Атака проросійських Telegram-каналів супроводжувала ракетний удар
Атака проросійських Telegram-каналів супроводжувала ракетний удар

Атака проросійських Telegram-каналів супроводжувала ракетний удар

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки проаналізував, які меседжі вони запускали в рамках інформаційної атаки, що супроводжувала ракетний удар, з метою вплинути на свідомість українців.

Ці російські канали використовують розповсюджений пропагандистський прийом "60% на 40%", коли частина інформації передається начебто з проукраїнського боку, а частина – отруюється дезінформацією.

Маніпулятори, які створили ці канали, грають роль супер обізнаних людей, які скрізь мають свої "джерела", "інсайдерську" інформацію, в курсі найсвіжіших чуток та пояснень всьому, що відбувається. А також мають незалежний від влади погляд на світ, що і приваблює багатьох людей, які таким чином думають, що протистоять більшості та відстоюють "альтернативну думку".

Ці канали ще кілька років тому змогли стати популярними і серед українських політиків, допоки поступово не були викриті як російські.

На початку 2021 року СБУ викрила частину з цих каналів, виявивши, що вони пов’язані з російськими військовими, а саме, Головним управлінням Генерального штабу РФ (колишнє ГРУ). Агентурну мережу було створено 85-м центром ГУ ГШ. За інформацією правоохоронців, до неї входили канали "Легитимный", "Резидент", "Картель", "Сплетница", "Черный квартал". А також низка новинних регіональних каналів, створених для аудиторії регіонів, які Кремль записав у так звану "Новоросію" – таких міст як Харків, Дніпро, Запоріжжя, Херсон, Одеса.

База розташовувалася у центрі невизнаної "Придністровської Молдавської Республіки" – місті Тирасполь, а у складі мережі були "активісти російської весни" з Харкова та Одеси. Як бачимо, російська доктрина гібридної війни реалізовувалася і в українських смартфонах.

На прикладі жовтневої інформаційної атаки ми можемо побачити, як російська пропаганда висвітлювала ракетні удари РФ, та яких цілей намагалися досягти російські спецслужби.

Аналіз показує 4 головні цілі:

  1. Зняти відповідальність з Росії та "впарити" українцям, що вона ні в чому не винувата.
  2. Дискредитувати українську владу, переконуючи в її "темних" намірах або в слабкості, наприклад, в проблемах системи ППО країни.
  3. Посіяти паніку, страх та розчарування серед людей.
  4. Дискредитувати волонтерів та збір грошей.

Розглянемо детальніше, як це реалізується на практиці щодо кожної позиції.

Зняти відповідальність зі Росії

Повернемося до терактів 10 жовтня. Під час їх інформаційного супроводу Telegram-канали, які видають себе за українські, просували меседж, нібито Росія лише діє у відповідь на теракти, зокрема, на руйнування Керченського мосту. Хоча зрозуміло, що підготувати таку атаку за два дні, які минули з моменту руйнування, було майже неможливо. "Легетимный" натякає, що це українська влада сама викликала цей удар: "Наше джерело в ОП розповіло, що Офіс Президента очікував на більш руйнівні удари від Кремля за Кримський міст, щоб використовувати їх для отримання ППО від Заходу".

Інший супутній наратив в стилі орвеллівського "війна - це мир" переконував, що Путін атаками закликає до мирних перемовин. 

Також цікаво, як російські фахівці інформаційних операцій намагалися вплинути на сприйняття атаки українцями прямо напередодні удару. Вони спробували зняти відповідальність з Росії, переклавши її на невідомих провокаторів та, можливо, Захід.

9 жовтня о 23 годині "Легитимный" писав: "Існує ризик, що Зеленського змусять підняти ставки та відбудеться контрольована провокація-трагедія із сотнями жертв у прямому етері тощо. Зробити її дуже легко, пару пакетів Граду з якихось об'єктів, які спровокують катастрофу та масову загибель людей, а винний завжди один – Росія. Хоча це можуть бути ті самі "невідомі снайпери", які були на Майдані, які розпалили ненависть і бійню між народом і владою. Тільки тепер у них не гвинтівки, а ракети і таких іноземних груп в Україні зараз сотні, які підкоряються "дядям з-за бугра", яким на Україну та українців суто "пофіг".

Розрахунок на те, що деякі українці, які схильні вірити в конспірологію, наприклад, в те, що путінська Росія "це нормальна країна, на яку напав Захід", можуть почати думати, що за обстрілами і вбивствами могли стояти не росіяни, а третя сила.

Источник материала
loader
loader