У соцмережах поширюють фейк про те, що через щеплення від коронавірусу зріс рівень смертності у Великій Британії
У соцмережах поширюють фейк про те, що через щеплення від коронавірусу зріс рівень смертності у Великій Британії

У соцмережах поширюють фейк про те, що через щеплення від коронавірусу зріс рівень смертності у Великій Британії

Насправді перші місяці кампанії вакцинації в країні співпали із місяцями, коли у Великій Британії фіксували рекордний спалах захворюваності.

Антивакцинатор Захар Мілютін опублікував у соцмережах допис про те, що у Великій Британії нібито зросла кількість смертей після початку кампанії з вакцинації проти коронавірусу, адже початок вакцинаційної кампанії збігся по термінам з найвищим рівнем смертності в країні за всю пандемію. На думку автора публікації, пізніше смертність знизилася не через вакцинацію. Однак це неправда, пише VoxCheck.

«Вакцинація від коронавірусу у Великій Британії справді почалася 8 грудня 2020 року. Перший етап вакцинації, за планом британського уряду, передбачав, що до 15 лютого першу дозу вакцини отримають жителі та працівники будинків для людей похилого віку, працівники медичної та соціальної сфер, люди віком 70+ та деякі молодші, якщо вони перебувають у критичному стані, — зазначають фактчекери. — І автор наводить коректну статистику — у наступні місяці (грудень, січень, лютий) фіксували рекордну кількість смертей за час пандемії. Проте хибно пов’язувати це з вакцинацією. По-перше, кількість заражень та смертей збільшувалася поступово ще до початку кампанії з вакцинації. Перший рекордний спалах фіксували ще восени зі значним спадом до початку грудня. Із грудня кількість інфікованих та смертей знову починає поступово зростати».

Фактчекери додають, що пік зимового спалаху у січні пояснюють тим, що в грудні, зокрема на різдвяні свята, Уряд послабив карантинні обмеження, а країною швидко поширився новий штам коронавірусу VOC-20DEC-01.

Також VoxCheck спростовує фейк про те, що ні у Великій Британії, ні в Ізраїлі (лідери серед країн за темпами вакцинації) обмежувальні заходи не допомогли зменшити смертність після початку вакцинації.

«Насправді це не так. У Financial Times порівняли, як карантинні обмеження вплинули на статистику в обох країнах. В Ізраїлі, де понад 80% людей старше 60 років вже отримали дві дози вакцини BioNTech/Pfizer, ввели менш жорсткий локдаун, ніж у Великій Британії. 12 січня обидві країни мали щотижневий показник близько 600 випадків на 100 тисяч населення. До 18 лютого цей показник у Великій Британії спав до 126 випадків, в Ізраїлі — тільки до 300. Випадки госпіталізації та смертей у Великій Британії зменшилися серед різних вікових груп — не тільки тих, які отримали вакцину. Тому більший ефект поки мали обмежувальні заходи, а не вакцинація», — пише VoxCheck.

На думку фактчекерів, також не можна стверджувати, що вакцинація не впливає на захворюваність та смертність, як про це йдеться у дописі.

«Ефективність вакцинації досліджувала урядова організація Публічного здоров’я Англії (Public Health England). Під час когортного дослідження серед медичних працівників виявилося, що ефективність вакцинації проти інфікування становить 72% після введення першої дози та 85% після другої дози. А серед тих, у кого розвивається інфекція, ризик госпіталізації знижується на 35-45% після введення однієї дози вакцини Pfizer/BioNTech чи AstraZeneca», — пояснюють фактчекери.

Источник материала
Поделиться сюжетом