Аварійна допомога: в “Укренерго” повідомили для чого вдаються для експорту електроенергії з Білорусі
КИЇВ. 10 лютого. УНН. Протягом 2 лютого 2021 року Україна була змушена вдаватися до аварійного експорту електроенергії з Білорусі, про це УНН повідомляє з посиланням на інформацію “Укренерго”.
Деталі
У вівторок, 2 лютого з 09:00 до 20:00 годин було активовано аварійну допомогу від енергосистеми Білорусі загальним обсягом 6,6 млн кВт·год для покриття дефіциту електроенергії в ОЕС України. Аварійна допомога застосовується виключно у разі відсутності інших можливостей для покриття додаткового навантаження та збалансування енергосистеми в рамках відповідних договорів із операторами системи передачі суміжних енергосистем.
Необхідність активації аварійної допомоги, як пояснили в “Укрнерго”, зумовлена тим, що наразі через ремонти енергоблоки АЕС працюють в обмеженому складі (поточне сумарне навантаження 9,6 ГВт при необхідному 11-12 ГВт), а велика кількість блоків ТЕС знаходяться в аварійному ремонті або відключені через відсутність палива.
Ситуація ускладнювалася ще й тим, що 2 лютого аварійно відключилися блок № 1 Запорізької ТЕС о 00:38 та № 9 Курахівської ТЕС о 15:28. Загалом, на ранок 3 лютого в аварійному ремонті перебували 18 блоків сумарною потужністю 6,45 ГВт, що стало причиною історичного мінімуму генеруючого складу в осінньо-зимовий період.
Також для проходження цього складного періоду “Укренерго” було збільшено виробництво генерації на ГЕС та ГАЕС (+94% до прогнозного обсягу 1-2 лютого).
При цьому протягом дня споживання частково покривалося за рахунок комерційного імпорту. У торговій зоні ОЕС України — 10 млн кВт·год з Білорусі та 1 млн кВт·год з Росії, в “острові Бурштинської ТЕС” — 45 тис. кВт·год з Угорщини, 5,6 млн кВт·год зі Словаччини, 30 тис. кВт·год з Румунії.
Що спричинило необхідність аварійного експорту
3 лютого Запорізька ТЕС повністю відключилася від енергосистеми . Тоді причиною назвали замикання на підстанції “Луч” Запоріжжяобленерго. Через аварію в Енергодарі і Дніпрорудному зникали світло і вода. Внаслідок повного розвантаження Запорізької ТЕС в ОЕС України з’явився дефіцит потужності 750 МВт, який диспетчери Укренерго, як повідомлялося, компенсували за рахунок збільшення виробництва електроенергії на гідроелектростанціях (ГЕС та ГАЕС).
Днями було повідомлено, що ще у двох областях аварійно зупинились енергоблоки ТЕС.
Це відбувається на тлі кризової ситуації з поставками вугілля на ТЕС і “тарифної кризи”.
Нестача вугілля
Ситуація із запасами вугілля на складах ТЕС залишається критичною. Зокрема, станом на 8 лютого, запаси вугілля на ТЕС (всіх марок) з початку листопада 2020 року зменшилися у 6,5 рази до 384,4 тис. тонн (у період з 25 по 31 січня цей показник становив 436,8 тис тонн), із них газового вугілля — в 8,9 рази до 240 тис тонн, антрацитового — в 2,5 рази до 144,4 тис. тонн. Зазначимо, що вугілля на складах ТЕС на 43% менше мінімально необхідних запасів.
При цьому, близько 49% запасів вугілля (188 тис. тонн) зосереджено лише на двох ТЕС — Луганській та Слов’янській.
На кінець тижня, в порівнянні з початком, запаси газового вугілля на ТЕС зменшилися на 18% (-52,9 тис. тонн), тоді як антрацитового практично не змінилися (+0,5 тис. тонн).