Телескоп Webb показує палаючий пісочний годинник навколо зірки
Телескоп Webb показує палаючий пісочний годинник навколо зірки

Телескоп Webb показує палаючий пісочний годинник навколо зірки

У середу космічний телескоп Джеймса Вебба оприлюднив своє останнє зображення небесної величі: ефірного пісочного годинника з помаранчевого та блакитного пилу, який вилітає з новоутвореної зірки в її центрі. різноколірні хмари видно лише в інфрачервоному світлі , тому їх ніколи раніше не було зафіксовано камерою ближнього інфрачервоного діапазону Вебба (NIRCam), йдеться у заяві NASA та Європейського космічного агентства.

Дуже молода зірка, відома як протозірка L1527, прихована в темряві краєм обертового газового диска на шийці пісочного годинника. Однак світло виливається з верхньої та нижньої частин диска, освітлюючи хмари у формі пісочного годинника. Хмари створюються матеріалом, викинутим із зірки, який стикається з навколишньою речовиною, йдеться у заяві. Пил найтонший у синіх ділянках і найгустіший у помаранчевих частинах, додає він.

Протозірка, якій лише 100 000 років і вона знаходиться на ранній стадії утворення зірок, ще не здатна генерувати власну енергію. Навколишній чорний диск, який має розміри приблизно з нашу Сонячну систему, живитиме матеріал для протозірки, доки вона врешті-решт не досягне «порогу для початку ядерного синтезу», йдеться у заяві.

«Зрештою, цей вид L1527 відкриває вікно в те, як виглядало наше Сонце та Сонячна система в зародковому стані», — додається в документі.

Це відео наближається до протозірки L152, щоб показати об’єкт, який бачить космічний телескоп NASA/ESA/CSA Джеймса Вебба, вбудований у хмару матеріалу, який живить його зростання. Матеріал, викинутий із зірки, очистив порожнини над і під нею, межі яких світяться помаранчевим і синім на цьому інфрачервоному зображенні. Верхня центральна область має бульбашко подібні форми внаслідок зіркових «відрижок» або спорадичних викидів. Вебб також виявляє нитки, виготовлені з молекулярного водню, який був шокований минулими викидами зірок. Цікаво те, що краї порожнин у верхньому лівому та нижньому правому кутах виглядають прямими, тоді як межі у верхньому правому та нижньому лівому кутах вигнуті. Область внизу праворуч виглядає синьою, оскільки між нею та Веббом менше пилу, ніж помаранчеві області над нею. Авторство: ESA/Webb, NASA, CSA, unWISE/JPL-Caltech/D.

Протозірка розташована в молекулярній хмарі Тельця, зоряному розпліднику сотень майже сформованих зірок приблизно за 430 світлових років від Землі. Вебб, який працює з липня, є найпотужнішим космічним телескопом, коли-небудь створеним, і вже випустив низку безпрецедентних даних, а також приголомшливих зображень. Вчені сподіваються, що це стане передвісником нової ери відкриттів. Однією з головних цілей телескопа вартістю 10 мільярдів доларів є дослідження життєвого циклу зірок. Ще один головний напрямок досліджень — екзопланети, планети за межами сонячної системи Землі.

Источник материала

Оригинальная версия

Поделиться сюжетом