Спільно з аналітиками OSINT-компанії Molfar, що спеціалізується на конкурентній розвідці та веденні кібервійни проти російського агресора, видання «Заборона» дослідило життя та роботу одного з найпопулярніших проросійських пропагандистів з США та спробувала з’ясувати, хто може фінансувати Ланкастера і чому він підтримує російсько-українську війну. Як зазначає видання, отримати інформацію від самого Ланкастера неможливо – він відмовляється спілкуватися з журналістами.
Ветеран Воєнно-морських сил США, 40-річний Ланкастер займається «журналістикою» з 2011 року. Україною пропагандист зацікавився у 2014-му, на тлі анексії Криму. Згодом він оселився в окупованому Донецьку, прийняв православ’я, одружився і став батьком двох дітей.
Тож розслідувачі припускають, що погляди американця можуть бути особистими. «Я і мої колеги розмовляли з його старими друзями та колегами-репортерами, і всі вони сказали, що йому бракувало об’єктивної розсудливості, і він завжди симпатизував підтримуваним Росією силам в Східній Україні», - розповів «Забороні» журналіст GRID Джейсон Паладіно, який написав статтю про Ланкастера і його фейковий репортаж про трьох вбитих нібито українською вибухівкою людей в «ДНР».
Є і матеріальна сторона питання, адже пропагандистська діяльність прибуткова завдяки платформам фандрейзингу, якими користується Ланкастер. Аудиторія Ланкастера суттєво зросла після повномасштабного вторгнення РФ, тому можна припустити, що є чимало глядачів, які підтримують канал фінансово. Крім того, відомо, що з журналістами-фрілансерами на сході Україні росіяни розраховуються готівкою, і джерела такого фінансування відстежити важко.
Але розслідувачі припускають, що пропагандист може мати зв’язок із ФСБ. У своїх соцмережах Ланкастер зазначив, що збирає кошти для допомоги «постраждалим від війни мешканцям Донбасу». У грудні 2018 року на своїй Facebook-сторінці він зазначив, що чергову партію гуманітарної допомоги придбали на кошти спонсорів, які допоміг залучити громадянин Франції Ерік Краус.
«Як нам вдалося з’ясувати, Ерік Краус обертається в колах російських еліт. Він працював у компанії, власник якої наближений до Ніколая Патрушева — колишнього очільника ФСБ, а нині секретаря Ради національної безпеки РФ», — йдеться в матеріалі.
Компанія «Совлінк», де Краус обіймав посаду головного стратега, була дочірньою компанією російського комерційного банку «Альба Альянс», який належав росіянину Віктору Вексельбергу. Останній відомий тісними зв’язками з російською владою та — особливо — з Ніколаєм Патрушевим.
Раніше «Детектор Медіа» повідомляв, що згідно з дослідженням Інституту стратегічного діалогу (ISD), після того, як технологічні платформи заблокували доступ до контенту російської пропаганди, у тому числі Sputnik та RT, з'явилася мережа блогерів, які створюють пропагандистьский контент на користь Росії. Їхня аудиторія стримко зростає під час війни. Серед них ISD називав і Ланкастера, кількість підписників якого зросла з 57 тисяч до повімільона за час війни.
Інфографіка: Катерина Круглик / Заборона