Що змінилося в українському онлайн-кредитуванні в 2022?
Що змінилося в українському онлайн-кредитуванні в 2022?

Що змінилося в українському онлайн-кредитуванні в 2022?

Кредитування населення з кожним роком стає все більш затребуваним серед населення. У цьому немає нічого дивного, оскільки фінансова ситуація в країні залишається дуже важкою для багатьох верств населення. Доходи українців почали знижуватись з 2020 року, коли з'явився COVID-19. Військовий конфлікт, що спалахнув наприкінці лютого 2022 року, ще більше погіршив фінансову ситуацію в країні, яка була змушена вирішувати проблему цілісності української нації.

Активні бойові дії призвели до того, що близько 20% країни опинилося під окупацією. Окупованими виявилися якраз промислові регіони, які давали роботу мільйонам українців та забезпечували солідну частку державного бюджету. Мільйони громадян України були змушені виїхати за межі країни чи переїхати до інших регіонів країни. Всі ці люди втратили роботу і були змушені звернутися до держави за допомогою, щоб мати якісь засоби для існування.

У таких складних умовах проблема оформлення кредиту постала у весь “зріст”. Банки фактично перестали кредитувати своїх клієнтів, оскільки фактично втратили депозитні вклади, з яких, власне, і проводилося кредитування. Кредит можна оформити лише у ломбарді чи мікрофінансовій організації.

Кредит у ломбарді

Ломбарди в таких обставинах втратили найменше. Звичайно ж, якщо не зважати на ті випадки, коли ломбарди опинилися на окупованій території або в прифронтовій зоні. Сама робота ломбарду апріорі пов'язана з мінімальними ризиками втрати грошей, оскільки, у разі не повернення кредиту позичальником його застава реалізується на аукціоні і виручені гроші йдуть у рахунок погашення кредитної заборгованості.

Головне завдання ломбарду – зробити правильну оцінку заставної вартості предмета, щоб його потенційний продаж покрив видану суму кредиту з відсотками. Досвідчені оцінювачі знають усі нюанси і дають мінімальну вартість заставної речі, залежно від її стану, віку, цінності. Найвигідніше віддавати в заставу золоті прикраси та коштовності. Їх ломбарди беруть без проблем, оскільки можуть легко і швидко реалізувати. Золото з часом не втрачає в ціні, добре зберігається, не вимагає якогось догляду. Єдиний момент - таку заставну цінність потрібно добре охороняти.

Кредит у МФО

На відміну від банківського сектора, в якому кредитування клієнтів йде за рахунок вкладу інших клієнтів, МФО кредитує позичальників із власних коштів, тому, поки МФО має «свої» гроші, воно може викрдавати кредити без проблем. Але і тут є свої нюанси.

Оскільки кредитування в МФО відбувається на набагато лояльніших умовах, на відміну від банківських кредитів, то й ризик не повернення кредиту набагато вищий, ніж у банку. У довоєнний час МФО проблемні кредити перекривали за рахунок високої процентної ставки за кредитом, що становить близько 2% на день. Це дуже великий відсоток.

Судіть самі, взявши кредит онлайн у 10 000 гривень терміном на 30 днів, клієнту буде нараховано 6000 грн. відсотків. Фактично МФО отримує прибуток навіть у тому випадку, якщо із трьох виданих ним кредитів повертатимуться лише два. На практиці ця цифра вища і становить понад 50%.

Однак, воєнний час вніс свої корективи і в кредитування МФО, які перестали кредитувати осіб, які виїхали за кордон, втратили роботу, переселенців, військовослужбовців. МФО стали ретельніше перевіряти подані заявки, найчастіше це робиться в ручному режимі. Як наслідок, час розгляду заявки збільшився, як і збільшився відсоток відмов.

Найкращі шанси отримати кредит у МФО мають жінки, які проживають у західних областях України, та працюють у державному секторі (так звані бюджетники). Такі категорії громадян отримують кредити найчастіше. Але, і тут багато МФО накладають додаткові обмеження як за максимальним розміром кредиту, так і за термінами кредитування. В умовах воєнного часу ніхто не хоче ризикувати своїми грошима.

Источник материала
Автор статьи
Екатерина Кукиб
Журналист
Поделиться сюжетом