За версією Оксфордського словника "подкасти" стали словом року ще у 2005 році, залишивши позаду "пташиний грип" і "лайфхак". Однак справжній бум подкастів (особливо в Україні) відбувається лише останні кілька років. У велику гонку подкастів включились усі — від великих медіа до нішевих видавців. Тру-крайм розслідування, бізнес-мануали, психотерапевтичні ток-шоу і цілі аудіосеріали — пропозиція на ринку подкастингу зараз багата як ніколи раніше. У всьому цьому різноманітті дуже легко розгубитись, тому ми вибрали для вас 6 найцікавіших українських подкастів про культуру всього — від філософії до урбаністики, які варті вашої уваги та часу.
#культура #література #філософія
Один з головних українських подкастів про культуру від викладачів Києво-Могилянської академії — Володимира Єрмоленка та Тетяни Огаркової. Три сезони подкасту присвячені темам літератури, філософії та мистецтва. Автори аналізують ключові мистецькі напрями і пояснюють, чому релігійний екстаз, зображений як оргазм, та як пов'язані ерос і новий гедонізм, зупиняючись також на ключових постаттях тої чи іншої епохи — від бунтівного Бодлера і аристократичного Пруста до концепій чуттєвості Сьюзан Зонтаг і деконструктивіста Дерріди.
#музика
АШОШ — це не вправляння у музичній критиці, а освітньо-просвітницький подкаст про музику та контексти довкола неї. Автори АШОШ - академічний композитор Олексій Шмурак та саунд-артист Олег Шпудейко, який проміняв IT на музику. У подкасті вони простими словами пояснюють професійні тонкощі, з'ясовують, що не так в сучасній музичній індустрії і куди це все рухається, та разом намагаються знайти відповідь на питання, як все-таки правильно розуміти музику — серцем чи розумом.
Зручноміськбуд
Радіо НВ
#урбаністика #культураміста
Подкаст архітектора та співзасновника організації "Агенти змін" Максима Головка про культуру міста та про все наболіле у міському середовищі — від одвічної боротьби з нелегальними забудовниками до засклених балконів-монстрів. Разом з запрошеними експертами Максим з'ясовує, чого не вистачає українським містам і як зробити їх комфортнішими для жителів. Зокрема, епізоди присвячені поступовій діджиталізації міст, сучасному мистецтву у просторі міста, естетиці радянського модернізму та конфліктам сучасної архітектури.
Вуса Гоголя
#література #книги
Подкаст Вадима Кириленка та Нікіти Рибакова, у якому вони не по-снобськи і з гумором обговорюють визнані тексти світової літератури — від класичного "Фауста" Гете і екзистенційно "нудотного" Сартра до головних романів маскульту — "Сутінок" і "Гри престолів". Новий 5-й сезон подкасту присвячений українській літературі — героями епізодів уже стали Всеволод Нестайко та Валер'ян Підмогильний. "Вуса Гоголя" — це зовсім не подкаст-лекція з літератури, а безпретензійний діалог про прочитане з жартами і фан-фактами, як це буває у компанії друзів.
Музика з історіями
The Ukrainians
#історія #музика
Ностальгійно-експериментальний подкаст з піснями 1960-80-х та історичними примітками на полях — справжня знахідка для любителів олдскулу. Історик та викладач Українського Католицького Університету Ярослав Грицак приміряє на себе роль радіодіджея і тепер вмикає Джона Леннона не лише студентам на лекціях, а й усім охочим поціновувачам доброї музики з минулого.
Як ми кохалися
The Ukrainians
#традиції #історія #етнографія
Яким був секс 200 років тому і наскільки ця тема була табуйована? Дізнаємось завдяки аудіо-екскурсу у минуле українського інтиму від етнологині Ірини Ігнатенко. У традиційній культурі сексуальне життя дозволялось лише після весілля та існував окремий (і абсолютно принизливий) обряд публічної перевірки нареченої на цноту (спойлер: вам би точно не захотілось робити це вперше, поки за дверима чергують родичі). Що чекало на дівчину, яка не прийшла "перевірку на чистоту", якою була народна контрацепція, чому у безплідності звинувачували жінку (навіть, якщо проблема була у чоловіка) і якою була кара за подружню зраду — про все це у подкасті "Як ми кохалися".
Читайте також:Ілюстратор Сергій Майдуков та видавництво IST Publishing презентують книгу про Київ.