Багатьом Квітка Цісик відома як виконавиця легендарних українських пісень "Верше, мій верше", "Два кольори" і "Я піду в далекі гори". Проте не всім відомо, що насправді співачка народилася у США і прожила там все своє життя, а в Україні була лише один єдиний раз. На іншому континенті вона змогла зробити приголомшливу кар'єру в музичній індустрії, а в Україні про музику Квітки Цісик велика аудиторія дізналася аж в 1990-х.
4 квітня, в день народження Квітки Цісик, ми хочемо розповісти більше про цю неймовірну жінку, чий унікальний голос закарбований в пам'яті мільйонів українців. Сьогодні їй могло би виповнитися 68 років.
Українка вдалечині від України
Квітка Цісик народилася в Нью-Йорку, у родині, яка походила з львівської інтелігенції. Її батьки емігрували в США у 1949 році, коли тікали від радянської влади. В дитинстві Квітка відвідувала "Пласт" — українську скаутську організацію патріотичного спрямування, чиї осередки є в усьому світі. Як і всі пластуни, вона їздила в гірські табори, вивчала українські пісні та звичаї. Таким чином, навіть будучи далеко від України, українська ідентичність змалечку була невід'ємною частиною її особистоті.
Повне ім'я співачки — Квітослава, проте близькі називали її просто Квіткою. Так і з'явився псевдонім для майбутніх українських музичних записів. У США Цісик здобула популярність під іншим псевдонімом — Кейсі, поєднання перших літер її повного імені. З дитинства Квітка Цісик мріяла займатися музикою. Спершу хотіла стати скрипачкою, слідуючи стопам свого батька-музиканта. Пізніше Квітка прагнула стати оперною співачкою, адже володіла дуже рідкісним тембром голосу — колоратурним сопрано.
Існує лише одне інтерв'ю українською мовою, яке в 1992 році у США записав Олександр Горностай — тодішній керівник музичного ансамблю "Червона рута". В ньому співачка розповіла про свій вибір кар'єри: "Я побачила, що можу легко змінювати музичний стиль. Потім я вступила у музичну консерваторію в Нью-Йорку. Навчалася вокалу і думала, що буду оперною співачкою. Але зацікавилась іншим фахом. Це такий "студіо-сингінг". Співання у різних студіях для реклами або для композиторів".
В Україні Квітка Цісик була лише один раз, у 1983 році, коли приїжджала зі своєю мамою до Львова. На той час її пісні були заборонені в Радянському Союзі, а шанувальники могли дістати платівки лише контрабандою. Відтак, давня мрії співачки заспівати на своїй історичній батьківщині лишилася нездійсненною.
Рекламні джингли, пісні з Майклом Джексоном та премія "Оскар"
У юності Квітка Цісик займалася балетом та співала в хорі. Цікаво, що в тому ж хорі співав маленький Майкл Джексон, майбутній король поп-музики. Їхні шляхи перетнулися через багато років ще раз, коли Квітка співала на бек-вокалі Джексона. Пізніше вона також співпрацювала з Квінсі Джонсом — продюсером, який випустив в світ найвідоміші альбоми Майкла Джексона.
Квітка Цісик співала в клубах Нью-Йорка та експериментувала з різними музичними стилями — виконувала джаз, поп, рок. Через якийсь час її помітили американські продюсери та кар'єра стрімко пішла в гору. Цісик стала надзвичайно популярною і почала отримувати пропозиції співпраці в рекламному бізнесі від найбільших рекламних компаній в США. Співачка записувала музику для різноманітних рекламних кампаній і стала однією з найдорожчих виконавиць джинглів. Квітка Цісик працювала з Макдональдс, Пепсі, Кока-Кола, American Airlines, а також з медіа-гігантами ABC, NBC, CBS.
Проте найбільш потужною була співпраця Квітки Цісик з компанією Ford Motor, для якої вона записала популярну пісню Have You Driven a Ford Lately? До самої смерті Цісик залишалася єдиним голосом їхньої автомобільної кампанії. В 1987 році Ford повідомили, що рекламну продукцію Квітки для їхньої кампанії прослухали понад 20 мільярдів слухачів. На той час це був світовий рекорд для соліста.
У 1977 році Квітка Цісик записала саундтрек для фільму You Light Up My Life з однойменною назвою, де також спробувала себе в ролі актриси. Пісня впродовж десяти тижнів очолювала першу позицію на Billboard, була номінована на Греммі, отримала "Оскар" і премію "Золотий Глобус" в категорії "Кращий оригінальна пісня до кінофільму". Через конфлікт з режисером Джозефом Бруксом, ім'я Квітки Цісик не було вказане в титрах, і співачка подала до суду.
Україномовна музика
У 1970 році за участі Квітки Цісик було записано та створено першу вінілову платівку Ivanku, на якій можна почути її голос. Повна назва платівки — "Іванку та інші улюблені пісні молодих українців". Українські народні та популярні пісні були записані разом з оркестром та виконавцями Іреною Біскул і Володимиром Старосольським.
Упродовж 1980-х років Квітка Цісик за власний кошт записала ще два україномовні альбоми — "Квітка" і "Два кольори". Це обійшлося в близко 200 тисяч доларів. В записі альбомів брали участь найкращі музиканти Нью-Йорка, а також рідна сестра співачки Марія.
У 1990 році обидві платівки були номіновані на премію "Греммі" в категорії "Сучасний фольк". Про виконання україномовних пісень Квітка Цісик казала: "Ця збірка пісень є бажанням мого українського серця вплести радісні нитки в розшарпане життям полотно, на якому вишита доля нашого народу".
Дивіться також: Onuka запустила поетичний відеопроєкт. Перша на черзі — Леся Українка!