У четвер, 1 липня, Верховна Рада ухвалила президентський законопроєкт № 5506 про корінні народи України, який, зкорема, закріплює цей статус за кримськотатарським народом.
Закон підтримали 325 депутатів.
Верховна Рада #Рада9 прийняла в цілому Закон «Про корінні народи України» #ЗП5506 pic.twitter.com/nelYEy3KND
— Верховна Рада України (@verkhovna_rada) July 1, 2021
Зокрема, корінними народами України на території Криму визначаються кримські татари, караїми та кримчаки.
Згідно з документом, корінним народом вважається етнічна меншість, яка сформувалася на території України, є носієм самобутньої культури і при цьому не має власного державного утворення за межами країни.
Корінні народи мають бути захищені від позбавлення ознак етнічної приналежності, їх не можна позбавляти культурних цінностей, виселяти або примусово переміщувати із місць компактного проживання, примусово асимільовувати, а також розпалювати щодо них расову, етнічну чи релігійну ненависть.
Представникам корінних народів гарантують культурні, освітні, мовні та інформаційні права. Закон визначає статус представницьких органів корінних народів і питання міжнародного представництва корінних народів.
Раніше з критикою українського законопроєкту виступив президент РФ Володимир Путін.В законі як корінний народ не згадуються навіть українці, проте Путін закцентував увагу саме на тому, що до корінних народів не віднесли росіян.
«Сам по собі розподіл на корінні, першосортні категорії людей, другосортні і таке інше – це вже точно зовсім нагадує теорію і практику нацистської Німеччини. А як бути людям зі змішаною кров'ю? Сам Зеленський єврей за національністю, я не знаю, у нього, можливо, там, кров намішана. Що робити ось із цими людьми? Їм що зараз, як в нацистській Німеччині будуть міряти черепи, інші частини тіла циркулем і визначати, як там, справжніх арійців і несправжніх?», – розмірковував Путін.
Путін запевнив, що читав законопроєкт Зеленського, і напророкував «виїзд мільйонів росіян» з України.
Говорячи про те, що в українському законопроєкті про корінні народи не згадуються росіяни, Володимир Путін також вдався до маніпулятивних роздумів про історію України.
Важливо, що у самій Росії з 1999 року діє Федеральний закон «Про гарантії прав корінних нечисленних народів РФ», він має схожі положення із українським законопроєктом. Російський закон вважає малими корінними народами народи, «що проживають на територіях традиційного розселення своїх предків, зберігають традиційні спосіб життя, господарську діяльність і промисли, що налічують в Російській Федерації менше 50 тисяч осіб».
Фото: пресслужба Верховної Ради