої світової війни, але особливо популярним став після подій 1989 року, що поклали початок об'єднанню Німеччини.
9 листопада сталося кілька знаменних для Німеччини подій: 1918 року кайзер Вільгельм II зрікся трону, через 5 років було придушено знаменитий "Пивний путч" у Мюнхені, який влаштував Адольф Гітлер, ще через 15 років націонал-соціалісти організували єврейські погроми – "Кришталеву ніч", а 1989 року відбулося падіння Берлінського муру.
Яке православне свято
Сьогодні, 9 листопада, у православній церкві вшановують пам'ять Нестора-Літописця, який прославився своїми літописами. Крім того, Нестор був ченцем Києво-Печерської лаври, і саме його перу належить "Повість временних літ", в якій Нестор докладно описав життя і діяння перших князів. Вчені говорять про те, що саме Нестор-Літописець був сучасником апостолів і багатьох святих, які відомі в християнській церкві.
Які традиції на свято
9 листопада – переддень святої Параскеви, християнської великомучениці, що жила в ІІІ столітті в Малій Азії. На Русі в цей день давали обітниці, тобто обіцянку щось зробити. Селянки часто давали обітницю за одну ніч виткати пелену для ікони Діви Марії. Якщо обітницю виконати, то можна загадати бажання, яке обов’язково здійсниться, а також можна просити здоров’я рідним і близьким.
Іменини: Андрій, Капітоліна, Марк, Нестор.
Що не можна робити
- Не можна ігнорувати близьких.
- Заборонено лихословити сьогодні.
- Не варто забувати про сімейний бюджет і витрачати кошти.
Що можна робити 9 листопада
- Якщо цього дня дати обіцянку і виконати її, то все погане залишиться в минулому.
- Якщо хтось із близьких людей захворів, потрібно дати обітницю, виконати її, і дуже скоро людина одужає
Що сталося цього дня
1799 — переворот 18 брюмера привів Наполеона до влади у Французькій республіці.
1867 — в Японії сьоґун Токуґава Йосінобу повернув державну влади імператору.
1906 — у Російській імперії почалася земельна реформа Столипіна.
1882 — в Єлисаветграді з п’єсою "Наталка-Полтавка" дебютував український театр Марка Кропивницького.
1907 — британський король Едуард VII отримав у подарунок найбільший діамант у світі.
1918 — на руїнах Австро-Угорщини проголосили Австрійську Республіку.
1918 — у Львові створили виконавчий орган ЗУНР (з 13 листопада 1918 року — Державний Секретаріат).
1938 — у Хусті для організації оборони Карпатської України утворили напіввійськову організацію "Карпатська Січ"
1938 — у Третьому Рейху відбулися масові погроми євреїв — "Кришталева ніч".
1947 — команда "Динамо" (Київ) перемогла "Харчовик" (Одеса) з рахунком 5:1 і здобула Кубок УРСР з футболу 1947 року.
1956 — Президія Верховної Ради СРСР ухвалила указ "Про заборону колишнім очільникам й активним учасникам українського націоналістичного підпілля, які були засуджені й відбували покарання, повертатися в західні області УРСР".
1956 — на знак протесту проти вступу радянських військ до Угорської Народної Республіки французький філософ і письменник Ж.-П.Сартр вийшов з Французької компартії.
1961 — місто Сталіне дістало назву Донецьк.
1962 — Президія Верховної Ради СРСР ухвалила постанову про перейменування міста Станіслав на Івано-Франківськ, а Станіславської області — на Івано-Франківську область.
1976 — у Києві створили Українську громадську групу сприяння виконанню Гельсінських угод.
1989 — почалося руйнування Берлінської стіни.
1991 — генерала Джохара Дудаєва обрано першим президентом Ічкерії.
1995 — Північна Македонія та Україна прийняті до Ради Європи.
1997 — в Україні вперше святкують День української писемності та мови.
Народні прикмети на 9 листопада
- Якщо протягом декількох днів сильний вітер дме в одному напрямку, то будуть опади.
- Якщо на деревах іній, то скоро буде мороз.
- Вранці туман – до відлиги.
- Якщо сніг випав на сиру землю, чекайте ранньої весни і багато пролісків.
- Якщо гусак на воду виходить і довго плаває, то похолодає нескоро.
Нагадаємо, що пророкують зірки 9 листопада. Гороскоп для всіх знаків.
- Автор:
- Ірина Денисова