Журналісти звернули увагу на те, що у сусідніх з Росією країнах підозріло стрімко зросли обсяги покупок товарів із ФРН.
У матеріалі йдеться, зокрема, про Вірменію, яка протягом двох років у чотири рази збільшила свій експорт до Росії – приблизно до 2,5 мільярда доларів.
Крім традиційних для ринку фруктів і горіхів, а також вина й коньяку торгової марки Арарат за останній рік Вірменія почала експортувати високотехнологічні і промислові товари всіх видів. Зокрема, торік вона доставила російським клієнтам електронне обладнання на 460 мільйонів доларів. Продаж техніки зріс з 14 млн доларів до 158 млн доларів.
У грудні експортні доходи німецьких компаній від вірменського бізнесу були на 287% вищими за середній показник за 2018-2020 роки.
Казахстан також почав купувати більше німецьких товарів. Експортні доходи німецьких компаній зросли на 210% порівняно із середнім показником за 2018-2020 роки. У Киргизстані приріст становить аж 1157%.
Зміни у торгових потоках настільки масштабні, що аналітики Європейського банку реконструкції (ЄБРР) говорять про Євразійський обхідний шлях.
Проте представники німецького бізнесу вважають, що торговий бум можна пояснити й іншими чинниками: до вторгнення багато німецьких компаній використовували Росію як центр збуту, звідки товари доставлялися в Єреван та Астану. Оскільки через санкції робити це вже неможливо, постачання здійснюються безпосередньо у ці країни. Крім того, у Вірменії та Казахстані збільшується кількість потенційних клієнтів через велику кількість мігрантів з Росії.
Проте журналісти наголошують, що навряд ці причини можуть пояснити, чому є такий обсяг продажів німецьких товарів у сусідні з РФ країни.