НАБУ та САП затримали голову Верховного суду Князєва за підозрою у хабарництві. Угрупування нібито діяло в інтересах Жеваго
15 травня детективи Національного антикорупційного бюро (НАБУ) затримали голову Верховного суду Всеволода Князєва. За версією слідства, він є членом "бекофісу", який за хабар міг сприяти ухваленню необхідного для бізнесмена Костянтина Жеваго рішення. І не тільки для нього.
"Це чергове підтвердження, що в суддівській системі, на превеликий жаль, існують клани, які один замість одного приходять до влади. Але суть проблеми не міняється", – каже LIGA.net юристка Центру протидії корупції Олена Щербан.
Що відомо про "злочинну організацію" Князєва і що робити з Верховним судом: короткий огляд LIGA.net.
ЩО ТРАПИЛОСЬ. На початку 2023 року правоохоронці отримали інформацію про "злочинне угруповання" із залученням керівництва судової гілки влади.Тому НАБУ вирішило здійснити оперативне проникнення в угруповання за допомогою детектива під прикриттям, заявив на брифінгу директор НАБУ Семен Кривонос.
"В результаті... нами було зафіксовано низку контактів власника групи Фінанси та кредит (мова про Жеваго. – Ред.) з одним із власників адвокатського об'єднання, яке використовувалося для прикриття злочинної діяльності", – повідомив директор НАБУ.
Керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Олександр Клименко уточнив, що адвокатське об'єднання нібито було посередником між керівництвом суду й особами, які хотіли за хабар вирішити справу в суді. Причому це стосувалось не лише Верховного суду, а й "більшості судів на території України".
Жеваго та вищевказаний адвокат нібито домовились про передання хабаря високопосадовцям Верховного суду за ухвалення потрібного для бізнесмена рішення, заявив Кривонос.
ДОВІДКА. Необхідне Жеваго рішення Верховний суд ухвалив 19 квітня, повідомили в НАБУ, але не уточнили, про що саме мова. З відкритих джерел відомо, що 19 квітня Велика палата Верховного Суду скасувала рішення апеляційної інстанції, за яким у компанії Ferrexpo Жеваго намагались відсудити 40% акцій Полтавського гірничо-збагачувального комбінату.
Пресслужба Жеваго категорично заперечує, що бізнесмен має якесь відношення до ситуації навколо Верховного суду: "Інформація деяких ЗМІ про те, що неправомірна вигода могла бути одержана від людей, які діяли в інтересах підприємця, повністю неправдива. Костянтин Жеваго ніколи нікому не давав і не міг давати подібних вказівок".
На початку травня адвокат нібито отримав від керівництва ВС вказівку про розподіл хабаря між членами "злочинного угруповання". Перша частина хабаря була отримана 3 травня, друга – 15 травня. І саме під час другого "траншу" детективи викрили "на гарячому" керівництво суду.
Крім того, за словами Кривоноса, члени угруповання намагалися вплинути на обрання членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів, яка відповідає за добір і кваліфікаційне оцінювання суддів.
Наразі затримані дві особи, зокрема голова ВС Князєв. Підозра йому поки не оголошена, але у детективів є на це 24 години з моменту затримання. Стаття, яка може бути інкримінована Князєву, передбачає позбавлення волі від 8 до 12 років. Також у НАБУ підкреслили, що слідчі дії тривають, і можуть бути нові затримання та підозри в цій справі.
ЧОМУ ЦЕ ВАЖЛИВО. Верховний суд – це суд над судами, каже LIGA.net юристка ЦПК Щербан: "А голова ВС фактично очолює суддівське самоврядування в країні та може впливати на будь-якого голову будь-якого суду".
За її словами, Велика палата ВС вирішує всі ключові питання і розбіжності в судовій практиці. "І може поламати будь-яку справу: кримінальну, господарську, цивільну", – додає Щербан.
Вона переконана, що цей кейс дозволяє стверджувати, що реформа Верховного суду виявилася неуспішною.
Новостворений Верховний суд розпочав роботу у 2017 році внаслідок судової реформи часів президентства Петра Порошенка. За даними Dejure Foundation, здебільшого ВС складається зі старих суддів, з яких 44 судді (23%) були визнані недоброчесними.
"Судді ВС шоковані зазначеними подіями... Це чорний день в історії суду", – йдеться у заяві пленуму ВС, яка була ухвалена 142 суддями 16 травня. Також на пленумі вирішили розпочати процедуру висловлення недовіри Князєву, наслідком чого має бути його відставка з посади голови суду. Проте Князєв не втратить посаду судді ВС.
ЩО ДАЛІ. Влада думає над тим, що робити з Верховним судом та судовою реформою в цілому, повідомив LIGA.net співрозмовник у керівництві Офісу президента. За його словами, чітких сценаріїв ще немає.
В лютому 2023 року Князєв публічно критикував заступника керівника ОП Андрія Смирнова, назвавши його "імітатором судової реформи". На що Смирнов в інтерв'ю LIGA.net зв'язав звинувачення Князєва з намірами влади провести "глибинну судову реформу, яку ми погодили з міжнародними партнерами".
На запит LIGA.net щодо ситуації з Верховним судом Смирнов не відповів.
Експертка Центру політико-правових реформ Ольга Піскунова проти того, щоб рубати з плеча і з нуля формувати Верховний суд.
"Будь-яка реформа – це ітераційний процес, — пояснює вона у коментарі LIGA.net. – Перша ітерація показала, що воронка, яка має відсіяти недоброчесних суддів, поки що не працює належним чином".
Саме тому зараз надважливо сформувати професійний і доброчесний склад ВККС, яка має напрацювати новий механізм відбору суддів, додає вона: "Процес очищення судової влади тривалий і поступовий. Не можна за один день вигнати всіх суддів, а наступного дня набрати нових доброчесних".
За бажання очистити Верховний суд можна за рік-два, вважає Щербан. Але для цього треба створити незалежну ВККС.
За її словами, важливу роль ВККС підтверджують заяви НАБУ про те, що "угруповання Князєва" нібито намагалося вплинути на конкурсний відбір до ВККС.
Після оголошення підозри правоохоронці повинні будуть звернутися до Вищої ради правосуддя (ВРП), яка має протягом п'яти днів дати дозвіл на затримання Князєва та інших суддів ВС. Тільки після цього справа перейде до Вищого антикорупційного суду, який буде розглядати запобіжний захід.
"Розгляд у ВРП може бути лакмусовим папірцем успішності/неуспішності перезапуску цього органу", – вважає Щербан.
На її думку, рішення ВРП покаже, чи готова судова система боротися з такими випадками та чи готові судді демонструвати, що вони не хочуть бути частиною такої системи.