Маємо новий лісовий масив у Верхніх Петрівцях
Маємо новий лісовий масив у Верхніх Петрівцях

Маємо новий лісовий масив у Верхніх Петрівцях

Незважаючи на воєнні дії, спровоковані російською федерацією, в Україні не відмовилися від амбітної програми президента Зеленського – посадити за три роки у нашій державі мільярд дерев та заліснити впродовж десятиліття мільйон гектарів території. Підстави для цього є. Адже зеленими насадженнями вкрито лише близько 16 відсотків української території, щоправда, цей показник не враховує самосійні масиви. Однак навіть разом із ними в Україні росте вдвічі-втричі менше лісів, ніж у багатьох країнах ЄС, куди прагнемо вступити.

Чи реально це реалізувати? Попри війну в Україні діє програма уряду «Масштабне залісення України» з детальним описом усіх заходів із розведення та відновлення лісів. Мається на увазі саджання нових лісових масивів. Під другим - відродження лісу там, де його зрубали чи він згорів. Планується у більшості територіальних громад створити нові парки і сквери. До цієї акції долучилася й Чернівецька область, зокрема, колективи державних лісгоспів, діяльність яких координує обласне управління лісового та мисливського господарства, яке очолює Василь ГОНЧАР.

На рівнинній та передгірній територіях області завершилася весняна лісопосадкова кампанія

Збільшують площі заповідних лісів

На Буковині загальна площа лісових насаджень становить понад 259 тисяч гектарів. Прикметно, що їх заповідність – майже 13 відсотків, що вдвічі більше за середній по державі. На території державного лісового фонду краю виділено 124 об’єкти природного заповідного фонду загальною площею понад 78 тисяч гектарів, що становить 32 відсотки всього держлісфонду. І це ще не все. Фахівці обласного управління лісового та мисливського господарства здійснюють роботи з ідентифікації пралісів, квазілісів та старовікових лісів та готують пропозиції щодо присвоєння статусу заповідності таким лісам ще на площі 800 гектарів.

Колективи держлісгоспів ЧОУЛМГ активно включилися в реалізацію акції Держлісагентства «Створюємо ліси разом», що реалізується паралельно з програмою Президента «Зелена країна». Стартувала вона торік 1 жовтня й її перший етап тривав до 30 листопада. За два місяці в області було створено 435 гектарів нових лісів як на території державного лісового фонду, так і на нових землях, які надали територіальні громади. Варто зазначити, що крім висадки сіянців і саджанців у масивах, проводилося озеленення міст та сіл. Були закладені парки і сквери біля навчальних закладів, лікувальних установ.

Вже нинішнього року зі встановленням сприятливої погоди колективи державних лісгоспів, діяльність яких координує Чернівецьке обласне управління лісового та мисливського господарства, відновили виконання програми «Зелена країна» весняною лісопосадковою кампанією на рівнинній частині області. Лісівники належно підготувалися до неї. Торік вони заготовили в півтора рази більше плану, на 100 відсотків задіяли стаціонарні базисні теплиці-розсадники у Сокирянському, Чернівецькому й Путильському лісгоспах, де вирощують сіянці дерев різних порід із закритою кореневою системою. Їх приживлюваність у природі становить майже 100 відсотків. Ці заходи спрямовані на те, щоб нинішнього року заліснити більші за торішні території. За кілька тижнів колективи держлісгоспів, крім Путильського, вже висадили майже 500 тисяч сіянців та саджанців дерев різних порід, з них – майже 400 тисяч листяних, решта – хвойних.

Дерева садили діти, переселенці й депутати

У понеділок завершення весняної лісопосадкової кампанії на рівнинній зоні області проводили в Сокирянському та Чернівецькому держлісгоспах. Зокрема лісівники та волонтери-переселенці із Миколаївської, Чернігівської й Київської областей, вихованці Чудейського пришкільного лісництва, народні депутати зібралися у 20 кварталі Верхньо-Петрівецького лісництва ДП «Чернівецький лісгосп», де на площі 1,2 гектара, яку раніше використовували під сінокіс, посадити новий ліс. Саджанці дубу звичайного та ялиці із закритою кореневою системою доставили із Оршівського базисного розсадника. Незважаючи на холодну погоду, участь в акції взяли й школярі молодших класів і навіть дошкільнята.

Перед посадкою лісу у Верхніх Петрівцях начальник обласного управління Василь Гончар представив голову Комітету Верховної ради України з питань екологічної політики та природокористування Олега Бондаренка, який прибув із групою колег-депутатів, зокрема і буковинських. Він повідомив, що їхня участь в акції не випадкова. Ідею особистого сприяння у посадці лісів започаткували полтавські народні обранці. Вони ж передали естафету івано-франківцям, а сусіди – буковинцям, далі, очевидно, вона попрямує на Хмельниччину. Він закликав до участі у посадці лісів всіх громадян країни, щоб успішно виконати програму президента «Зелена країна».

- Наша область унікальна тим, що її територія має рівнинні, передгірні та гірську місцевості, – зазначив В. Гончар. – Цими днями ми завершуємо весняну лісопосадкову кампанію у двох перших зонах, у гірській розпочнемо посадку, як тільки нам сприятиме погода. Весною заплановано створити 331 гектар лісових насаджень, посадили сіянці й саджанці вже на площі 170 гектарів, решту заліснимо в гірській місцевості до кінця травня.

Відтак всі присутні розібрали інструменти й сіянці та взялися до роботи. На рівні зі старшими товаришами трудилися чудейські школярі на чолі з учителем Іллею Гатежом.

- Наше пришкільне лісництво існує з 1970 року, – розповів Ілля Костянтинович. – Щороку його вихованці брали участь у висадці дерев у лісі. Тож ті перші дерева мають уже по півсотні літ. Головне, що учні навчаються берегти природу, не дозволяють незаконно зрубувати дерева. Набуті навички вони передають своїм дітям. І що важливо, участь у пришкільному лісництві надалі підштовхнула школярів до вибору професії. Чимало випускників здобули спеціальну освіту й працюють у лісовій галузі робітниками, майстрами лісу, лісничими тощо.

Тим часом робота тривала. Добровільних помічників лісівників було так багато, що чулися нарікання, що замало площі виділили для посадки дерев.

- Наше завдання утримати економіку підприємства на тому ж рівні, який нині маємо, – розповів під час короткої перерви В. Гончар. – Наші планові завдання на перший квартал держлісгоспи виконали на 106 відсотків. Основна місія – посадити насадження для майбутніх поколінь. Ось сьогодні новий ліс ми посадили на площі 1,2 гектара, а до кінця року в області буде таких 30 гектарів. Маємо можливість заліснювати більше, але є певні проблеми із виділенням земель територіальними громадами.

Триматися на торішньому рівні непросто. Адже у період воєнних дій ведеться мобілізаційна робота: майже 200 працівників лісгоспів пішли служити в різні підрозділи ЗСУ та територіальної оборони. Але буковинці допомагають країні не тільки відважними, підготовленими бійцями – відправлено на фронт 6 мікроавтобусів з понад 30 тоннами вантажів, крім того, передано 33 автомобілі лісогосподарських підприємств та 14 автомобілів високої прохідності, надано для потреб дві тисячі кубометрів деревини.

Війна триватиме не вічно. Україна обов’язково переможе російських загарбників, які цинічно руйнують цілі міста і села. Тож для їх відбудови потрібно буде чимало деревини. А щоб вона була, ліси треба активно садити.

По завершенні лісопосадки Василь Гончар відзначив найактивніших волонтерів подяками і пам’ятними сувенірами, які з буковинського дерева вирізьбили народні умільці. Одержали такі подарунки й народні депутати.

Анатолій ІСАК

Теги по теме
Черновицкая область
Источник материала
loader
loader