КИЇВ. 16 березня. УНН. Сполучені Штати намагалися перешкодити купівлі Бразилією російської вакцини від нового коронавірусу “Супутник V” в рамках загальних зусиль Вашингтона з протидії “поганому впливу” на держави Північної та Південної Америки. Про це свідчить доповідь Міністерства охорони здоров’я і соціальних служб США за 2020 рік, оприлюднена за підписом колишнього глави МОЗ США Алекса Азара, пише УНН.
Деталі
З цього документа випливає, що в прагненні Росії надати допомогу бразильському народові у боротьбі з небезпечним захворюванням в Вашингтоні побачили бажання Москви посилити свій вплив у регіоні і тим самим завдати шкоди безпеці Сполучених Штатів. У тих же намірах, судячи з доповіді, Вашингтон підозрював Кубу і Венесуелу, від співпраці з якими він також застерігав країни регіону.
“OGA (Office of Global Affairs, управління з міжнародних справ при МОЗ США) використовувало дипломатичні відносини в регіоні країн (Північної і Південної) Америки для ослаблення впливу (деяких) країн, включаючи Кубу, Венесуелу і Росію, які працюють над тим, щоб посилити свій вплив в регіоні і завдати шкоду безпеці США, — йдеться в підрозділі доповіді „Протидія поганому впливу в країнах (Північної і Південної) Америки“. — OGA координувало свої зусилля з урядовими агентствами США для зміцнення дипломатичних зв’язків і надання технічного і гуманітарного сприяння з тим, щоб переконати країни цього регіону відмовитися від прийняття допомоги від цих держав, які виношують недобрі наміри”.
Як приклад таких зусиль в доповіді, зокрема, наводиться “використання аташе-офісу OGA для того, щоб переконати Бразилію відмовитися від російської вакцини від COVID-19”.
Реакція Москви
16 березня журналісти запитали прес-секретаря президента РФ Дмитра Пєскова, чи не збирається Росія опротестувати дії США. Він уникнув прямого засудження американської сторони.
“Ви знаєте, у нас є попит, і ми працюємо над задоволенням попиту. А вже напевно кожна країна, яка потребує вакцини, повинна сама із зовнішнім тиском розбиратися і приймати рішення. Йдеться про зовнішній тиск або про життя власних громадян”, — сказав у відповідь він.
Пєсков додав, що Росія виступає “категорично проти політизації ситуації з вакцинами”. “Ми вважаємо, що всіх вакцин має бути якомога більше, з тим, щоб всі країни, включаючи бідні країни, отримали можливість прищепити своє населення. Це єдиний спосіб зупинити пандемію”, — сказав він.
При цьому представник Кремля зазначив, що масштаб зовнішнього тиску у багатьох країнах “досить безпрецедентний, жорсткий, позбавлений якихось дипломатичних еківоків”. Конкретизувати, які саме країни він має на увазі, Пєсков відмовився.
Контекст
12 березня пресслужба МОЗ Бразилії повідомила про підписання контракту на купівлю російської вакцини від коронавірусу “Супутник V”. Препарат, як очікується, буде поставлений трьома партіями в квітні, травні і червні.
O @minsaude assinou hoje (12) contrato para receber 10 milhões de doses da vacina Sputnik V, que serão importadas da Rússia pelo laboratório brasileiro União Química . #BrasilImunizado #VacinaBrasil
— Ministério da Saúde (@minsaude) March 12, 2021
Згідно зі статистикою Міністерства охорони здоров’я Бразилії — у країні 11 519 609 випадків захворювання, 279 286 осіб загинули.
За даними ВООЗ — у Бразилії 11 483 370 випадків захворювання, 278 229 осіб загинули.
Увагу на деталь з доповіді (про прохання США) звернули в офіційному Twitter-акаунті російської вакцини “Супутник V”. “Департамент міністерства охорони здоров’я США публічно визнав, що чинив тиск на Бразилію через „Супутника V“. Ми вважаємо, що країни повинні разом працювати над порятунком життів. Намагання підірвати довіру до вакцин неетичні і коштують людських життів”, — йдеться в Twitter “Супутника V”.
US Dep. of Health publicly confirmed that it pressured Brazil against Sputnik V.
— Sputnik V (@sputnikvaccine) March 15, 2 021
We believe countries should work together to save lives. Efforts to undermine the vaccines are unethical and are costing lives.
https://t.co/Ga5i4zvbCt P.48 pic.twitter.com/A6wyKOkc8t