Платите за тепло, дайте ще і абонплату!
Платите за тепло, дайте ще і абонплату!

Платите за тепло, дайте ще і абонплату!

Комунальники за підсумками першого повноцінного місяця опалювального сезону підсунули громадянам чергову новацію, яка вже спричинила бурхливі реакції. Тепер разом із рахунками за опалення у квитанції буде ще один рядок – абонплата. Її доведеться платити, навіть якщо не маєте жодного стосунку до централізованого опалення. А для мешканців нових будинків з індивідуальними лічильниками вигадали теж нововведення – навіть якщо вони повністю перекриють свої батареї, то отримають рахунок за опалення з так званим мінімальним платежем. Спробуємо розібратися, що нового буде у платіжках.

Плати, навіть якщо не користуєшся

Щойно люди змирилися з абонплатою за газ, як тепер на них чекає новий сюрприз - абонплата за тепло. Нові платіжки вже отримали мешканці Чернівців. Як кажуть експерти у сфері ЖКГ, запровадження абонплати за комунальні послуги передбачено законом №1060, який набув чинності ще 1 травня.

У вересні Антимонопольний комітет заявив, що виставлення споживачам тепла рахунків за методикою №315 містить порушення законодавства. Чекаємо…

– Згідно зі змінами, починаючи від грудня у рахунках на оплату житлово-комунальних послуг структура плати за тепло відображатиметься по-новому, – повідомили у «Чернівцітеплокомуненерго». - У платіжках з’явився рядок з платою за абонентське обслуговування та функціонування систем опалення. Для будинків із індивідуальними лічильниками – мінімальна частина середнього споживання.

Тепловики кажуть, якщо раніше за обслуговування та заміну будинкових лічильників тепла та гарячої води мешканці платили у вигляді внесків, то тепер це включено в абонплату. Її вказуватимуть у платіжці окремими рядками і це відображатиметься щомісяця. Абонплата включає витрати на обслуговування будинкових лічильників тепла, витрати, пов’язані з розподілом та адмініструванням послуг. Максимальний розмір абонплати, встановлений Кабміном для однієї квартири за послугу з постачання теплової енергії становить 33,74 гривні.

Таку абонплату від 1 листопада запровадили і в Чернівцях.

- На підприємстві у нас затверджена калькуляція, яку розроблено відповідно до методики, що надав Кабінет Міністрів. Отже, є розрахунок абонплати для будинків, які оснащені комерційним приладом обліку, і вона становить 21,62 грн, для житлових будинків, в яких відсутній комерційний облік - 11,36 грн, - повідомив директор «Чернівцітеплокомуненерго» Ігор Ніколенко Ігор Ніколенко.

Схоже, що платити чернівчанам щомісяця за опалення доведеться весь рік, а не лише коли ви користуєтесь послугою. Тобто, якщо гріємо воду бойлером і батарея холодна. Інакше кажучи, до абонентів застосовують принцип – плати, навіть якщо послугою не користуєшся.

Чи можна відмовитися від абонплати

Відповідно до законодавства, це можна зробити. Правда, для цього існує низка умов, що на практиці робить відмову від абонплати за ті чи інші послуги неможливим. Так, згідно з чинним законодавством, абонплату не нараховуватимуть лише тим городянам, які не матимуть цієї послуги у всьому будинку. Відмовитись в індивідуальному порядку не вийде. Наприклад, абонплати за гарячу воду не буде у багатоповерхівках у Чернівцях та області, адже мешканці вже й забули що таке цетралізоване постачання гарячої води. У деяких новобудовах є свої котельні, та переважна частина мешканців міста встановила у квартирах електробойлери. Адже, не митися десятиліттями у холодній воді!

Як кажуть експерти, у старому житловому фонді відмовитись від абонплати можна лише всім будинком, обравши колективну форму договору. У цьому разі абонентське обслуговування мереж виконуватиме управитель або інша уповноважена власником особа. Виходить, для цього потрібно створити ОСББ, яке і займатиметься обслуговуванням мереж.

«Індивідуалам» не дадуть заощадити

Погана новина чекає мешканців тих будинків, де є індивідуальні лічильники тепла та люди звикли економити на опаленні. Деякі мешканці з індивідуальним опаленням повністю перекривають батареї та «гріються» від сусідів. Або вимикають опалення, вирушаючи на зимові канікули. Від грудня комунальники обіцяють змінити методику розрахунку – якщо у вас буде надто маленьке споживання, вас попросять доплатити.

– Згідно з методикою №315, у частини клієнтів у квитанції з’явиться рядок з мінімальною часткою оплати за тепло, – кажуть експерти. - Це стосується власників квартир з індивідуальними лічильниками, які невчасно передають дані або передають близькі чи нульові дані лічильників. Новий рядок відображає мінімальну частину середнього споживання із загального обсягу спожитої теплової енергії будинку.

Формулювання «близькі або рівні нулю» дані, звичайно, дуже розпливчасте. І не зрозуміло, скільки ж доведеться доплатити, якщо ви споживаєте замало. У методиці №315 (повна її назва звучить так – «Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих біля будівлі комунальних послуг №315 від 22.11.2018») йдеться, що мінімальна частка середнього питомого споживання теплової енергії дорівнює 50% від середнього питомого споживання теплової енергії на опалення. Тобто, якщо ваш індивідуальний лічильник у квартирі показав 0, а всі інші приміщення у середньому використовували за місяць 0,02 Гкал за квадратний метр опалювальної площі, то власнику нарахують половину цієї суми, помножену на його метраж, що опалюється - тобто з розрахунку 0, 01 Гкал за квадратний метр.

Наприклад, за минулий місяць середнє споживання тепла у будинку зафіксували на рівні 0,02 Гкал за квадратний метр. Тоді власник 50-метрової квартири повинен буде платити щонайменше половину від цього рівня - йому нарахують 0,01 Гкал * 50 = 0,5 Гкал. Інакше кажучи, якщо такий абонент витратить 0,4 Гкал тепла за місяць, то йому додадуть 0,1 Гкал, тому що він не витрачає половину загальнобудинкового середнього споживання.

Після застосування цієї методики невигідно в міжсезоння «догрівати» квартиру кондиціонером чи використовувати теплі підлоги за нічним тарифом. Донедавна лайфхаки у будинках з індивідуальними лічильниками дозволяли непогано економити, адже кондиціонер у режимі обігріву виробляє втричі більше аналога теплової енергії, ніж споживає електроенергії. Кондиціонер за температури надворі близької до нуля, взявши 1 КВт/год електрики, віддає в квартиру близько 3 Квт/год тепла.

Наразі, незрозуміло, що на це скаже Антимонопольний комітет. Ще у вересні відомство заявило, що виставлення рахунків за методикою №315 містить порушення законодавства.

Скільки заплатимо

Найцікавіше, що комунальники на тлі таких нововведень кажуть, що тариф для населення не зміниться. Справді, сам тариф не зміниться, але платити доведеться більше. Витрати на опалення зростуть на кілька десятків на місяць лише через запровадження абонплати.

Найбільше постраждають люди, які мають індивідуальні лічильники і які, їдучи на відпочинок, перекривали батареї. У цьому разі їхні додаткові витрати можуть становити до 10-20 грн на квадратний метр на місяць. Крім того, найближчим часом може з’явитися абонплата за воду та електроенергію. У цьому разі наша платіжка «поважчає» ще на кілька десятків гривень.

Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ

Теги по теме
Общество Деньги Черновцы
Источник материала
loader
loader